Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Bērtulis, Boļeslavs
Ceturtdiena, 24. augusts, 2017
13. septembris, 2016
Drukāt

Dzimtas kapi – aiz robežas: lai apkoptu tuvinieku kapus, pensionārei jāpērk vīza (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Līgatnes iedzīvotāja Ilga Vorslova (dzim. Gruzdiņa) vēstulē “LA”raksta, ka viņas dzimtas kapi atrodas bijušajā Abrenes apriņķī, tagad Pleskavas apgabala Palkinas rajona Kačanovas ciema Novovaškovas kapsētā.

Lai tiktu kapus apkopt, 84 gadus vecajai pensionārei ir jāpērk Krievijas vīza. Savukārt pierobežā dzīvojošie, lai dotos apkopt kapus pārrobežā, var saņemt bezmaksas vīzas. “Kā pierobežā, tā mums, pārējā Latvijas teritorijā dzīvojošiem ir izsniegtas no Krievijas puses pagastu pašvaldībām un Sarkanā Krusta likumīgas izziņas par apbedītajiem cilvēkiem un kapsētām pārrobežā,” raksta Ilgas kundze. “Šo izziņu īpašnieki visi esam pierobežas un pārrobežas iedzimtie iedzīvotāji (bijušie Abrenes apriņķa iedzīvotāji). Dzīves apstākļu dēļ esam dzīves vietu mainījuši Latvijas teritorijā, bet ne dzimšanas vietu. Mūsu senči atdusas savās pārrobežu kapsētās. Viņi bija tā laikmeta cilvēki, kuri cīnījās par brīvu Latvijas valsti.”

Kačanovas ciema kapsētā apbedīti I. Vorslovas vecāki, vecvecāki un tēvocis latviešu strēlnieks Pauls Gruzdiņš. “LA” lasītāja jautā, vai kāda amatpersona varētu palīdzēt “panākt sociālo vienlīdzību, lai mēs, ārpus 50 kilometru zonas dzīvojošie Latvijas teritorijā, varam saņemt bezmaksas vīzas kaut vienai reizei gadā kapu kopšanai pārrobežā”. Pārsūtīju I. Vorslovas vēstuli Valsts prezidenta kancelejai un Ārlietu ministrijai.

Raug, Valsts prezidenta kancelejas pārstāves llzes Salnas atbilde: “Tā kā Latvijas Republikas robežu šķērsošanu un vīzu izsniegšanas kārtību regulē starptautiskie nolīgumi un Eiropas Savienības tiesību akti, minētie jautājumi vērtējami un risināmi konsultāciju un sarunu ceļā gan ar Krievijas Federāciju, gan Eiropas Savienības institūcijām.”

Ārlietu ministrijas mediju centrs atbild, ka “pretendēt uz atvieglotu ceļošanu pierobežas teritorijā var tikai personas, kuras pierobežas teritorijā (teritorijas, kas piekļaujas Latvijas un Krievijas robežai un atrodas ne tālāk kā 30 km no tās, izņēmuma gadījumos 50 km) pastāvīgi un likumīgi dzīvo ne mazāk kā trīs gadus. Ņemot vērā minēto, gadījumos, kad personas pastāvīgā dzīvesvieta ir ārpus noteiktās pierobežas teritorijas, tā nevar pretendēt uz atvieglotu ceļošanu, šķērsojot Latvijas–Krievijas robežu.

Maksa par vīzu uz Krieviju tiek noteikta saskaņā ar Nolīgumu starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem, kas salīdzinājumā ar maksu par vīzu uz citām valstīm ir zemāka.” Krievijas vēstniecības Latvijā Konsulārajā nodaļā uzzināju, ka par Krievijas vīzu, ko Vīzu centrā Rīgā, Brīvības ielā 83, izsniedz 10. kalendārajā dienā un kas derīga divas nedēļas, ir jāmaksā 35 eiro plus 25 eiro par dokumentu apstrādi, kopā 60 eiro.

Kad I. Vorslovai pastāstīju par saņemtajām atbildēm, viņa noteica: “Iztikšu ar maizi un gurķi, sakrāšu naudu un uz svecīšu vakaru kapsētā aizbraukšu. Jaunie saka, kam man tas, jo viss jau tik un tā reiz pazudīs… Jā, zudīsim visi, bet, kamēr cilvēks dzīvs, tikmēr tā sāpe par tuviniekiem jāuztur.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. NU KO LAI DARA KA TADUS LIKUMUS RAKSTS SITIE POLITIKI .DZIVOJU BALTKRIEVIJA ,VECAKI APGLABATI LATVIJA UN VISI RADI DZIVO LATVIJA .MAN NAKAS 3 REIZES BRAUKAT UZ MINSKU UN ARI MAKSAT PAR VIZU ,LAI ES LATVIETE BUDAA VARETU ATBRAUKT UZ DZIMTENI PIE VECAKU KAPA .

  2. Kāda tur ņirgāšanā? Tādi ir likumi un vīzas jau izdod Krievijas puse ,ko tur Latvijas ierēdņi var izdarīt ,neko. Protams, varētu ieteikt sākt sarunas ar Krieviju un nosļēgt kādu īpašu līgumu par robežas šķērsošanu ,taču pašreizējā politiskā situācijā nez vai tādas sarunas kāds sāktu un ja sāktu ,tad 10 gadu garumā. Kā cilvēki nesaprot ka likums ir likums un ierēdnis neko pret likumu darīt nevar. Tāpat ar to Gaiziņkalna virsotni ,ja likums nosaka ka mazāk par 10 ha nodalīt nevar ,tad nevar ,bet komentētāji visādi apsaukā pašvaldības darbiniekus. Starp citu ,rakstā netiek minēts ka vientuļa pensionāre ,bērni un mazbērni taču arī lai aizbrauc pie vecvectēva ,kas ir 60 eiro ? Pie tam vīza divām nedēļām ,nav jābrauc tūlīt mājās, lai apciemo dzimtas vietas ,kamēr vecāmāte vēl dzīva ,lai visu izstāsta un izrāda ,safotogrāfē ,būs ģimenes arhīvam .Vecāmāte nomirs ,pēc gadiem 20 radi sadomās kapus apmeklēt ,taču atrast neko nevarēs ,jo neviens tur nebūs bijis.

    • Cien.VV, šķiet, ka Jūs dzīvojat tālu no patiesās dzīves realitātes, diemžēl. Piemēram, man par vairāk kā 30 gadu darbu pedagoģijā pensija ir tikai 156 eiro, ja no tās man vajadzētu atlicināt 60 euro vīzai, plus vēl ceļa izdevumiem, lai apmeklētu piederīgo kapus, tad nezin vai tas izklausītos pēc “…kas ir 60 euro?…”

      • Brīnos ,kur esiet strādājusi vai kā ,man ir 33 stāžs skolā un kopā 42 ar astīti un pensija noapaļojot 500eiro. Man ir trīs bērni izglītoti strādājoši un ja man ievajadzētos 60 eiro (kurus man pagaidām nevaja) bērni iedotu bez skatīšanās ,tā tante taču arī saprotu nav vientuļa un ne jau katru gadu brauks ,ja vispār vēl citu reizi kur brauks ,ko tad tie radi 60 eiro nav ,tā taču tiešām nav nauda .

  3. Ņirgāšanās par Latvijas cilvēkiem… paldies resnajam kuilim par Latvijas izpārdošanu… kaut vienreiz kalvītis taukos iztecētu!!!

Juris Lorencs: Mazā valsts un lielā bumba (3)Sodot Ziemeļkoreju ar militāru spēku, sekas var būt neprognozējamas un traģiskas, bet arī piekāpšanās šim režīmam var novest pie slikta gala.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Uzmanību! Nikns ražotājs!

“Dogo” ražotājs nikns

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paziņojis, ka uzņēmuma “Tukuma straume” ražotajā barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļautu vielu – karbamīdu jeb urīnvielu. Taču “Tukuma straumes” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks aģentūrai LETA teicis, ka šāda viela nav atrodama un nevarot būt pieejama uzņēmuma ražotajā suņu un kaķu barībā. Podnieks izteicis pieļāvumu, ka PVD rezultāti neatbilst patiesībai un ka laboratorisko analīžu rezultātus varētu būt viltojušas tās pašas personas, kas īstenojot nomelnojošo kampaņu pret “Tukuma straumi”. Starp “Tukuma straumi” un veterinārārstiem 2015. gada martā pēc suņu slimības – barības vada sašaurinājuma – uzliesmojuma sākās konflikts. Saslimšanas cēloņu izpētē ieguldīti lieli resursi, taču analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt šīs slimības izraisītājas. Novembrī paredzēta tiesas sēde, kurā skatīs pēc suņu barības “Dogo” ražotāja prasības ierosināto civillietu par neslavas celšanu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ierosināja lietu pēc “Tukuma straume” pieteikuma pret 17 fiziskām un juridiskām personām – veterinārārstiem – par 458 411 eiro solidāru piedziņu.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai justos pārticīgi?
Draugiem Facebook Twitter Google+