×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Aprīļa pilienu” nosaukums patīk arī festivālu rīkotājiem

Foto - I.Kalniņš (no Kinofotofonodokumentu arhīva - kā jau allaž).Foto - I.Kalniņš (no Kinofotofonodokumentu arhīva - kā jau allaž).

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Aprīlī aprit 51 gads, kopš Latvijas Radio ēterā sāka skanēt raidījums “Mikrofons”, kas nākamās divas desmitgades bija populārākā un ietekmīgākā dziesmu aptauja Latvijā. Svinot jubileju, šodien mūsu uzmanības centrā ir tematiski atbilstoša dziesma “Aprīļa pilieni”. Ērika Ķiģeļa sarakstītā un “Līvu” izpildītā dziesma ar Māra Čaklā vārdiem piedalījās 1984.gada aptaujā – pirmajā pēc Raimonda Paula ēras noslēgšanās.

Togad uzvarēja Mirdzas Zīveres izpildītā Ulda Marhilēviča dziesma ar Ārijas Elksnes vārdiem “Lūgums”, bet “Līvi” piedalījās ar divām kompozīcijām. Abām lieli panākumi gan izpalika. “Laika dziesmiņa” ieņēma 8.vietu, bet par “Aprīļa pilieniem” nodoto balsu skaits ļāva tai ierindoties tikai 14.vietā, lai arī visu gadu dziesma bija diezgan populāra. Arī Ēriks Ķiģelis tolaik bija iecienīts un daudz rakstīja. Savas īsās dzīves laikā viņš komponēja ne tikai “Līviem”, bet arī citām grupām, kurās darbojās – “Forte”, “Cantus” un “Corpus”. Līdz ar to viņam bija daudz populāru dziesmu – “Zīlīte”, “Vēju muzikants”, “Mazais sapnītis” un daudzas citas.

“Aprīļa pilieniem” vārdus sarakstīja Māris Čaklais, kurš bija viens no sava laika populārākajiem latviešu dzejniekiem. Izdevis 16 dzejoļu krājumus, 5 dzejas izlases, 5 bērnu dzejas izlases, 4 eseju un 4 prozas grāmatas. Viņš ļoti ražīgi strādāja arī periodikā, būdams pat laikraksta “Literatūra un Māksla” un žurnāla “Karogs” galvenais redaktors.

Jāatzīst, ka šis vārdu salikums “Aprīļa pilieni” Mārim Čaklajam ir izdevies brīnišķīgs. Tas ir viens no retajiem dziesmu nosaukumiem, ko pārņēmuši daudzu pasākumu rīkotāji. “Aprīļa pilieni” ir starptautisks bērnu dziedāšanas konkurss, pat festivāls. Tur piedalās jaunie izpildītāji no Polijas, Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Krievijas, Bulgārijas. Šajā vārdā nosaukta arī studija, kur bērni no 3 gadu vecuma mācās dziedāt, ir arī tautas deju festivāls. Arī pati dziesma turpina dzīvot radiostacijās, un bieži dzirdama tieši pavasarī.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Šobrīd ikviens “Amigo Dzintara dziesmu” mājas lapā vai pa bezmaksas telefonu var nobalsot par sev tīkamāko dziesmu no deviņām aprīļa pretendentēm. Divas populārākās aprīļa dziesmas būs pēdējās, kuras iekļūs finālā, lai sacenstos par gada tautā iecienītākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+