×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. maijs, 2016
Drukāt

Dziesma stiprajām Latvijas sievietēm

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pavasara aptaujā ar īpašu dziesmu pirmo reizi piedalās tautā iemīļotais dziedošais Dailes teātra aktieris Jānis Paukštello, kas duetā ar dziesmas autori Lailu Ilzi Purmalieti izpilda dziesmu “Lauku sieva lakatā”. Dziesma sacerēta kā veltījums visām latviešu sievietēm, kuras nosargājušas un turpina sargāt mūsu Latviju savos lakatos.

“Tā nu tas ir sanācis, ka Māras Zālītes vārdi ļoti uzrunāja. Tieši dzejolis “Lauku sieva lakatā” un radās dziesma. Domāju, ar ko kopā vislabāk būtu šo dziesmu izdziedāt, tad es sapratu, ka tas būs Jānis Paukštello. Viņš ir mākslinieks, dziedātājs, kas izprot, par ko dzied, un māk to pasniegt. Viņam ļoti svarīga ir dzeja, un viņš to izprot ar pietāti. Jānis to dara ļoti dziļi un visu savu mūžu. Viņš mēdz teikt, ka vienu dzejoli mācās ļoti ilgi, kamēr līdz dziļumiem iemācās to saprast, un tikai tad pasniedz skatītājam,” skaidro Laila.

Šī nav pirmā Lailas sadarbība ar mākslinieku. Patiesas, sirsnīgas uzstāšanās Lailai ar Jāni bijušas programmā “Baltās dziesmas”, ar kurām ziemas saulgriežos apceļota Latvija. “Mūsu sadarbība aizsākās, kad organizēju un producēju izrādi “Ar būdu uz baznīcu” 2007. gadā, un viņš bija vienā no galvenajām lomām. Tajā skanēja manas dziesmas ar Māras Zālītes vārdiem, kas Jānim ļoti patika. Tādēļ, uzrakstot dziesmu “Lauku sieva lakatā”, nebija nekādu šaubu, kas to izpildīs. Man arī ļoti patīk Jāņa balss tembrs,” teic Laila.

Grūti noticēt, ka šī ir Jāņa pirmā dalība aptaujā, jo viņš izdziedājis tik daudz skaistu un tautā iemīļotu dziesmu. Savukārt Lailai šī gan nav pirmā dalība aptaujā. “Pirms astoņiem gadiem kopā ar grupu “Kaimiņi” iekļuvu šlāgeraptaujas finālā ar dziesmu “Vidzemei”, kuras vārdu autore ir Elizabete Trumpe,” atceras Laila. Viņa arī tagad bijusi iniciatore dalībai aptaujā. “Dalība aptaujā īstenībā bija mana ideja, jo, manuprāt, Latvijā tieši lauku cilvēki, nevis rīdzinieki skatās LTV1. Gribējās, lai šī dziesma aizskan līdz klausītajam un lai viņi dzied šo dziesmu “Lauku sieva lakatā”, jo tas ir brīnišķīgs Māras dzejolis. Tajā ir tik daudz pamatvērtību ielikts, kuras, manuprāt, mums katram latvietim ir svarīgas,” domā Laila.

Dziesma “Lauku sieva lakatā” ir emocionāli aizkustinoša. Jāsaka godīgi, ka nav daudz tādu dziesmu, kas liek domāt. Arī pašai Lailai šī dziesma ir īpaša. Laila atzīstas: “Rakstot dziesmu, ļoti domāju par savu omīti – Teklu Useli, kas bija čakla darbu darītāja, liela dziedātāja, un par savu radinieci no tēva, Jāņa Purmalieša, līnijas Veroniku Vaivodi – viņa māsīcu, kas dzīvojusi un dzīvo visu mūžu Sīļukalna pagasta viensētā, lauku mājās un uztur savu saimniecību. Šie ir tie mani cilvēki, kas turpina sargāt mūsu Latviju savos “lakatos”. Dziesmā ir mūsu tautas kods. To sajūtu, es ceru, sapratīs arī klausītāji, kuriem svarīgas ir latviskās vērtības. Gods, neatkarība, pašapziņa, čaklums, viedums.”

Pavisam drīz klausītāju vērtējumam tiks nodots Lailas jaunākais albums “Man jābūt”, kurā apkopotas 12 dziesmas ar Māras Zālītes vārdiem. Albumā iekļautas tādas jau pazīstamas un klausītāju iemīļotas dziesmas kā “Pavasaris”, “Atslēgas”, “Pateiksim šodien visu”. “Jā, tā nu tas ir, ka trīs gadu laikā tapušas atkal jaunas dziesmas ar Māras Zālītes vārdiem. Man ļoti saprotama un tuva ir Māras pasaules uztvere un vērtību sistēma, tādēļ jūtu, kā viņas dzejoļi skan mūzikā. Jau iepriekš rakstot albumu “Saules vidū” ar Rīgas Doma zēnu kora piedalīšanos, diriģenta Ivara Cinkusa vadībā, bija dziesma ar Māras vārdiem – “Vasaras vakars”, kā arī albumā “Caur mūžu, jā!” – ar grupu “Kaimiņi” no Smiltenes – dziesma “Atslēgas” un citas dziesmas,” teic Laila.

Jānis Paukštello par sadarbību ar Lailu atklāj, ka jau sen gaidījis iespēju kopā uzstāties, jo viņam šī garīgā pasaule ir īpaši tuva un saprotama. Šovasar abiem māksliniekiem plānota koncertēšana arī Latvijas pilsētu svētku ietvaros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+