×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. novembris, 2015
Drukāt

Džilindžers ķēries klāt Kafkas romāna “Amerika” iestudējumam

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dailes teātrī pilnā sparā rit mēģinājumi Dž. Dž. Džilindžera režisētajam un dramatizētajam jauniestudējumam “Amerika jeb Bez vēsts pazudušais”, kas tapis, balstoties uz Franca Kafkas darbu motīviem un biogrāfijas faktiem un kas pirmizrādi piedzīvos jau šosvētdien, 29. novembrī.

Izrāde ir stāsts par kāda jauna vācieša Karla Rosmana pārcelšanos uz Ameriku un tur piedzīvotajiem notikumiem. 17 gadus vecais puisis ceļā sastop dīvainus ļaudis – bezdarbniekus, bagātu dāmīti, viesnīcas istabeni – un katram no tiem attiecībā uz Karlu ir kādas prasības un vajadzības. Beigu beigās Karls tomēr nokļūst uz ielas tikpat kā bez jebkādiem iztikas līdzekļiem.

“Karlu varētu pat raksturot kā tādu zīdaini, kurš piedzimis bez grēka. Satiktie cilvēki viņu veido, izmantojot un manipulējot. Tikai pašās beigās puisis saprot, ka nu tas pods ir līdz malām pilns un tā turpināt vairs nav iespējams,” saka Karla lomas atveidotājs, jaunais aktieris Edijs Zalaks, kuram šī ir debija kā galvenās lomas atveidotājam. Viņš neslēpj, ka loma ir pamatīgs izaicinājums, kas pieprasa pilnīgi visas enerģijas rezerves. Tomēr pūliņi esot tā vērti, jo, Edijaprāt, izrāde būs notikums ikvienam tās skatītājam. “Iestudējums ir emocionāli spilgts, piesātināts – būs gan mūzika, gan arī dejas un ārkārtīgi daudz Kafkas teksta. Katrs tajā varēs atrast sev būtisko, jo stāsts ir daudzšķautņains un vēsta par tādām aktuālām tēmām kā sevis izzināšana, uzticēšanās, attiecību veidošana, kā arī emigrācija,” teic Edijs.

Skatītājiem jābūt gataviem uz to, ka šī nebūs no “vieglajām” izrādēm. Gluži kā Kafkas “Amerikā”, arī Džilindžera iestudējumā neiztrūks absurdu, nesaprotamu situāciju, sākotnējo spēles noteikumu pārkāpšana. “Kafku it kā visi zina, bet tomēr viņa darbus “aiztikt” un iestudēt uzdrīkstas vien retais. Kafkas “kods” rodams pretrunās, teksta īpatnējā uzbūvē. To varēs redzēt arī uz Dailes teātra skatuves,” atklāj Edijs.

Francs Kafka (1883 – 1924) ir viens no pazīstamākajiem 20. gadsimta vācu valodā rakstošajiem autoriem. Laikposmā no 1911. līdz 1914. gadam tapušo romānu “Amerika”, kas zināms arī ar nosaukumu “Bez vēsts pazudušais”, Kafka tā arī nekad nepabeidza. Stāsts apraujas it kā pusvārdā. Pretēji Kafkas vēlmei, manuskripts tomēr netika sadedzināts un dienasgaismu ieraudzīja jau trīs gadus pēc autora nāves. “Amerika” ir pirmais Kafkas romāns, turklāt autors šajā valstī nekad nav viesojies, bet darbā izmantojis stāstus, ko dzirdējis no turp aizceļojušajiem radiniekiem.

Džilindžera iestudētās “Amerikas jeb Bez vēsts pazudušā” varoņus kopā ar Ediju Zalaku atveidos arī Dainis Gaidelis, Kaspars Zāle, Samira Adgezalova, Gints Andžāns, Mārtiņš Upenieks, Lelde Dreimane, Ērika Eglija, Dārta Daneviča un Gatis Legzdiņš. Jauniestudējuma scenogrāfe un kostīmu māksliniece ir Ilze Vītoliņa, horeogrāfe – Inga Krasovska, gaismu mākslinieks – Igors Kapustins, mūzikas konsultants – Juris Vaivods.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+