×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Kā dzima draiskais “Lauku gurķis Rīgas tirgū”

Foto - MicRec arhīvsFoto - MicRec arhīvs

Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Daba ir savā pilnbriedā, un tie, kam dārziņš mājās, jau drīz varēs plūkt pirmos gurķus. Bet vasara ir arī tāds viegls un lustīgs laiks – atvaļinājumu un dažādu svētku laiks. Tāpēc šoreiz piedāvāju stāstu par vienu no Raimonda Paula draiskajām joku dziesmām – “Lauku gurķis Rīgas tirgū”.

Tā “Mikrofona” aptaujā ieguva trešo vietu 1975. gadā. Koncerts gan togad nenotika. Bet šis atkal bija Noras Bumbieres un Viktora Lapčenoka gads, jo visas viņu izpildītās melodijas bija līderdziesmas tautas vērtējumā.

“Lauku gurķis Rīgas tirgū” ir viena no pirmajām Raimonda Paula draiskajām joku dziesmām. Tai ir savs sižets un rozīnīte, savukārt Nora un Viktors uz skatuves to attainoja brīnišķīgi. Vecākas paaudzes lasītāji noteikti atceras Viktora amizanto micīti un Noras lakatiņu. Mūziķi toreiz bija padomājuši par dažādiem knifiņiem, kas imponēja gan dziedātājiem, gan klausītājiem, – dažādas iespēles, piespēles un jaukas saspēles, kas vienmēr bija īstajā vietā un laikā, kā saka – naglai pa galvu.

Arī šai dziesmai, kā visām jaunajām melodijām tolaik, vispirms veselu gadu bija jāizskan koncertos, un tikai tad to drīkstēja ierakstīt. Publika “Lauku gurķi Rīgas tirgū” uzņēma ar skaļiem aplausiem un bieži aicināja Noru un Viktoru to atkārtot. “Lauku gurķis Rīgas tirgū” ir apceļojusi visu Latviju, uzjautrinot cilvēkus. Šī dziesma pavēra ceļu citiem līdzīgiem jautriem skaņdarbiem, jo izrādījās, ka publika mūzikā vēlas ne tikai dziļus pārdzīvojumus, bet arī kaut ko jautru. Savukārt Noras un Viktora izpildījumā panākumi tai jau no paša sākuma bija 100% garantēti. Dziesmu “Lauku gurķis Rīgas tirgū” izpildījuši vēl arī daudzi citi mākslinieki, piemēram, Normunds Jakušonoks un Daiga Petkeviča, Ance Krauze un Andris Ērglis, kā arī Mirdza Martinsone, Leons Krivāns un Olga Dreģe, un tā ir populāra arī dazādos saviesīgos pasākumos un privātās ballītēs.

Ticu, ka daudzi jaunie mūziķi joprojām var un iedvesmojas no Noras un Viktora snieguma, lai pārsteigtu un iepriecinātu savus klausītājus. Savukārt visiemīļotākās dziesmas vislabākajās tradīcijās turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kuras trešā sezona augustā atkal pulcēs visus latviešu mūzikas mīļotājus pie TV ekrāniem un radio. Mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlēsies populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā noteiks melodijas, kuras kļūs par daļu no latviešu kultūras mantojuma, tāpat kā “Lauku gurķis Rīgas tirgū”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+