×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2013
Drukāt

Dziesmu un deju svētkos izskanēs vairāki jaundarbi

dzsvetki122

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku laikā šovasar izskanēs vairāki jaundarbi, tajā skaitā gan svētku atklāšanas, gan noslēguma koncertā.

Dziesmu un deju svētku atklāšanas skaņdarbu komponē Mārtiņš Brauns, kuram Latvijas Nacionālais kultūras centrs atvēlējis 3500 latu, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja publicētā informācija. Brauna skaņdarbu kori izpildīs Dziesmu un deju svētku atklāšanā svētdien, 30. jūnijā, Dziesmu svētku parkā. Atklāšanā piedalīties tiks aicināti vairāki kori, kas pārstāvēs Latvijas novadus, aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.

Svētku atklāšanas pasākumā jau tradicionāli notiks arī Dziesmu un deju svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšana.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku koru virsdiriģenti ir Kaspars Ādamsons, Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Ivars Cinkuss, Agita Ikauniece, Mārtiņš Klišāns, Sigvards Kļava, Roberts Liepiņš, Māra Marnauza, Andrejs Mūrnieks, Mārtiņš Ozoliņš, Arvīds Platpers, Māris Sirmais, Ārija Šķepasta, Ints Teterovskis, Jevgeņijs Ustinskovs, Ilze Valce, Romāns Vanags, Jānis Zirnis un Andrejs Jansons no ASV.

Savukārt goda virsdiriģentu godā šoreiz ir Terēzija Broka, Jānis Erenštreits, Juris Kļaviņš, Gido Kokars, Paula Kvelde, Jēkabs Ozoliņš, Edgars Račevskis un Roberts Zuika no ASV.

Kā skaidroja Bika, jaundarbu pasūtīšana kārtējiem dziesmu un deju svētkiem ir ierasta prakse. Piemēram, 2003.gadā Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku atklāšanas pasākumam skaņdarbu – kantāti “Skani Dziesma” – komponēja Juris Karlsons, savukārt par 2005.gada Skolēnu svētku spilgtāko jaunrades darbu kļuva Renāra Kaupera dziesma “Mana dziesma”.

Dziesmu un deju svētku repertuāru tradicionāli veido tā saucamā zelta fonda skaņdarbi, kā arī, lai papildinātu un atjaunotu repertuāru, tiek pasūtīti vai īpašos jaunrades konkursos, piemēram, Jaunrades deju konkursā, izvēlēti jaundarbi.

Gatavojoties XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem, jau kopš 2009.gada tiek atjaunots un papildināts dziesmu un deju svētku repertuārs, pasūtot vairāk nekā 30 jaundarbus un aranžijas pūtēju orķestru dižkoncertam, deju lieluzvedumam “Tēvu laipas”, vokālo ansambļu un kokļu mūzikas un citiem koncertiem.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku noslēguma koncertā “Līgo-Lai top!” pirmatskaņos komponista Uģa Prauliņa jaundarbu.

Bika minēja, ka jautājumus par jaundarbu pasūtīšanu un iekļaušanu svētku pasākumu repertuāros izskata gan nozaru padomes, gan svētku mākslinieciskā padome, kas kopumā pieņem lēmumus par svētku norišu mākslinieciskajām koncepcijām un pārrauga to īstenošanu.

Kā ziņots, XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki notiks šovasar no 30. jūnija līdz 7. jūlijam. Svētkiem gatavojas 3277 mākslinieciskie kolektīvi, kas aptver 40 000 dalībnieku no visas Latvijas. Šogad svētki paies Līgo zīmē.

Svētku programma būs baudāma 19 norises vietās Rīgā. Svētku atklāšana vienlaikus plānota gan galvaspilsētā ar virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu Dziesmu svētku parkā, gan Latvijas novados.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+