×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Džeza valdzinājums kopā ar pasaulslaveno pianistu Āronu Goldbergu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ārons Goldbergs

Lai baudītu dzīvu bībopa džezu, šajā pavasarī nav jādodas uz Amerikas Savienotajām Valstīm, jo pavisam autentisku, Ņujorkas dūmakaino džeza mūzikas pagrabiņu gaisotnē ieturētu džeza mūzikas vakaru 2. aprīlī Jūrmalā Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē piedāvās viens no lieliskākajiem džeza pianistiem pasaulē – Ārons Goldbergs kopā ar savu džeza trio.

Bostonā dzimušais mūziķis džezam pievērsies jau studiju laikā – Ņujorkas jaunajā džeza un mūsdienu mūzikas augstskolā Ārons pavadījis vien gadu, taču vēlāk ar “magna cum laude” (izcilība) absolvējis Hārvardas universitāti. Bostonas kafejnīcas nomainījis pret džeza paradīzi Bruklinu, Goldbergs zibenīgi iekļaujas dažādos džeza mūzikas ansambļos un muzicē kopā ar ietekmīgām džeza leģendām – Alu Fostersu, Frediju Hubardu, Nikolasu Peitonu un Marku Tērneru.

Mūziķa radošajā kontā ir ap 60 dažādos sastāvos ieskaņotu albumu, arī uzstāšanās pasaules varenajiem – ASV līderiem Džonam Kerijam un Barakam Obamam. Ārons Goldbergs ir arī džeza dīvas Betijas Kārteres programmas “Jazz Ahead” vadītājs Ņujorkas Kenedija centrā, kā arī vairāku citu izglītojošu džeza programmu līderis.

Latvijā izcilais mūziķis uzstāsies kopā ar viņa vadīto džeza trio. Šī apvienība dibināta 1998. gadā, un tajā muzicē Virdžīnu salu basģitārists, komponists, regeja, gospeļa un afrikāņu karībiešu kalipso mūzikas lietpratējs Rūbenss Rodžers. Viņu komandas biedrs ir amerikāņu sitaminstrumentālists, par baptistu mācītāju ordinētais mūziķis Eriks Harlands.

“Satiku Rūbensu 1992. gadā, kad viņš mācījās Bērklijā, bet es – Hārvardā,” atceras Goldbergs. “Viņš tikko bija sācis spēlēt kontrabasu. Ēriku sastapu 1997. gadā, kad viņš spēlēja kopā ar Gregu Tārdiju. Sajutu tūlītēju pievilkšanās spēku ar abiem. Nekad neesmu izjutis vajadzību paskaidrot viņiem, ko es vēlos, vai, vēl vairāk, kādu vēlos trio skanējumu. Mūsu saskaņa ir intuitīvi – tāpat kā draudzība vai romantiskas attiecības. Šis veids šķiet vispareizākais, un tas ļauj augt tālāk, atklāt lietas, nokļūt vietās, kurās vienatnē tu nekad nebūtu nokļuvis.”

Pērn kopā ar abiem mūziķiem, vēl piebiedrojoties īpašajam viesim, ģitāristam Kurtam Rozenvinkelam, mūziķis izdeva viņa jaunāko ierakstu “Now”. “Džeza ieraksts burtiskā nozīmē ir mirklis laikā,” par albumu saka pats Goldbergs. “Katra dziesma ietver tieši tās piecas minūtes – ne vairāk. Īpaši paradoksāls šis apstāklis izrādās tad, ja atceramies ikonisko džeza ierakstu “Kind of Blue”, no kura zināt nodziedāt katru solo. Šis ieraksts skanētu pavisam citādi, ja būtu dziedāti citi solo vai tas būtu ierakstīts piecas minūtes, varbūt pat piecas sekundes vēlāk. Tieši šī īpašība džezam, manā skatījumā, piešķir īpašu burvību. Proti, ikreiz, kad ieraksti džeza albumu, tu apliecini, ka džezs nav tāds kā citas mūzikas formās, kurās tu noformē dziesmu, miljons reižu trenējies nospēlēt to un tad ieraksti vēlamo versiju. Džezs tā nedarbojas, un man šķita, ka ir pienācis laiks pret to cīnīties, padarot to par tēmu.”

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 2. IV 19.00 Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 25

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+