×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Muļķe sirds” – dziesma, kuras panākumi pārsteidza Žoržu Siksnu

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.

Žoržs Siksna latviešu estrādē ienāca pavisam jauns. Par viņu sāka runāt 1979.gadā, kad tolaik 22 gadus vecais solists Dailes teātrī uzstājās “Mikrofona” aptaujas finālā ar “Mana pirmā dziesma”, iegūstot 3.vietu. Gadu vēlāk ar “Muļķe sirds” viņš pakāpās par vietu augstāk, un, šķiet, šī otrā vieta viņam ir zvaigznēs ierakstīta. Tādēļ arī Žoržs, viens no izcilākajiem mūsu solistiem, sevi uzskata par “Mikrofona” vicečempionu.

Līdz ar abām minētajām dziesmām sākās Žorža Siksnas, kurš ilgstoši bijis mans kolēģis un strādājis “Latvijas televīzijas un radio estrādes orķestrī”, produktīvākais karjeras posms. Laika posmā no 1978. līdz 1989.gadam tapa daudzas viņa iedziedātās dziesmas. Žoržs daudz ir uzstājies kopā ar Margaritu Vilcāni un Viktoru Lapčenoku un aktīvi muzicē joprojām. Jaunā paaudze ļoti labi atceras viņa uzstāšanos Koru karos, kad viņa Tirkīza koris izcīnīja godpilno 2.vietu.

Žoržs Siksna ar Raimonda Paula un Leona Brieža sarakstīto “Muļķe sirds aptaujā piedalījās gadā, kad pirmoreiz tajā varēja startēt arī dziedošie aktieri. Togad triumfēja Imants Skrastiņš ar “Kamolā tinēju”, bet otrā vieta Žoržu pat pārsteidza. Viņš pats teica, ka viņam šī dziesma nav šķitusi īpaša, bet publikai gan tā patika. Tā gājusi uz ilgiem un skaļiem aplausiem vienmēr, un to joprojām uzskata par tādu īstu hītu.

Žoržs latviešu estrādē nonāca savas skanīgās, lieliskās, neparastās balss dēļ, un tās dēļ ir uz skatuves jau tik ilgi. Viņš ir dziedājis visur – gan jūrā, gan krastā, gan koncertos, gan studijās. Viņa ampluā bijis ļoti plašs, un par to jāpateicas skolotājam, ko Žoržs vienmēr atceras ar siltiem vārdiem. Tas ir Leonīds Zahodņiks, kurš strādāja filharmonijā par vokālo pedagogu vairāk nekā 20 gadus. Viņa audzēkņu vidū ir tādi pazīstami skatuves mākslinieki kā Laima Vaikule, Nora Bumbiere, Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Margarita Vilcāne, Ojārs Grīnbergs un citi. Pats viņš savulaik studēja konservatorijā pie slavenā Paula Saksa, pēc tam mācījās Milānā, bet savus lielākos panākumus guvis kā vokālais pedagogs.

Žoržs Siksna “Mikrofona” noslēguma koncertos piedalījies vismaz piecas reizes, un pieminēšanas vērts noteikti ir 1984.gads, kad viņš ar Pētera Jurciņa dziesmu “Vālodzīte” ierindojās otrajā vietā aiz debitanta Ulda Marhilēviča “Lūguma”. Šodien “Vālodzīte” kļuvusi teju par tautasdziesmu. Žoržs pamanījies gūt panākumu arī kādā nenopietnākā aptaujā – “Mikrofona” koncertu muļķīgāko apģērbu topā, kur viņš ieņem ceturto vietu ar 1981.gada koncerta skatuves tērpu. Žoržs tolaik bija ļoti stilīgs un garmatains. Viņam bija melnas brilles un apavi ar augstiem papēžiem, jo solists gribēja būt vienā augumā ar savām slaidajām fona dziedātājām.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par oktobra populārākajām dziesmām kļuvušas grupas “Zvaigžņu Lietus” izpildītā “Roku man sniedz”, un “Promenādes”, Anmary un Uģa Rozes kopdarbs “Man nav it nekā”. Abas mēneša labākās dziesmas pievienojas divām labākajām augusta un septembra finālistēm, kas pavasarī cīnīsies par gada iemīļotākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+