×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. februāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Taču” jeb dziesma, ko pazīstam kā “Veco Kaču”

Foto no Kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Mūzikas vēsturē nav mazums tādu dziesmu, kurām ir oficiālais nosaukums, taču tautā iegājies pavisam cits. Šai kategorijai pieder arī Gunāra Freidenfelda komponētā dziesma ar Ojāra Vācieša vārdiem “Taču”. Tā tapa 1971.gadā, bet Margaritas Vilcānes izpildījumā piedalījās 1973.gada Mikrofona aptaujā, kad noslēguma koncerts nenotika.

Tiesa, klausītāju balsis tika apkopotas un dziesma izpelnījās augsto otro vietu aiz nemirstīgās Raimonda Paula, Jāņa Petera un Viktora Lapčenoka “Kurzemes”. Laika gaitā dziesmas nosaukumam pievienojās otrā daļa “Vecā Kača”, par ko arī ir šī dziesma.

Lai arī 1970.gadi Mikrofona aptaujā aizritēja Raimonda Paula zīmē, dziesmas rakstīja arī citi autori. To vidū bija Jānis Sildegs, Gunārs Freidenfelds un daudzi citi jaunās un vidējās paaudzes komponisti. Tolaik Gunāra Freidenfelds vienlaikus sarakstīja divas dziesmas – “Taču” un “Tipu tapu”. Starp mums runājot, “Tipu tapu” vēl joprojām gaida ieskaņojumu. Dziesmai “Taču” klājās daudz labāk. Tās vārdi Gunāru ļoti uzrunāja. Viņš atzina, ka šis Ojāra Vācieša dzejolis šķitis ļoti piemērots estrādei. Melodija viņam parasti dzimst ļoti ātri, brīvi un nepiespiesti. Reizēm pat dažu minūšu laikā. Grūtākais posms sākoties pēc tam, kad dziesmu jāpalaiž tautā.

Kad dziesma bija gatava, to iekļāva Rīgas estrādes orķestra jeb REO repertuārā. Kāpēc dziedāšanu uzticēja tieši Margaritai? – Viņa bija ļoti iecienīta. Gunāram ir kādas 10 dziesmas, ko iedziedājusi Margarita – gan solo, gan duetos. Tas ir tāds sasatrādājies tandēms, tādēļ rezultāts ir ļoti jauks un patīkams.

Šobrīd komponists vada, dzied un raksta dziesmas Ādažu vīru vokālajam ansamblim. Dziesmu esot sakrājies daudz, jācer, ka drīz iznāks kāds albums.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot “Amigo Dzintara dziesmu” mājas lapā vai pa bezmaksas telefonu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+