×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

“Dzintara dziesmas vēsturē”: Margaritas Vilcānes mīļākā Petera dziesma – “Tāls Parīzes radio”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”.

Raimonda Paula dziesma ar Jāņa Petera vārdiem “Tāls Parīzes radio” startēja 1976. gada “Mikrofona” aptaujā – pirmajā aptaujā pēc četru gadu pārtraukuma. Smeldzīgā Margaritas Vilcānes izpildītā kompozīcija aizķēra klausītāju sirdis un ierindojās 4. vietā aiz ļoti spēcīgiem sāncenšiem – “Tava balss”, “Inese” un “Pusnakts stundā”. Šis bija tā dēvētais Viktora Lapčenoka gads, jo pirmajā piecniekā bija trīs viņa izpildītās dziesmas, taču speciāla žūrija par gada labāko solisti togad izvēlējās tieši Margaritu.

Margarita Vilcāne tobrīd jau bija slavena dziedātāja. 1970. gada aptaujā viņa bija uzvarējusi ar “Balto sauli”, bet gadu vēlāk slavenā kvarteta sastāvā Arodbiedrību padomes kultūras namā, ko tagad zinām kā “Mazo Ģildi”, triumfēja ar kopdziesmu “Teic, kur zeme tā”.

Saprotams, ka pēc šādiem panākumiem ar vājām dziesmām vairs nevarēja niekoties. Kad Raimonds Pauls viņai negaidīti nospēlējis “Tāls Parīzes radio”, Margarita bijusi stāvā sajūsmā. Par dziesmas saturu viņa toreiz vēl neko neesot zinājusi. Tad Edmunds Freibergs atnesis viņai Beranžē noveles, kas bija Jāni Peteru iedvesmojušas uzrakstīt šīs dziesmas vārdus. Pēc noveļu izlasīšanas visa Petera dzeja Margaritas skatījumā ieguvusi pavisam citu jēgu. Pirms dažiem gadiem kādā intervijā dziedātāja atzinās, ka no visām Jāņa sarakstītajām dziesmām pati skaistākā viņas repertuārā esot tieši “Tāls Parīzes radio”.

Viņa tās nodziedāšanu uzskata par vienu no savas karjeras virsotnēm. Dziesmai ir ļoti patīkama melodija, un tā ātri iegūlās atmiņā. Pavisam drīz dziesma “Tāls Parīzes radio” tika ierakstīta “Melodijā”, pie ierakstu pults esot Aleksandram Grīvam. Šī dziesma kopā ar Margaritu izbraukājusi ļoti tālus ceļus, ieskaitot ASV.

Braucienā pa Ameriku piedalījās komponists Pēteris Plakidis, Uldis Stabulnieks, Margarita, aktieris Juris Lejaskalns, kurš vadīja šos pasākumus un arī lasīja dzeju. Viņi uzstājās daudzos latviešu namos, taču Vašingtonas latviešu namā netika ielaisti. Tādēļ koncerts notika baznīcā. Pēc tā viens no vēstniecības darbiniekiem Margaritai teicis, ka skatuves māksliniece ar šo dziesmu izdarījusi daudz vairāk nekā kāds diplomāts paveic gada garumā. Tāda nozīme bija mūzikai.

Nu Margaritai ir jau 75 gadi, un viņa uz skatuves vairs nedzied. Viena no pēdējām nozīmīgām uzstāšanās reizēm bija 2006. gada pavasarī – solo programma Nacionālajā teātrī, pieminot savu mammu. Mēs gan pēc pāris gadiem vēl tikāmies šovā “Divas Zvaigznes” un pavisam nodziedājām deviņas dziesmas.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Maija beigās ir noslēdzies aptaujas otrais pusfināls un noskaidroti visi deviņi finālisti. 18. jūnijā noslēguma koncertā Jelgavā par tautā iemīļotākās gada dziesmas titulu cīnīsies “Sestās Jūdzes” dziesma “Pieci soļi, nedēļa vai mūžs”, “Galaktikas” un Oranžā kora meiteņu dziedātā “Kopā tik un tā”, Dzintara Čīčas “Likteņlīnijas” un Aigariņa “Es Tevi gribu”, Santas Zapackas “Aiznes vējam”, “Meitene no Gulbenes”, ko izpilda grupa “Brīvdiena”, “Lauku Muzikanti” ar dziesmu “Nemodini mani”, “Balto Lāču” dziesma “Jezups” un Rikardiona “Odiņš”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+