Foto-Shutterstock

Kā lāzers palīdz parodontozes gadījumā 0

“Esmu veicis divus parodontozes ārstēšanas kursus (katrā 10–12 procedūras) ar lāzerterapiju, un vajagot vēl vienu. Vēlos zināt speciālistu viedokli par smaganu ārstēšanu ar lāzeru un metodes efektivitāti. Kāpēc tā netiek plaši izmantota un popularizēta kā iedarbīgs parodontozes ārstēšanas veids?” PĒTERIS VEIPS

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Parodontoze ir mutes dobuma slimība, kam raksturīga žokļa kaula noārdīšanās un mīksto audu (saišu, kas savieno zobu ar kaulu) un smaganu zudums. Galvenie simptomi ir nepatīkama smaka, apsārtušas, pietūkušas, sāpīgas un asiņojošas smaganas, tīrot zobus un nokožot pat svaigi ceptas maizes mīkstumu. Smaganas nedrīkst asiņot, pat ja zobus tīra ļoti enerģiski! Turklāt tām vienmēr jābūt gaiši rozā krāsā. Parodontozes gadījumā zobi ir jutīgi, jo tos pastāvīgi kairina aplikums, zobakmens un baktērijas. Neārstējot smaganas atkāpjas, atsedzot zobu kakliņu, un rodas šķirbas starp zobiem. Visbeidzot zobi pārvēršas par kustīgu sviru, un cilvēks tos var pat zaudēt.

Parodontozes profilaksei lieto speciālas zobu pastas un mutes dobuma skalošanas šķīdumus, kas stiprina un tonizē smaganu audus. Savukārt slimību ārstē zobārsts, vislabāk – tāds, kurš specializējies šajā jomā, jo parodontoze ir ilgstoši un grūti ārstējama, taču ir iespējams apturēt tās straujo attīstību un panākt būtiskus uzlabojumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienās izmanto gan tradicionālo ķirurģisko ārstēšanu, gan lāzertehnoloģijas un neinvazīvās metodes. Turklāt kompleksa ārstēšana ir iedarbīgāka, nekā liekot lietā vienu metodi.

Ārsts pirms lāzerprocedūrām jums, visticamāk, ir rūpīgi pārbaudījis zobu, smaganu un žokļa kaula stāvokli, izvērtējis mutes dobuma funkcijas un veicis nepieciešamos izmeklējumus. Tādēļ tikai pēc vēstules autora īsa metodes apraksta ir grūti komentēt šīs metodes efektivitāti un nepieciešamību konkrētajā gadījumā.

Sertificēta periodontoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras periodontoloģijas kursa vadītāja Inguna Grīnvalde iesaka konsultēties ar vēl kādu periodontologu, lai pārliecinātos, ka jums vajadzīgs vairāk nekā 20 lāzerprocedūru. Viņasprāt, šis skaits ir pārsteidzoši liels, tomēr neklātienē nevar spriest par šāda ārstēšanas plāna nepieciešamību vai nelietderību. Taču varbūt ar citām metodēm vai mazāku skaitu lāzerprocedūru nav bijis iespējams gūt vēlamo rezultātu. Turklāt vienlaikus parasti izvēlas arī citas ārstēšanas metodes.

Lāzera izmantošana ir izvēles metode, un nav iegūti pārliecinoši zinātnisku pētījumu rezultāti, ka tā parodontozes ārstēšanā ir efektīvāka. Taču ar lāzeru var ļoti precīzi iedarboties uz gļotādu, asinsvadiem un citiem audiem, jo ārstēšana ir mazāk traumatiska un sāpīga nekā tradicionālā operācija, turklāt iespējams estētiskāks rezultāts. Ar lāzera gaismas staru var ērtāk apstrādāt smaganu kabatas, kas nav panākams ar vienkāršu higiēnu. Lāzera stari iznīcina arī daudzu veidu baktērijas.

Reklāma
Reklāma

Tomēr ne mazāk mazsvarīga ir mutes dobuma higiēna, jo parodontozes gadījumā nedrīkst pieļaut zobu aplikuma un baktēriju veidošanos. Mutes dobums jākopj ikdienā, regulāri jāapmeklē zobu higiēnists un nepieciešamības gadījumā jāveic atkārtota ārstēšana.