×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē. Divu Gunāru sadarbības slavas mirklis – “Kaktuss”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Šoreiz atskatīsimies uz dīvainu laikmetu latviešu mūzikas vēsturē – 1971.gadu un dziesmu “Kaktuss”. “Mikrofona” aptauja bija sākusies, Mazajā ģildē noticis pirmais koncerts, un tad šī aptauja tika slēgta uz vairākiem gadiem.

Dziesmu nacionālais skanējums kultūras ierēdņiem šķita pārāk bīstams, tādēļ līdz pat 1975.gadam konkursu aizliedza. Klausītāju iesūtītās vēstules gan tika skaitītas un vietas sadalītas, taču koncerts nenotika.

1971.gadā ļoti labi startēja Gunārs Freidenfelds. Lai arī uzvarēja Valtera Kaminska un Imanta Ziedoņa “Vakara dziesma”, ko izpildīja Andrejs Lihtenbergs, divi Gunāri – Freidenfelds un Selga – varēja dižoties ar veselām divām dziesmām pirmajā četriniekā. “Kaktuss” ieņēma otro vietu un “Atmiņu lietus” palika ceturtā.

Freidenfelds un Selga kādu brīdi strādāja kopā radio un bija kolēģi. Gunārs Selga 60.gados bija ārštata korespondents, bet, ja mani atmiņa neviļ, viņš bija radio literārais redaktors, strādāja literāro raidījumu redakcijā, veidoja sižetus, runāja par dzeju. Savukārt G.Freidenfelds radio ir pavadījis vairāk nekā gadsimta ceturksni. Viņš strādāja arī kā programmu vadītājs, veidojot “Rupjmaizi” un citus raidījumus.

1972.gadā abi cieši sadarbojās, un viņu galvenā tikšanās vieta bija rakstnieku nams. Freidenfelds atnāca ar melodiju, iedeva to Selgam, un tā tapa abas brīnišķīgās dziesmas. “Kaktusu” nodziedāja Margarita Vilcāne, bet “Atmiņu lietu” viņas ilggadējais estrādes partneris Ojārs Grīnbergs. Dziesmu popularitāte palīdzēja Freidenfeldam 1972.gadā izdot pirmo skaņuplati, ko nosauca par godu veiksmīgākajai kompozīcijai – “Kaktuss”. Tajā bez abām “Mikrofona” aptaujas laureātēm bija vēl arī tādas daudz skandinātas dziesmas kā “Kādēļ vēlu nāci tu” un “Zaļā kļava”. Vēlāk viņš izdeva vēl trīs albumus un 2001.gadā saņēma Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas tiek apkopotas “Amigo Dzintara dziesmu” aptaujā, kas notiek nu jau trešo gadu. Iepriekšējās sezonas populārākās dziesmas joprojām var noklausīties aptaujas vasaras tūrē visā Latvijā. Šajā nedēļas nogalē, 8.augustā “Amigo Dzintara dziesmas” viesosies Kandavas Ozolāju estrādē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+