Apbrīno

Dzintara dziesmas vēsturē: Piemirstā melodija no 1970. gada – “Kas ticēt spēj” 16

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”

“Mikrofona” trešajā aptaujā 1970. gadā pirmās trīs vietas ieguva Raimonda Paula dziesmas ar “Balta saule” priekšgalā, bet piektajā vietā ierindojās kāda kompozīcija, kuras nosaukums daudziem jaunākās paaudzes klausītājiem, iespējams, uzreiz neatsauc atmiņā melodiju. Tā ir Ivara Vīgnera dziesma ar Alfrēda Krūkļa vārdiem “Kas ticēt spēj”, ko izpildīja pirmās aptaujas uzvarētājs Zigfrīds Račiņš duetā ar Sarmīti Lorencu.

Komponists Ivars Vīgners ilgus gadus strādāja Latvijas Radio un televīzijas simfoniskajā orķestrī par koncertmeistaru, spēlēja sitamos instrumentus. No 1968. līdz 1983. gadam bija estrādes pianists un sarakstīja daudzas dziesmas, mūziku vairākiem desmitiem mākslas un dokumentālo filmu, kā arī teātra izrādēm. Arī šo īso, bet skaisto dziesmu.

Soliste Sarmīte Lorenca šajā kompānijā ir visnoslēpumainākā skatuves māksliniece, par kuras gaitām vairāk informācijas saglabājies laikabiedru atmiņās nekā rakstveidā. Viņas dziedātājas ceļš sācies ansamblī “Rīga”, ko nodibināja Aleksandrs Kublinskis. Tajā bez Sarmītes dziedāja arī Zdzislavs Romanovskis un vēlāk arī Margarita Vilcāne. Vēl sastāvā bija leļļu meistars un divi akrobāti. Tie man labi palikuši atmiņā, jo viens no akrobātiem bija Arno Riekstiņš, ar kuru es mācījos vienā kursā Fiziskās kultūras institūtā. Viņa skatuves partneris bija Tonijs Late. Tādā kompānijā ansamblis braukāja apkārt pa Latviju un koncertēja.

Tad “Rīga” kaut kā pajuka, un tās vietā nāca ansamblis “REO”. To dibināja vēl viens mans ilggadējais kolēģis Ringolds Ore, un vēlāk ar to strādāja Raimonds Pauls. Kādā brīdī viņš uzaicināja uz “REO” četrus “Eolikas” puišus, un notika liktenīga iepazīšanās – Zigismunds Lorencs satikās ar ansambļa dalībnieci Sarmīti Blimbergu, kura vēlāk kļuva par viņa sievu. Pēc tam Sarmītes tālākā karjera turpinājās dažādos ansambļos. Viņai dziesmas lielākoties rakstīja Ivars Vīgners un vīrs. Dziedātas tās tika kopā ar Zigfrīdu Račiņu un Zigismundu Lorencu.

Saistītie raksti

Laikabiedri Sarmīti raksturo kā ļoti skaistu, iznesīgu, izskatīgu un seksīgu skatuves mākslinieci. Viņa dziedāšanu uz skatuves apvienojusi ar dejošanu. Savā laikā bijusi ļoti populāra visā Latvijā un apbūrusi ne vien ar ārieni, bet arī franču valodas zināšanām.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Trīs sezonas jau noslēgušās un uzvarētāji sumināti, bet pavisam drīz, septembrī, sāksies ceturtā aptaujas sezona.

LA.lv