×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
13. augusts, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Disko ritmi Raimonda Paula gaumē – “Tai pilsētā”

Arhīva fotoArhīva foto

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

1978.gada “Mikrofona” aptaujas uzvarētāja “Tai pilsētā” ir viena no tām Raimonda Paula dziesmām, kas pilnībā neasociējas ar izcilo komponistu. Tas bija laiks, kad pasaulē nāca citi ritmi, disko ritmi, un arī mūsu komponisti, ieskaitot maestro, nepalika vienaldzīgi pret tiem. Estrādes mūzikā ienāca jauni, spilgti, spēcīgi solisti ar labām balsīm, un tādi bija arī grupas “Modo” sastāvā – solistes Mirdza Zīvere un Aija Kukule -, kas “Mikrofona” aptaujā izpildīja “Tai pilsētā”. Viņas ir “Mikrofona” rekordistes, jo Aija Kukule uzvarējusi aptaujā divkārt, bet Mirdza Zīvere pamanījusies plūkt uzvarētājas laurus pat četras reizes ar dziesmām “Tai pilsētā” 1978. gadā, “Es aiziet nevaru” 1979.gadā, “Lūgums” 1984.gadā un “Zibsnī zvaigznes aiz Daugavas” 1985.gadā. Tīri vai neticami.

Abas dziedātājas mūsu estrādē ienāca ļoti interesanti. Viņas faktiski bija pašdarbības meitenes. Mirdza savulaik apguva modelētājas-konstruktores arodu, strādājot trikotāžas kombinātā. Tad nāca laiks Tramvaju trolejbusu pārvaldes kultūras nama pašdarbības kolektīvā, pēc tam Ādaži. Tur viņu pamanīja “Modo” puiši.

Aijai ceļš līdz lielajai skatuvei bija vēl tālāks. Viņa mācījusies Atašienas pamatskolā, pēc tam gāja Rēzeknes mūzikas vidusskolā, tad Audriņu rokgrupas sastāvā piedalījās “Liepājas dzintarā”. Viņa iesaistījās dažādos vokālajos konkursos, līdz sporta manēžā Aiju pamanījis Raimonds Pauls, piedāvājot 19 gadu vecumā kļūt par ansambļa “Modo” vokālās grupas dalībnieci. Aijai tika gatavotas sarežģītas melodijas, un viņai ir ļoti daudz skaistu dziesmu. Aija ierakstījusi vairāk nekā 200 latviešu komponistu dziesmas, turklāt koncertprogrammās sadarbojusies gan ar Viktoru Lapčenoku, gan bērnu vokālo ansambli “Dzeguzīte”. 1981.gadā viņa kopā ar toreiz mazo Līgu Kreicbergu uzvarēja “Mikrofona” aptaujā ar Raimonda Paula un Leona Brieža dziesmu “Dāvāja Māriņa”.

Žēl, ka abas tik ātri aizgāja no lielās skatuves. Kā zināms, 1988.gadā “Modo” beidza pastāvēt. Mirdza līdz 1989.gadam vēl dziedāja “Opusā”, bet pēc tam uzstājās ļoti epizodiski, neskaitot slaveno atgriešanos 2012.gadā, kad nevarēja atsacīt savam vīram un piedalījās Zigmāra Liepiņa jubilejas koncertā. Savukārt Aijas koncertdarbība beidzās ar meitas piedzimšanu 1991.gadā, un tagad viņa pasniedz mūziku bērniem.

“Tai pilsētā” 1978.gadā aptaujā bija nopietna konkurence, taču klausītāji dziesmu iemīļoja, un to pārdziedājuši citi mūziķi. Interesanti, ka šis bija pēdējais “Mikrofona” koncerts, kas notika Filharmonijas zālē. Pēc tam mēs pārcēlāmies uz Sporta pili, jo sāka pietrūkt skatītāju vietu. Filharmonijā nebija pat tūkstoš vietu, bet Sporta pils piedāvāja 5000 vietu, un tās allaž bija aizpildītas. Tā sākās Sporta pils ēra.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas tiek apkopotas “Amigo Dzintara dziesmu” aptaujā, kas notiek nu jau trešo gadu. Iepriekšējās sezonas populārākās dziesmas joprojām var noklausīties aptaujas vasaras tūrē. Šajā nedēļas nogalē, 14.augustā, “Amigo Dzintara dziesmas” viesosies Piltenes estrādē, bet 15.augustā – Cēsu pils parka estrādē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+