×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
7. janvāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Rets Grīnberga un Bumbieres duets – “Cik klusa nakts”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2.

1970.gada aptauja bija īpaša “Mikrofona” vēsturē. Tā atzīmēja savu piecu gadu jubileju un izpelnījās varenu klausītāju atsaucību. Saņēmām daudzas dāvanas – cimdus, šalles, maizes kukuļus, piparkūkas un daudz ko citu. Bet pats vērtīgākais bija tas, ka šajā aptaujā piedalījās 17 tūkstoši klausītāju, kas tam laikam bija milzīgs klausītāju pulks. Noslēguma sarīkojums tika rīkots trešo gadu, un, kā izrādījās, radio sienās tas notika pēdējo reizi. Sākot ar nākamo gadu, noslēguma koncerti vienmēr notika ārpus Latvijas Radio telpām, kur tos klātienē varēja vērot vairāk cilvēku.

3. studijā pulcējās visi laureāti. Man mājās joprojām ir bilde, kur Raimonds Pauls ir ļoti svinīgi saposies, Ziedonis Purvs ar prievīti, arī Margarita Vilcāne – smuka kā margrietiņa. Viņi toreiz uzvarēja ar “Balto sauli”, un Raimonda Paula dominance turpinājās, mainoties vien tekstu autoriem. “Baltai saulei” tas ir Ziedonis Purvs, nevis tolaik ierastais Alfrēds Krūklis.

Maestro dziesmas 1970.gadā aizņēma pirmās trīs vietas, ceturtajā palika “Eolikas” “Vecmāmiņa un runcis” ar toreiz deviņpadsmit gadus veco Zigfrīdu Lorencu galvenajā lomā, un piektajā vietā – Ivara Vīgnera vadītā instrumentālā ansambļa dziesma “Kas ticēt spēj”.

Raimonda Paula un Alfrēda Krūkļa dziesma “Cik klusa nakts” 1970.gada aptaujā ieguva trešo vietu. Lai arī to latviešu populārākajām melodijām nepieskaita, man šī dziesma ļoti patīk. Tā sasaucas ar Ziemassvētku dziesmu “Klusa nakts, svēta nakts”. Šī bija tikai otrā un arī pēdējā reize, kad Raimonda Paula dziesmu duetā dziedāja Nora Bumbiere un Ojārs Grīnbergs. Pirmā bija “Papu, saki mammai pats”. Visi pārējie abu dziedātāju kopdarbi ir sadarbībā ar citiem komponistiem. Grūti pateikt, kādēļ tā, jo duets skan brīnišķīgi.

Ojārs 1966.gadā dziedāja “Liepājas Dzintarā” ar armijas ansambli “Zvaigznīte”, bet pēc dienesta viņu uzņēma “Rīgas estrādes orķestra” (REO) sastāvā, kur viņš darbojās līdz pat 1974.gadam. Tā kā par REO solisti bija kļuvusi arī Nora, viņi satikās un sadziedājās. Kas zina, kā būtu bijis, ja pie apvāršņa nebūtu uzradies Viktors Lapčenoks, kurš ne vien kļuva par Noras skatuves partneri, bet arī pirmo vīru. Savukārt Ojārs 1973.gadā Filharmonijas ansamblī sāka dziedāt duetā ar Margaritu Vilcāni Ulda Stabulnieka dziesmas.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par decembra populārākajām dziesmām kļuvušas Jāņa Paukštello izpildītā dziesma “17 matadatas” un Aināra Bumbiera “Tu esi kā magoņzieds”. Abas mēneša labākās dziesmas pievienojas divām labākajām augusta, septembra, oktobra un novembra finālistēm, kas pavasarī cīnīsies par gada iemīļotākās dziesmas titulu.

Par sev tīkamāko janvāra kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+