×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Priekšnojauta” Mirdzas Zīveres spožās karjeras sākums

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, «Mikrofona» aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Mikrofona aptaujas cienītāji labi atceras, ka 1970.gadi pagāja Raimonda Paula zīmē. Dažos gados Maestro dominance bija tik nospiedoša, ka citiem komponistiem aptaujas augšgalā tikpat kā nebija iespēju nokļūt. Tāds bija arī 1977.gads, kad pirmajā pieciniekā bija četras Raimonda Paula dziesmas. Turklāt visas ar viena tekstu autora – dzejnieka Jāņa Petera – vārdiem. Togad uzvarēja “Par pēdējo lapu”, 3.vietā atstājot “Priekšnojautu”, 4. “Rudens ogli” un 5.vietā “Ardievas vasarai”. Tikai otrajā vietā izdevās iespraukties Eolikas ģitāristam un komponistam Zigismundam Lorencam ar dziesmu “Ceriņi”.

Trīs no Paula dziesmām dziedāja Mirdza Zīvere, un ar “Priekšnojautu” viņai pirmo reizi izdevās iekļūt Mikrofona aptaujas godalgotajā trijniekā. Kā zināms, tas bija tikai viņas spožās karjeras sākums, kam turpmākajos gados sekoja vēl vairākas uzvaras.

Komponista un dziedātājas sadarbība sākās 1975. gadā. Mirdza bija no Ādažu “Suvenīra” pārnākusi uz grupu “Modo” un uz pilnu klapi demonstrēja savu skaisto, sievišķīgo balsi. Tas imponēja Maestro, tāpēc viņš Mirdzai deva vienu dziesmu pēc otras. Līdz ar to bagātīgā abu kopdarba raža nav nekāds pārsteigums. Visas trīs Mirdzas dziedātās dziesmas ir no 1976.gada skaņuplates, kas nes tituldziesmas nosaukumu – “Priekšnojauta”. Taču tas nebija viņas vienīgais veikums. Tajā pašā gadā tika izdots Mirdzas solo albums “Viena diena manā mūžā” ar Zigmāra Liepiņa un Raimonda Paula dziesmām.

1977.gada aptauja bija otrā kopš “Mikrofonus” atkal atļāva rīkot. Aptaujas atgriešanās ēterā mobilizēja klausītājus un togad balsojumā piedalījās tiem laikiem liels klausītāju pulks. Par pirmo vietu nobalsoja ap pieciem tūkstošiem klausītāju, bet pavisam saņēmām apmēram 12 tūkstošus vēstuļu. Brīnumainā kārtā Noras Bumbieres izpildītā “Par pēdējo lapu” kļuva par megahitu arī Padomju Savienībā un Eiropā, un vēl tagad nav pazudusi no radio ētera.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot “Amigo Dzintara dziesmu” mājas lapā vai pa bezmaksas telefonu 807 000 00.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+