×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. maijs, 2014
Drukāt

Dziesmu svētku šūpuli Dikļos rotā simboliska Sidraba birzs

Foto: Kocēnu novadsFoto: Kocēnu novads

Pagājušās nedēļas nogalē Dziesmu svētku šūpulī – Kocēnu novada Dikļos – notika Dziedāšanas svētku ieskaņas pasākums, un tagad vēsturisko vietu blakus Neikenkalnam rotā iespaidīgs vides objekts – “Sidraba birzs vainags”, informē Kocēnu novada pārstāve Eva Eglīte.

Šo XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētku galvenā mākslinieka Ivara Mailīša veidoto simbolisko birzi Kocēnu novadam uzticējis Latvijas Nacionālais kultūras centrs. “Sidraba birzs vainags” Dziesmu un deju svētku laikā bija centrālais objekts Rīgā, bet turpmāk tā atrašanās vieta būs tieši Dziesmu svētku šūpulī – Dikļos.

Pie katra birzs koka pasākuma laikā piestiprinātas plāksnītes, kas vēsta par tiem koriem, kuri piedalījās 1864. gada Dziesmu dienā Dikļos: tie bija seši vīru kori no Vidzemes – Dikļiem, Lielsalacas (Salacgrīvas), Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas un Straupes.

Vides objekts atgādina stilizētus kokus ar sudrabā vizuļojošām lapām, uz kurām izlasāmi cilvēku vēlējumi Dziesmu svētkos. Simboliski birzs arī ataino pāreju no pagātnes uz tagadni un nākotni, kā arī garīgo “pašattīrīšanos” šī procesa laikā.

„Sidraba birzi”, kas jau izsenis ir pieminēta latviešu tautas dziesmās, ikviens ir aicināts izstaigāt, lai garīgi tuvinātos gaidāmajam notikumam “Dziedāšanas svētkiem – 150”, kas notiks šogad 7. jūnijā Dikļos.

Novadā atgādina, ka šogad apritēs 150. gadskārta kopš pirmajām dziesmu dienām Dikļos – Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem, kad 1864. gadā Dikļu mācītājmuižas parkā draudzes mācītājs un rakstnieks Juris Neikens sarīkoja pirmos kopā dziedāšanas svētkus, liekot pamatus latviešu tradīcijai.

Pakalns, kurā pie svētkiem uzceltās telts izvietojās kori, vēlāk ieguva Neikenkalna nosaukumu. Šā gada 7. jūnijā pie Neikenkalna jaunizveidotajā dabas koncertzālē Dikļos norisināsies vērienīgais Dziedāšanas svētku 150. gadskārtai veltītais pasākums.

Pasākumu organizē Kocēnu novada dome un Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Uzsākto sadarbību iecerēts turpināt ilgtermiņā, lai Dikļus veidotu kā reģionālo koru kustības centru Latvijā ar plašu Latvijas mēroga un starptautisku koru pasākumu, olimpiāžu un konkursu rīkošanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+