×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Megahits, no kura Pauls panākumus negaidīja – “Par pēdējo lapu”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Katrai dziesmai ir savs mūžs, savs ceļš, savs liktenis. Tā bija arī ar dziesmu “Par pēdējo lapu”, par kuras izredzēm pat komponists Raimonds Pauls nebija sevišķi pārliecināts. Tai ir vienkārša melodija, tādēļ autors necerēja, ka šī dziesma kādreiz varētu kļūt par hītu. Taču tā izauga par megahitu un izpelnījās klausītāju mīlestību arī aiz Latvijas robežām. Šo dziesmu izpilda arī lietuviešu valodā ar kaimiņu pašu sacerētiem vārdiem.

Taču pirmsākumi bija diezgan pieticīgi un pat amizanti. Tā bija otrā “Mikrofona” aptauja, kur ļoti veiksmīgi tandēmā startēja Raimonds Pauls un Jānis Peters. Dzejnieks savā grāmatā “Raimonds Pauls: versijas, vīzijas, dokumenti” par sadarbību ar maestro rakstīja tā: “Reti, tomēr man ir gadījušies pilnīgi pārpratumi. Pirms pieciem gadiem (grāmata izdota 1982.gadā) devos rakstīt vārdus jaunai dziesmai. Uzrakstīju, atdevu komponistam. Viņš sāka spēlēt, saķēra galvu – nē, nē, nē, vecīt, par tik augstām lietām, tas nu gan nav. Es biju uzrakstījis svinīgu, ļoti svētu tekstu, gandrīz vai ar konkrētu varoņu piesaukšanu šlāgerim, kuru tūlīt pārrakstīju. Beigās no tā sanāca dziesma “Par pēdējo lapu”. Tas būtu viens ārprāts, ja šī dziesma būtu devusies tautā ar maniem gandrīz vai himniskajiem vārdiem.”

Trīskārtēja “Mikrofona” laureāte, dziedātāja Nora Bumbiere ar dziesmu “Par pēdējo lapu” aptaujā piedalījās 1977.gadā. Viņas populārākā dziesma savulaik bija ar Ojāru Grīnbergu iedziedātā “Papu, saki mammai pats”. Pēc tam nāca uzvara 1971.gada “Mikrofonā” ar “Teic, kur zeme tā” kopā ar Viktoru Lapčenoku, Ojāru Grīnbergu un Margaritu Vilcāni, kā arī triumfs 1976.gadā, duetā ar Viktoru, dziedot “Mēmo dziesmu”.

Trešā uzvara tika svinēta jau 1977.gadā. Dziesma “Par pēdējo lapu” aptaujā uzvarēja ar milzīgu pārsvaru. No 11 400 “Mikrofonā” saņemtajām vēstulēm par šo dziesmu bija balsots 4892 reizes. Pirmo reizi šī dziesma skanēja 1976. gada aptaujas noslēguma koncertā un visu gadu palika nepārspēta. Interesanti, ka 1977.gadā žūrija nolēma, ka labākā soliste Latvijā ir nevis tobrīd slavas zenītā esošā Nora Bumbiere, bet gan Margarita Vilcāne.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv Amigo lapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+