×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. novembris, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Nakts dziesmu” iemīļoja kinofilmas dēļ

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.

1975.gads latviešu estrādes mūzikā aizritēja Noras Bumbieres un Viktora Lapčenoka zīmē. Lai arī “Mikrofona” aptauja oficiāli nenotika, vietas tika sadalītas un abi solisti bija pielikuši roku, precīzāk, balsi pirmo četru vietu ieguvējās. Uzvarēja Zigmāra Liepiņa un Alfrēda Krūkļa “Ķiršu lietus”, ko izpildīja Nora, apsteidzot Raimonda Paula un Jāņa Anerauda “Nakts dziesmu” Noras un Viktora izpildījumā. Trešo vietu ieņēma šī paša dueta iedziedātais “Lauku gurķis Rīgas tirgū”, un ceturtā palika Viktora “Nekal mani gredzenā”. Abas pēdējās dziesmas ir R.Paula un Jāņa Petera kopdarba auglis.

“Nakts dziesma” daudziem saistās ar Aleksandra Leimaņa kinofilmu “Melnā vēža spīlēs”, kas uz ekrāniem nonāca 1975.gadā un kur spēlēja brīnišķīgu aktieru plejāde – Lilita Ozoliņa, Uldis Dumpis, Uldis Vazdiks, Gunārs Cilinskis, Baiba Indriksone un citi spilgti aktieri. Filma uzņemta gan Cesvaines, gan Jaunpils pilī, un stāsta par Kurzemi 17.gadsimtā.

Pēc tādām filmām kā “Vella kalpi” un “Vella kalpi vella dzirnavās” Aleksandrs Leimanis veidoja jau trešo tādas pašas stilistikas kino darbu. Jaunajā filmā galveno lomu izpildīja Lilita Ozoliņa, un mūziku Leimanis pasūtīja Raimondam Paulam. Anerauda vārdi jau bija, un Pauls tiem uzrakstīja lirisku melodiju. Kā savulaik teica Viktors – dziesmai nav liels diapazons, bet raksturs ir spilgts, tā ir mīlestība, mīlestība un vēlreiz mīlestība.

Viktors tobrīd vairs nebija iesācējs kino jomā, jo viņa balss jau skanēja gan “Dāvanā vientuļai sievietei”, gan “Mans draugs nenopietns cilvēks”. Arī Raimondam Paulam bija uzkrāta iespaidīga pieredze. “Melnā vēža spīlēs” šķietami dziedāja Lilita Ozoliņa un Uldis Dumpis, taču patiesībā dziesmu bija iedziedājuši Nora ar Viktoru. Tomēr uz ekrāna aktieru darbs izskatījās ļoti smuki un ticami.

Kamēr filma nebija nonākusi uz ekrāniem, Viktors un Nora to nevarēja dziedāt kultūras namos un klubiņos. Kad tā beidzot piedzīvoja pirmizrādi, šī dziesma “aizgāja pasaulē”. Ne tikai pateicoties vien kino, bet arī lieliskajiem izpildītājiem un komponistam.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+