×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. maijs, 2017
Drukāt

Nīmaņu dzimtas detektīvs. Saldū salido ap 40 savējo; dižmātei apritēs apaļš simts! (3)

Foto – Dace Judina un no Nīmaņu dzimtas arhīvaFoto – Dace Judina un no Nīmaņu dzimtas arhīva
Ar smaidu

P. S. Smaidam – opis Kārlis dzimis 24. oktobrī, mazdēls Kaspars un mazmazdēls Jānis – 24. oktobrī. Mazmazmazdēliņš nolēma pasteigties – 22. oktobrī. Interesanti, ja būtu dēls, varbūt arī būtu 24.?

Liepāja, Saldus, Brocēni, Mērsrags, Sabile – Kurzeme, Rīga, Īrija, Norvēģija. Tik plaši bija Kurzemes Nīmaņu pēdu nospiedumi brīdī, kad sakrita visas mozaīkas daļas un Lieldienās Saldū, Nīmaņmājās notika dzimtas salidojums. Omīte gan purpinājusi: ko nu skries te visi! – bet mazmeitas atsmējušas: nevajadzēja precēties ar Latvijas boksa meistaru Kārli Nīmani!

Omīte simtgadniece

Dzimtas dižmātei Martai Emīlijai Nīmanei šogad apritēs apaļš simts. Bagāts, piepildīts un svētīts mūžs; kupla un sazarota dzimta – četri bērni, piecpadsmit mazbērni, divdesmit trīs mazmazbērni (šogad gaidāmi vēl četri mazuļi) un mazmazmazdēliņš.

Dzimusi Friča un Emmas Kārkliņu ģimenē, Marta Emīlija uzaugusi un skolā gājusi Saldū. Friča dzimtā puse ir Okte (Nurmuiža), bet Emmas ģimenei bijušas dzirnavas Kuldīgā. Tēvs melderis, ģimenē pieci bērni, māte agri nomirusi. Emmas brāļi pieaugot aizskrējuši uz Rīgu.

Desmitajā klasē, vēl skolā, Marta ar smagu encefalītu nokļuvusi Stradiņu slimnīcā, Rīgā; veco ārstu meistarība izglābusi. Vēlāk Marta turpat mācījusies medicīnas kursos. Gribējusi palīdzēt citiem (šo vēlmi mantojušas Martas meitas Gunta un Māra).

Martas tēvs Fricis un mamma Emma pirms kāzām dzīvojuši Sabilē, tad atnākuši uz Saldu un sākuši saimniekot tukšā vietā – desmit gados (1927–1937) pa baļķim vien uzcēluši ģimenes mājiņu. Sākumā gājis grūti, taču Fricis piepratis smalko ādmiņa arodu – istabaugšā gadiem atradies ādu stiepjamais dēlis, tīrāmie rīki un ziepjakmens. “Žēl, nepaprasījām opītim recepti, tagad dzimtā daudz mednieku, visādas ādiņas, nevarējām atrast, kas sastrādā,” sūrojas Friča mazmeita Gunta.

Ar savu nākamo vīru, slaveno bokseri Kārli Nīmani, Marta Emīlija iepazinusies zaļumballē, kurp viņu aizvilinājusi labākā draudzene. Kārlis tobrīd dienējis Latvijas armijā, bet kā aktīvam sportistam viņam bijis brīvāks režīms – strādājis par pavāru, bieži piedalījies sacensībās, paretam ticis brīvsolī. Kārlis viņu uzlūdzis uz deju, un abi nodejojuši valsi mūža garumā.

To, ka čempiņš grasās Martu precēt, pirmais uzzinājis meitas tēvs Fricis Kārkliņš, kuram Kārlis nācis lūgt meitas roku, un tikai pēc tam – pati iecerētā…

Četrdesmitie sākās ar kāzām un meitas Māras piedzimšanu, tad iedunējās karš, un, neilgi padzīvojuši Liepājā, kur Kārlis strādājis Ērenpreisa filiālē, jaunie atgriezās Saldū, kur drošāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Skaisti!!! Lai mazbērni sasparojas un turpinot dzimtas tradīcijas divkāršo mazmazbērnu skaitu!

  2. Laimīgie, kuriem liela dzimta. Nav lielākas vērtības par ģimeni. Lai Nīmaņiem visiem veicas!

  3. Ļoti interesants stāsts, paldies!

Draugiem Facebook Twitter Google+