Mobilā versija
+17.5°C
Līga
Piektdiena, 23. jūnijs, 2017
13. septembris, 2016
Drukāt

Dzimtas kapi – aiz robežas: lai apkoptu tuvinieku kapus, pensionārei jāpērk vīza (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Līgatnes iedzīvotāja Ilga Vorslova (dzim. Gruzdiņa) vēstulē “LA”raksta, ka viņas dzimtas kapi atrodas bijušajā Abrenes apriņķī, tagad Pleskavas apgabala Palkinas rajona Kačanovas ciema Novovaškovas kapsētā.

Lai tiktu kapus apkopt, 84 gadus vecajai pensionārei ir jāpērk Krievijas vīza. Savukārt pierobežā dzīvojošie, lai dotos apkopt kapus pārrobežā, var saņemt bezmaksas vīzas. “Kā pierobežā, tā mums, pārējā Latvijas teritorijā dzīvojošiem ir izsniegtas no Krievijas puses pagastu pašvaldībām un Sarkanā Krusta likumīgas izziņas par apbedītajiem cilvēkiem un kapsētām pārrobežā,” raksta Ilgas kundze. “Šo izziņu īpašnieki visi esam pierobežas un pārrobežas iedzimtie iedzīvotāji (bijušie Abrenes apriņķa iedzīvotāji). Dzīves apstākļu dēļ esam dzīves vietu mainījuši Latvijas teritorijā, bet ne dzimšanas vietu. Mūsu senči atdusas savās pārrobežu kapsētās. Viņi bija tā laikmeta cilvēki, kuri cīnījās par brīvu Latvijas valsti.”

Kačanovas ciema kapsētā apbedīti I. Vorslovas vecāki, vecvecāki un tēvocis latviešu strēlnieks Pauls Gruzdiņš. “LA” lasītāja jautā, vai kāda amatpersona varētu palīdzēt “panākt sociālo vienlīdzību, lai mēs, ārpus 50 kilometru zonas dzīvojošie Latvijas teritorijā, varam saņemt bezmaksas vīzas kaut vienai reizei gadā kapu kopšanai pārrobežā”. Pārsūtīju I. Vorslovas vēstuli Valsts prezidenta kancelejai un Ārlietu ministrijai.

Raug, Valsts prezidenta kancelejas pārstāves llzes Salnas atbilde: “Tā kā Latvijas Republikas robežu šķērsošanu un vīzu izsniegšanas kārtību regulē starptautiskie nolīgumi un Eiropas Savienības tiesību akti, minētie jautājumi vērtējami un risināmi konsultāciju un sarunu ceļā gan ar Krievijas Federāciju, gan Eiropas Savienības institūcijām.”

Ārlietu ministrijas mediju centrs atbild, ka “pretendēt uz atvieglotu ceļošanu pierobežas teritorijā var tikai personas, kuras pierobežas teritorijā (teritorijas, kas piekļaujas Latvijas un Krievijas robežai un atrodas ne tālāk kā 30 km no tās, izņēmuma gadījumos 50 km) pastāvīgi un likumīgi dzīvo ne mazāk kā trīs gadus. Ņemot vērā minēto, gadījumos, kad personas pastāvīgā dzīvesvieta ir ārpus noteiktās pierobežas teritorijas, tā nevar pretendēt uz atvieglotu ceļošanu, šķērsojot Latvijas–Krievijas robežu.

Maksa par vīzu uz Krieviju tiek noteikta saskaņā ar Nolīgumu starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem, kas salīdzinājumā ar maksu par vīzu uz citām valstīm ir zemāka.” Krievijas vēstniecības Latvijā Konsulārajā nodaļā uzzināju, ka par Krievijas vīzu, ko Vīzu centrā Rīgā, Brīvības ielā 83, izsniedz 10. kalendārajā dienā un kas derīga divas nedēļas, ir jāmaksā 35 eiro plus 25 eiro par dokumentu apstrādi, kopā 60 eiro.

Kad I. Vorslovai pastāstīju par saņemtajām atbildēm, viņa noteica: “Iztikšu ar maizi un gurķi, sakrāšu naudu un uz svecīšu vakaru kapsētā aizbraukšu. Jaunie saka, kam man tas, jo viss jau tik un tā reiz pazudīs… Jā, zudīsim visi, bet, kamēr cilvēks dzīvs, tikmēr tā sāpe par tuviniekiem jāuztur.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. NU KO LAI DARA KA TADUS LIKUMUS RAKSTS SITIE POLITIKI .DZIVOJU BALTKRIEVIJA ,VECAKI APGLABATI LATVIJA UN VISI RADI DZIVO LATVIJA .MAN NAKAS 3 REIZES BRAUKAT UZ MINSKU UN ARI MAKSAT PAR VIZU ,LAI ES LATVIETE BUDAA VARETU ATBRAUKT UZ DZIMTENI PIE VECAKU KAPA .

  2. Kāda tur ņirgāšanā? Tādi ir likumi un vīzas jau izdod Krievijas puse ,ko tur Latvijas ierēdņi var izdarīt ,neko. Protams, varētu ieteikt sākt sarunas ar Krieviju un nosļēgt kādu īpašu līgumu par robežas šķērsošanu ,taču pašreizējā politiskā situācijā nez vai tādas sarunas kāds sāktu un ja sāktu ,tad 10 gadu garumā. Kā cilvēki nesaprot ka likums ir likums un ierēdnis neko pret likumu darīt nevar. Tāpat ar to Gaiziņkalna virsotni ,ja likums nosaka ka mazāk par 10 ha nodalīt nevar ,tad nevar ,bet komentētāji visādi apsaukā pašvaldības darbiniekus. Starp citu ,rakstā netiek minēts ka vientuļa pensionāre ,bērni un mazbērni taču arī lai aizbrauc pie vecvectēva ,kas ir 60 eiro ? Pie tam vīza divām nedēļām ,nav jābrauc tūlīt mājās, lai apciemo dzimtas vietas ,kamēr vecāmāte vēl dzīva ,lai visu izstāsta un izrāda ,safotogrāfē ,būs ģimenes arhīvam .Vecāmāte nomirs ,pēc gadiem 20 radi sadomās kapus apmeklēt ,taču atrast neko nevarēs ,jo neviens tur nebūs bijis.

    • Cien.VV, šķiet, ka Jūs dzīvojat tālu no patiesās dzīves realitātes, diemžēl. Piemēram, man par vairāk kā 30 gadu darbu pedagoģijā pensija ir tikai 156 eiro, ja no tās man vajadzētu atlicināt 60 euro vīzai, plus vēl ceļa izdevumiem, lai apmeklētu piederīgo kapus, tad nezin vai tas izklausītos pēc “…kas ir 60 euro?…”

      • Brīnos ,kur esiet strādājusi vai kā ,man ir 33 stāžs skolā un kopā 42 ar astīti un pensija noapaļojot 500eiro. Man ir trīs bērni izglītoti strādājoši un ja man ievajadzētos 60 eiro (kurus man pagaidām nevaja) bērni iedotu bez skatīšanās ,tā tante taču arī saprotu nav vientuļa un ne jau katru gadu brauks ,ja vispār vēl citu reizi kur brauks ,ko tad tie radi 60 eiro nav ,tā taču tiešām nav nauda .

  3. Ņirgāšanās par Latvijas cilvēkiem… paldies resnajam kuilim par Latvijas izpārdošanu… kaut vienreiz kalvītis taukos iztecētu!!!

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (22)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vides dienests un Koļegova guļ

Svētdien, 18. jūnijā, Jūrmalā, Slokas apkaimē, izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks teritorijā, kur tika glabāts liels daudzums plastmasas atkritumu. Tie dega 1,2 hektāru platībā. Valsts policija par notikušo sākusi kriminālprocesu. Vakar tika paziņots, ka Valsts vides dienesta (VVD) inspektors pēc pārbaudes konstatējis, ka ugunsgrēka postītajā teritorijā atradušies arī bīstamie sadzīves atkritumi. Tikmēr sabiedrībā izskan pārmetumi Ingas Koļegovas vadītajam Valsts vides dienestam par to, ka nav bijusi kontrole atkritumu ievešanā, glabāšanā, un par iespējamu bezdarbību, jo ziņojumi par atkritumiem teritorijā bijuši jau pagājšruden.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (2)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (3)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (11)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+