Foto – Ziedonis Safronovs

Džilindžera “Sasodītais sarkanais mēness” Liepājas teātrī
 0

Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvojusi Bertolda Brehta luga “Bungas naktī”. Izrādes režisors Dž. Dž. Džilindžers traģikomēdijai devis nosaukumu “Sasodītais sarkanais mēness”. Režisors neveido smeldzīgu mīlas stāstu, bet atklāj cilvēku apmulsumu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Galvenās lomas atveidotāji Egons Dombrovskis un Anete Berķe uzsver, ka šī luga jau ir īpaša ar to, ka tā ir Brehta. Anete raksturo īpašo Brehta stiliņu: “Tas ir savādāks. Vairāk uzsvars likts uz raksturlomām, kad jāiejūtas tā tēla pasaulē, ko domā, dara, jūt. Tas ir citādi nekā ar citiem varoņiem citās lugās. Īpašs ir arī lugā atainotais laiks – pēckara periods. Kas ar cilvēkiem notiek, viņu iekšējā dzīve, noslēpumi, mīlestība.” Arī Egons uzsver īpašo Brehta stilu, kas pats par sevi ir interesants, atšķirīgs un liek uzsvaru uz varoņu raksturiem. “Kad loma ir iepazīta, tad jārok dziļāk, lai pašam ir interesanti,” nosaka Egons.

Egons savu varoni raksturo īsi: “Dzīves plosīts vīrietis, kas neārdās. Cik var būt līdzsvarots situācijā, kad ir pavadīti četri gadi gūstā Āfrikā, kad mīļotā meitene tiek atdota citam…” Egona varonis atgriežas no kara kā izārdīts, izpostīts cilvēks. Jauno meiteni, ko atveido Anete, mulsina šī cilvēka pārvērtības. Par savu varoni Anete saka – tā ir meitene, kas ir ģimenes ietekmē. “Šo situāciju jau diktē laiks. Tas noteikti nav kā mūsdienās, kad izdomā, tad dodas plašajā pasaulē. Te ir jūtama pēckara materiālā situācija… Taču mana varone saprot, ka pašai ir jāpieņem lēmumi un jāizdara izvēle.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lugas darbība notiek kādā janvāra naktī, kurā kājām gaisā tiek apgrieztas daudzu cilvēku dzīves. Anna un Kraglers reiz mīlēja viens otru, bet tad sākās karš. Ir pagājuši gadi, Anna, vecāku mudināta, piekritusi kļūt par turīgā Murka sievu. Ir viņu saderināšanās vakars. Un pie debesīm parādās sarkans mēness… Kas notiek tālāk un kā atrisinās situācija, var uzzināt, tikai noskatoties izrādi. Anete atklāj, ka ir ļoti iemīļojusi šo lomu. “Esmu režisoram ļoti pateicīga par iespēju iemiesoties Annas Bālikes tēlā, kura nonākusi tik neapskaužamā situācijā, kad zini, ka cilvēks, kuru ļoti mīli un ar kuru bijusi īpaša dvēseliska saikne, ir jau zaudēts, un ģimene piespiež izvēlēties citu vīrieti materiālo apstākļu dēļ. Manis spēlētā Anna ir neparasta meitene, vairāk sapņotāja un spontānas rīcības cilvēks, tādēļ vēl joprojām esmu procesā, lai noķertu viņas domāšanu, vizuālo izskatu un darbību. Šī loma man būs kā veltījums maniem vecvecākiem, īpaši vecvecmātei, kuru arī sauca Anna. Arī viņa pēc Otrā pasaules kara bija nonākusi līdzīgā situācijā, taču viss beidzās laimīgi.”

“Bungas naktī” ir vācu dzejnieka, dramaturga B. Brehta otrā luga, ko viņš sarakstījis, un pirmā, kas tika iestudēta. Lugas pirmizrāde 1922. gadā notika “Münchner Kammerspiele”. Kāds kritiķis tolaik rakstīja: “Divdesmit četrus gadus vecais Bertolds Brehts vienā naktī ir mainījis vācu literatūras seju.” Kaut arī “Bungas naktī” nav pieskaitāma pie pašām zināmākajām Brehta lugām, tā arvien vēl piedzīvo jaunus un jaunus iestudējumus uz teātru skatuvēm. Luga līdz šim nebija tulkota latviešu valodā. Pēc Liepājas teātra pasūtījuma tulkojumu veicis Ingus Liniņš.

Kraglera lomā redzēsim Egonu Dombrovski, Annas Bālikas lomā Aneti Berķi, bet Murka lomā Gati Maliku, kā arī Liepājas teātra aktierus Edgaru Pujātu, Inesi Kučinsku, Kasparu Godu un Signi Ruicēnu.

VARBŪT NODER


Režisors – Dž. Dž. Džilindžers

Scenogrāfs – Kristians Brekte

Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa

Horeogrāfe – Liene Grava

Gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis