×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.9°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
19. janvāris, 2017
Drukāt

Dziesmu svētku deju lieluzveduma autori domās par alternatīvu iecerētajiem tērpiem (7)

Foto: LETAFoto: LETA

Horeogrāfi, deju lieluzveduma "Māras zeme" koncepcijas autori Jānis Purviņš un Jānis Ērglis.

XVI Deju svētku Deju lieluzveduma “Māras zeme” mākslinieciskās koncepcijas autori – mākslinieciskie vadītāji Jānis Ērglis un Jānis Purviņš, režisors Elmārs Seņkovs un scenogrāfs Reinis Suhanovs sadarbībā ar Dziesmu un deju svētku rīkotāju – Latvijas Nacionālo kultūras centru (LNKC), izstrādā alternatīvus risinājumus scenogrāfijai un lieluzveduma tērpiem, šodien informē LNKC.

Kā inform LNKC sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika, komanda turpina darbu gan pie repertuāra, gan pie māksliniecisko risinājumu pilnveidošanas.

Jānis Purviņš pauda, ka uzveduma koncepcija iecerēta tā, lai dejotāji tās četrās daļās atklātu stāstu par Latviju kopš 12. un 13. gadsimta, atklājot cilvēkus, kuri paaudzēs dzīvojuši savā zemē un dažādu vēsturisko notikumu griežos varējuši izlolot savu valsti.

Pirmajā daļā tiks izdejots stāsts par 12. un 13.gadsimtu ar Mārtiņa Brauna un grupas “Auļi” mūziku. Otrajā daļā tiks atklāti viduslaiki ar grupas “Iļģi” mūziku, trešajā daļā tiks veidots stāsts par jaunlatviešiem, pirmajiem Dziesmu svētkiem, 1905. gadu, strēlniekiem, Latvijas valsts dibināšanu; skanēs Raimonda Paula un Jura Kulakova mūzika. Ceturtajā, daļā Latvijas valsts simts gadus iecerēts skatīt caur latviešu skatuviskās dejas attīstību, sākot no pirmās skatuviskās dejas “Jautrais pāris” līdz pat mūsdienām, parādot septiņpadsmit dažādu autoru deju fragmentus no zelta fonda.

No februāra līdz aprīlim Latvijas novados notiks skates jeb koprepertuāra aprobācijas process, maijā – repertuārā tiks veikti visi nepieciešamie precizējumi un papildinājumi, bet oktobra beigās noslēgsies lieluzveduma koprepertuāra izveide, pavēstīja Inga Bika.

Jau rakstījām, ka pastāvēja iecere Latvijas simtgades Dziesmu un deju svētkos, kas norisināsies 2018. gadā no 30. jūnija līdz 8. jūlijam, līdztekus jau ierastajiem svētku pasākumiem organizēt latviešu tautastērpu skates uzvedumu. Šā brīža svētku iecere paredz, ka skatītājiem tiktu piedāvāts apmeklēt kopumā trīs deju lieluzveduma “Māras zeme” un trīs svētku noslēguma koncerta “Zvaigžņu ceļā” priekšnesumus.

Trešdien Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdē tika izskatīts LNKC ierosinājums par lieluzvedumu “Māras zeme” un īpaši šim pasākumam nepieciešamajiem tērpiem. Pašvaldību pārstāvji vienojās, ka neatbalstīs uzvedumam nepieciešamo tērmu izveidi un finansēšanu tikai no pašvaldību līdzekļiem. LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis aģentūrai LETA teica, ka pašvaldību vadītāji nav gatavi finansēt tērpus, kurus varēs izmantot tikai vienu reizi un no tiem ilgtermiņā nebūs ieguvuma. Pēc viņa paustā, nepieciešams cits veids, kā šo situāciju atrisināt, jo tērpu finansēšana būs dārga un tai nevajadzētu gulties tikai uz pašvaldību pleciem.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. kaadi teerpi ,kad teerpi rir pins skapis kulturas namos …nav jaasuj atkal un jaalobee kaads sujampapriikis …..

 2. Absolūti greiza kultūrpolitika Atbildēt

  Tāda situācija nedrīkstēja vispār izveidoties, ka lēmumu pieņemšana notikusi šaurā lokā bez sabiedrības līdzdalības. Par ko šie lēmēji uzskata dejotājus, kas īsteno šīs viņu idejas, arī visus iedzīvotājus, kas apmeklē koncertus. Kam viņi šie “centri” strādā?

  • Aplausus jau izpelnas GARS un augtsākā ideja, kas tiek nesti mums priekšā. Grūti iedomāties kā gavilēs skatītāji dziesmusvētku gājienā, kad kāds kolektīvs ies šajos tērpos. Ja jau, tad jau 21.g.s. skatuves dejas jādejo humpalās pirktos apģērbos – tas mūsu šīsdienas tautastērps.

   Tie, kas nav ēduši sviestu, domā, ka sviests ir margarīns.

  • citu darbu cienošs cilvēks Atbildēt

   …..būtu jau viss labi ar to sabiedrības līdzdalību, ja sabiedrība spētu adekvāti lemt un pati domāt. Pagaidām redzu tikai tukšu blēšanu līdz skaļākajiem,,,,,,nu principa nekas jauns…..lēmumu pieņēma ”normālā” , zinošā ut lokā, ….jeb visas LV virsvadītājus Tu uzskati par šauru loku……neticu, ka VISUS var iespaidot vai kā citādi pierunāt..

 3. Varbūt ka derētu sākt ar
  1) tērpus gatavot tepat Latvijā nevis “made in China”
  2) no dabiskiem materiāliem – lina un vilnas – nevis poliestera
  3) izmantot īstus bronzas gredzentiņus kā bijis vēsturiski, nevis krāsas apdruku

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Esmu ar ”končenes” studentiem pirms vairāk kā 50 gadiem spēlējis basketbolu “Daugavas” stadiona atklātajā laukumā. Tā tad ir arī visa mana “muzikālā” izglītība. Diemžēl vakar, kad “Panorāmā” kaut ko stāstīja par gaidāmajiem Deju svētkiem, biju citā istabā, bet manu dzirdi skāra kareivīgas mūzikas taktis, tikai dažas, bet ar to pietika, lai rastos iespaids, ka tūdaļ Kobzons dziedās Ģeņ pobedi un pa visu ekrānu tanki steigsies atbrīvot Eirāziju no amerikāņu iebrucējiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+