Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Džihādisti turpina spridzināt antīkās būves Palmīrā 1

Grupējuma “Islāma valsts” džihādisti Sīrijas senajā pilsētā Palmīrā iznīcinājuši kārtējos antīkās arhitektūras pieminekļus – senās Romas valdīšanas laika amfiteātra fasādi ar kolonādi un tā sauktos Tetrapilonus – četru, pa četri sakopotu kolonnu grupu, kas ir atliekas no būves ar četrām ieejām, kāda reiz atradusies uz antīkās Palmiras galvenās ielas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
VIDEO. “Vai tu zināji, ka krāpniekam nemaz nav svarīgi, vai tev kontā ir vai nav nauda?” Padoms kā pārbaudīt, vai krāpnieki uz tava vārda nav paņēmuši kredītus 4
Lasīt citas ziņas

Par pieminekļu sagraušanu ziņo Bašara al Asada Sīrijas oficiālā ziņu aģentūra SANA, kas atsaucas uz saviem avotiem. Saskaņā ar tiem, senās ēkas tikušas saspridzinātas. Arī mērenie, al Asadam opozicionārie grupējumi apstiprinājuši postījumus.

Palmīras romiešu teātris tiek datēts ar mūsu ēras 2. gadsimtu. Zināms, ka tirāniskais imperators Nērons savulaik to licis rotāt ar savu statuju. Līdz 20. gadsimta 50. gadiem būvi, ko veido pats amfiteātris ar skatuvi un skatītāju sēdvietām 92 m diametra puslokā, kā arī ieejas kolonāde, sedza tuksneša smiltis. 20. gadsimta otrajā pusē kompleksu restaurēja. Ir liecības, ka 2015. gadā islāmisti izmantojuši amfiteātri par nāvessodu izpildes vietu. Savukārt pagājušā gada maijā, kad Krievijas aviācijas atbalstītajai Sīrijas armijai izdevās uz dažiem mēnešiem atgūt Palmīru, Krievija teātrī sarīkoja Krievijas armijas karavīriem, valdības ministriem un žurnālistiem domātu klasiskās mūzikas koncertu, kurā uzstājās Sanktpēterburgas Marijas teātra orķestris un Krievijas prezidenta Vladimira Putina draugs čellists Sergejs Roldugins, kurš kā miljardieris figurē skandalozajos “Panamas dokumentos” un tiek dēvēts arī par “Putina kasieri”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc aģentūras “Reuters” ziņām, satelītuzņēmumi liecina, ka “Islāma valsts” periodā no 2016. gada 26. decembra līdz šī gada 10. janvārim saspridzinājusi 12 no Tetrapilonu kopumā 16 kolonnām. Arī šī būve bija viena no slavenākajiem objektiem Palmīrā, sākotnēji veidota mūsu ēras 3. gadsimta beigās, imperatora Diokletiāna laikā. Tiesa, tikai viena no kolonnām bija oriģināls – pārējās atjaunotas 60. gados restaurācijas gaitā.

Palmīras pilsētas kultūrvēsturiskā daļa ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, taču kad džihādisti 2015. gada maijā pirmo reizi ieņēma Palmīru, senatnes pieminekļu izpostīšana bija viens no pirmajiem darbiem. Tad saspridzināja vairāk nekā desmit antīko objektu, tajā skaitā ap mūsu ēras 32. gadu celto Bāla templi, kas bija viena no vislabāk saglabātajām Palmīras būvēm. Nāvessodu izpildīja arī ilggadīgajam Palmīras arhitektonisko vērtīgu glabātājam, 82 gadus vecajam sīriešu arheologam Heledam al Asadam. 2016. gadā marta beigās Bašara al Asada spēkiem uzdevās Palmīru atkarot, taču decembrī tā atkal krita “Islāma valsts” kaujinieku rokās.