×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Gadiem ilgi aizmirstā Lihtenberga dziesma “Vai tu nāksi vēl”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”.

“Mikrofona” otrā aptauja palikusi atmiņā kā Ojāra Grīnberga, Raimonda Paula un Alfrēda Krūkļa gads. Četras viņu kopīgi radītās dziesmas ieņēma pirmās četras vietas: pirmajā un trešajā vietā bija Ojāra solo “Dziesma nenosalst” un “Sens ir tas stāsts”, bet otrajā un ceturtajā vietā palika divi dueti ar Margaritu Vilcāni – “Zilie lini” un “Nepārmet man”. Tikai pēc šī lieliskā četrinieka pie teikšanas tika arī kāds cits mākslinieks – Andrejs Lihtenbergs ar Aivara Zītara kompozīciju “Vai tu nāksi vēl”.

Interesanti, ka oficiālajos “Mikrofona” dokumentos par šo dziesmu iekavās rakstīts “Trūkst datu”. Ilgu laiku bija aizmirsts gan komponists, gan izpildītājs. Vēlāk migla krita, un mēs apjautām, ka tā ir mana kolēģa Aivara Zītara dziesma, ko izpilda Andrejs Lihtenbergs.

Domāju, ka Aivaru Zītaru esam piemirsuši nepelnīti. Pirmkārt, viņš ir viens no džeza pionieriem Latvijā. Džezs Latvijā dzima pagājušā gadsimta 20. gados, bet tā attīstībā būtiska loma bija 50. gadu paaudzei, kurā ietilpa Gunārs Kušķis, Ivars Vīgners, Raimonds Raubiško, Raimonds Pauls, Aivars Krūmiņš, Ivars Birkāns, Zigurds Rezevskis un arī kontrabasists Aivars Zītars. Džeza pionieriem pieskaitāms arī Eduards Ābelskalns ar savu vibrofonu, kurš 50. gados spēlēja kopā ar Raimondu Paulu Latvijas radio džeza sekstetā. Kā zināms, 1956. gadā tas tika nodibināts kā pirmais Latvijas profesionālais džeza ansamblis kontrabasista Egila Švarca vadībā.

Aivars Zītars vairāk pazīstams kā mūziķis, nevis komponists. Viņa tuvs līdzgaitnieks mūsu izcilais diriģents Jānis Zirnis, kurš savulaik mācījās vienā kursā ar Aivaru un pat dzīvoja vienā kopmītnē Vāgnera ielā, pārsimt metru attālumā no radio, reiz man stāstīja, ka Zītaram kā kontrabasistam ir ļoti labs tonis, ritms, izcils piesitiens. Viņš bija arī viens no Jāņa Zirņa pirmajiem džeza skolotājiem Latvijā. Aivara Zītara māsa dzīvoja ASV un sūtīja uz Latviju notis, kad mēs netikām pie materiāla. Aivars bijis lietas kursā par visām mūzikas norisēm pasaulē.

Savukārt Aivars Krūmiņš uzsver, ka Zītars ir īsts profesionāls mūziķis, turklāt joprojām labā formā. Daudz spēlējis kopā ar mūziķiem auto darbinieku klubā “Vernisāžā”. Tur jau toreiz bijušas dejas džeza mūzikas pavadījumā, un cilvēki nākuši ne tikai dejot, bet arī klausīties. Pirms pāris gadiem Aivars Zītars no Kanādas bija atbraucis uz Rīgu kopā ar kori “Ausma”, lai ierakstītu vairākas estrādes dziesmas. Viņš šo darbu esot veicis ļoti apzinīgi, rūpīgi un atbildīgi.

Tā kā Zītars ļoti lielā mērā ir saistīts ar džezu, komponējis džeza melodijas, savulaik kopā ar Aino Bāliņu uzstājies Monreālā, kur notika starptautiska modes skate. Bijuši arī daudzi ieraksti Latvijas radio, bet estrādes dziesmu gan nav pārāk daudz. Es gan neesmu visas savācis, bet man jāatzīst, ka zinu tikai dažas. Viena ir 1969. gada dziesma “Vai tu nāksi vēl”, gadu vēlāk parādījās “Rīgas meitenes”, kuru dziedāja sieviešu vokālais ansamblis “Rīga”. 1971. gadā bija “Septembra maigums” ar Noras Kalnas vārdiem, ko dziedāja Zigfrīds Račiņš un ieskaņoja Radio estrādes vieglās mūzikas orķestris Ringolda Ores vadībā.

Zītars ir daudz kur spēlējis – Radio bigbendā, “Selgā”, Vīgnera džeza ansamblī un citur. Viņš kā mūziķis piedalījās dažādās apvienībās un tikās ar solistiem, tāpēc radās viena otra dziesma. Līdzīgi savulaik bija Zigurdam Rezevskim un Aivaram Krūmiņam, kuriem ir vairākas dziesmas, bet tās nav ne mērāmas simtos.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Trīs sezonas jau noslēgušās, un uzvarētājas suminātas, bet pavisam drīz, septembrī, sāksies ceturtā aptaujas sezona.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+