×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Noslēpumainā “Pusnakts stundā”

Foto: Valsts Kinofonofoto arhīvsFoto: Valsts Kinofonofoto arhīvs

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Vasaras saulgrieži jau tepat uz sliekšņa. Tas ir laiks, kad visa daba ir pilnbriedā, bet Jāņi ir svētki, kad cilvēki vēlas ļauties kam noslēpumainam. Iespējams, tāpēc simboliskā papardes zieda meklēšana pusnaktī ir visizplatītākā tradīcija, un tiem, kam sirdis pilna mīlestības, tik tiešām ir vērts satikties pusnakts stundā, kad tikai pūce jūsu soļus redz, un plecu tad lai skūpsta plecs…

Zigmara Liepiņa dziesma “Pusnakts stundā” “Mikrofona” aptaujā ierindojās trešajā vietā 1976. gadā, kad pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal sāka skanēt aptaujas koncerti. Tieši šis laiks saistās ar jaunā komponista agrīno daiļradi, un “Pusnakts stundā” ir viena no spilgtākajām Zigmara Liepiņa karjeras sākuma dziesmām.

Pirmo reizi melodija tika nodota klausītāju vērtējumam 1974. gadā, kad Zigmars Liepiņš guva tai iedvesmu, nejauši atradis Imanta Lasmaņa dzejoli “Pusnakts stundā”.

Daudzi reiz maldīgi uzskatīja, ka dziesmu “Pusnakts stundā” sakomponējis Raimonds Pauls, un, visticamāk, šo maldu iemesls bija Viktors Lapčenoks, jo ar viņu parasti saista Paula dziesmas. Tomēr Zigmars Liepiņš nešaubījās uzticēt savu darbu “Pusnakts stundā” tieši Lapčenokam, arī Viktoram pašam tā bija sirdij ļoti tuva.

Interesanti, ka, lai gan tā nav dueta dziesma, Viktoram Lapčenokam piedziedājumā pievienojas Nora Bumbiere, un arī dziesmas oriģinālo versiju ieskaņoja Viktors Lapčenoks kopā ar Noru un ansambli “Modo”.

Dziesma patika un joprojām patīk klausītājiem, un daudzos koncertos izpelnījās skaļus un sirsnīgus aplausus. Vēlāk šai dziesmai pievērsās arī Zane Dombrovska un Juris Vizbulis – tā kļūst par viņu pirmo kopdarbu skaņu ierakstu studijā.

Tā tas ir – tautā iemīļotas dziesmas tiek pārņemtas no paaudzes paaudzē, jo tām ir dzintara spožums un vienlaikus sīkstums.

Šīs visiemīļotākās dziesmas vislabākajās tradīcijās apkopo arī “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Tajā mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlas populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā, nosaka melodijas, kuras kļūst par daļu no latviešu kultūras mantojuma. Tikko noslēdzās aptaujas otrā sezona ar grupas “Baltie lāči” izpildītās dziesmas “Pacel glāzi priekam” uzvaru, bet trešā sezona jau augustā pulcēs visus latviešu mūzikas mīļotājus pie TV un radio.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+