×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Ar “Rīta dziesmu” Mikrofonā ienāk dziedošie aktieri

Foto - LETAFoto - LETA

Dzejnieks, atdzejotājs un izdevējs Leons Briedis, kuram tika piešķirta Latvijas Literatūras gada mūža balva par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā - dzejā un atdzejā, kā arī par nozīmīgu devumu intelektuālās domas attīstībā.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Šodien esam pieraduši, ka visi teātra aktieri dzied. Ja nedziedi, faktiski neesi nekāds aktieris un pat nevari iestāties Kultūras akadēmijas aktieros. Bet bija laiks, kad dziedošu aktieru bija ļoti maz. Tendence mainījās 1980.gados, kad “Mikrofona” aptaujā ar “Kamolā tinēju” bija uzvarējis Imants Skrastiņš.
Viņš bija pirmais aktieris, kurš pārspēja profesionālus dziedātājus un guva tik lielus panākumus. Pēc pāris gadiem viņam sekoja Jānis Paukštello ar “Cielaviņu” un viņi joprojām atceras tos trauksmainos brīžus, kad kāpuši uz lielās “Mikrofona” skatuves un kā aktieri triumfējuši dziesmu konkursā – tobrīd lielākajā un prestižākajā Latvijā.

Tomēr vēl pirms viņiem bija Rolands Zagorskis – ko arī droši varam pieskaitīt dziedošajiem aktieriem. Viņš pirmo muzikālo praksi guvis Siguldas mūzikas skolā kā pianists, turpat mācījies arī sporta skolā, turpat bēdzis no kora stundām. Tā vai citādi ar dziesmu viņš ir bijis saistīts visu savu mūžu. Viņa izpildījumā ierakstītas tiešām brīnišķīgas dziesmas, jo, kā teica Maestro Raimonds Pauls, viņam ļoti patīk, ka aktieri izpilda viņa dziesmas. Tās skanot personiskāk, dziļāk. Aktieris prot iznest vārdus.

“Rīta dziesma” ir Rolanda Zagorska pirmā publiski izpildītā dziesma. Viņš to iedziedāja Kinostudijā, pirmo reizi ar lielo simfodžeza orķestri un šis pārdzīvojums viņam bijis neizsakāms. Kādu dienu kino namā Raimonds Pauls viņam pienācis klāt un sacījis: “Man šķiet, ka Tu labi dziedi”. Rolands uz to atbildējis: “Nē, es ļoti labi dziedu!”. Tad Maestro atnesis viņam notis, un tā tapusi šī dziesma ar Leona Brieža vārdiem, kas kļuva par tituldziesmu Oļģerta Dunkera uzņemtajai kino filmai “Aiz stikla durvīm”. Filma ir par jaunu puisi, kurš, konfliktējot ar saviem vecākiem, sāk dzīvot pastāvīgu dzīvi un nokļūst slimnīcā, kur sāk strādāt par sanitāru. Redzot dzīves īstenību, viņš ļoti ātri pieaug. Šī filma gan gadu gaitā ir piemirsta.

“Rīta dziesma” ierindojās 10.vietā 1979.gada aptaujā, un tai sekoja citas Rolanda izpildītās dziesmas. 1980.gadā 11.vietā palika Raimonda Paula un Austras Skujiņas “Pajaco”, kas viņam pašam patīk vislabāk. Tie abi bija Rolanda lielākie sasniegumi “Mikrofona” aptaujā. Vēl viņš 1982.gadā piedalījās noslēguma koncertā ar “Putniņu deju”, kas programmā tika iekļauta, lai kuplinātu šo pasākumu. Dziesmu izpildīja Edgars Liepiņš, Varis Vētra, Juris Strenga, un Rolands Zagorskis, un viņi izpelnījās milzīgi skaļus aplausus.

No Rolanda muzikālās daiļrades varam atcerēties, ka Marutas Jurjānes filma ar Rolanda Zagorska dziesmām pat ieguva Lielā Kristapa balvu kā labākā muzikālā filma. Savukārt par savu pirmo kasešu ierakstu Rolands ieguva skaistu statueti, kuru ar prieku atceras vēl šodien.

Teātrī viņš darbojās 30 gadus, bet tagad ir saistīts ar teātra muzikālo klubu “Hamlets”, kur strādā arī kā pedagogs. Viņš ir daudziem mācījis aktiermeistarību, un viņa audzēkņu vidū atrodami daudzi populāri aktieri un dziedātāji. Viens no Rolanda lepnumiem ir Elizabete Zagorska. Elizabete ir piedalījusies arī Amigo Dzintara dziesmu aptaujā 2015.gada februārī ar skaistu dziesmu “Tāpēc”. Ar meitu Rolands īpaši bieži nekoncertē, bet dažas tūres tomēr ir bijušas. Piemēram, pagājušā gada 9.martā Salaspilī viņi kopā sniedza bezmaksas koncertu par godu sieviešu dienai.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Tās mājas lapā vai pa bezmaksas telefonu 807 000 ikviens var nobalsot par sev tīkamāko dziesmu no deviņām marta pretendentēm. Divas populārākās iekļūs finālā, lai pavasarī sacenstos par gada tautā iecienītākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+