×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
17. februāris, 2013
Drukāt

Dziesmu svētkus vienlaikus atklās Rīgā un Latvijas novados

foto - Letafoto - Leta

Šovasar notiekošos dziesmu un deju svētkus pirmoreiz plānots atklāt vienlaikus gan Rīgā, gan Latvijas novados, iecerēti arī citi jauninājumi, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.

Iecerēts, ka svētku atklāšana vienlaikus notiks gan galvaspilsētā ar virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu Dziesmu svētku parkā, gan visos Latvijas novados, kad, saulei esot zenītā, katrs pagasts pacels savu dziesmu un deju svētku karogu.

Dziesmu un deju svētki šogad notiks “Līgo” zīmē, svētkus vienojošie vārdi būs “Gaisma līgo Latvijā!”. Līgo latviešu tautas identitātes tapšanā un kultūras tradīcijā ir viens no nozīmīgajiem dzīvajiem simboliem. Līgo ir pārtapšanas, garīgas un fiziskas attīrīšanās, auglības un gaismas (saules) pavadīšanas un sagaidīšanas rituāls.

Šogad ikvienam arī būs iespēja piedalīties savas svētku zīmes radīšanā. Par svētku simbolu izvēlēts “Skaņu vijums vainagā”, kuru savij, izmantojot latviešu tradicionālās rakstu zīmes. Katrai zīmei atbilst viena nots, un, dziedot jebkuru melodiju, tehnoloģijas ar speciālas programmatūras palīdzību atpazīs skaņas un pārvērtīs tās noteiktās zīmju secībās, savijot tās unikālā vainagā, kas ir neatņemams latviešu tradīciju un Līgo simbols – svētku rota, kas apzīmē sauli, gaismu, pilnību un noslēgtu ciklu.

Dziesmu un deju svētki šovasar notiks pavisam 19 norises vietās Rīgā un no 51 svētku norises 22 pasākumi būs pieejami bez maksas. Šogad arī tiks īpaši domāts par svētku pasākumu pieejamību plašākam sabiedrības lokam – pilsētvidē plānots izvietot ekrānus, kuros ikviens varēs sekot līdzi svētku norisēm.

Viens no skatītāju pieprasītākajiem koncertiem – deju svētku lieluzvedums “Tēvu laipas” Daugavas stadionā – šogad skatītājiem tiks piedāvāts četras reizes līdzšinēju divu koncertu vietā.

Noslēguma koncerts “Līgo – Lai top” un sadziedāšanās tradicionāli notiks svētdienas vakarā Mežaparka Lielajā estrādē. Tā kā skatītāju vietu skaits Mežaparka estrādē ir ierobežots un biļetes uz šo koncertu tiek izpirktas visātrāk, svētku rīkotāji šogad paredzējuši blakus esošajā Zaļajā teātrī noslēguma koncerta laikā radīt iespēju pulcēties visiem tiem, kuri vēlas kopīgi piedzīvot koncerta tiešraidi uz lielā ekrāna.

Šogad svētki paies arī vairāku nozīmīgu Latvijas personību jubileju zīmē. Svētku nedēļā notiks Jāzepa Vītola 150. jubilejai veltīts koncerts, kurā piedalīsies Latvijas diriģentu koris, savukārt vokālo ansambļu koncertā “Putns ar zīda asti” skanēs dziesmas ar Ojāra Vācieša vārdiem, atzīmējot dzejnieka 80. jubileju. Bet, godinot Rūdolfa Blaumaņa 150. jubileju, amatierteātri svētku nedēļā izrādīs viņa lugu iestudējumus.

XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētki Rīgu šovasar pieskandinās no 30. jūnija līdz 7. jūlijam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+