×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
21. jūlijs, 2016
Drukāt

“Dzintara dziesmas vēsturē”: Tautas dievinātais estrādes brīnums – “Baltā saule”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”

Raimonda Paula komponētā dziesma ar Ziedoņa Purva vārdiem “Baltā saule” startēja “Mikrofona” trešajā aptaujā 1970. gadā, kuras noslēguma koncerts vēl notika Latvijas Radio studijā. Tolaik aptauja jau bija iekarojusi klausītāju sirdis un kopējais balsotāju skaits sasniedza 17 tūkstošus, kas tiem laikiem bija milzīgs, fantastisks skaits. “Baltā saule” saņēma ļoti daudz balsu un ieguva galveno balvu.

Komponists dziesmu atnesa uz filharmoniju, kur tolaik mēģināja un koncertēja Rīgas Estrādes orķestris jeb REO. Maestro to uzticēja Margaritai Vilcānei, kura visai drīz nodziedāja kompozīciju pirmajā koncertā, un publika uzreiz pieprasīja to atkārtot. Tā tas sākās.

“Baltā saule” ir skaista, vienkārša melodija ar trāpīgu dzeju un spožu izpildījumu. REO to spēlēja daudzos koncertos. “Baltā saule” ir skanējusi Somijā, Zviedrijā, Krievijā, Amerikā un vēl daudz kur citur un vienmēr tikai un vienīgi latviešu valodā. Margarita to šad tad pieteica tās valsts valodā, kurā uzstājās – somu, krievu vai angļu –, bet dziesmai vārdi netika tulkoti.

Margarita atminas, ka sākumā “Baltā saule” nav bijusi viņas favorītu vidū. Tikai radošās karjeras otrajā pusē tā viņai pa īstam iepatikusies un ierindojusies dziedātājas iemīļotāko dziesmu pirmajā piecniekā. Dziesma īsti negāja pie sirds dažiem kultūras aprindu cilvēkiem un bija mēģinājumi “aizsegt balto sauli ar melniem mākoņiem”. Piemēram, “Literatūrā un Mākslā” toreiz parādījās plašs, ne īpaši cildinošs raksts par šo dziesmu.

Savukārt tauta “Balto sauli” ne vien mīlēja, bet dievināja. To apliecina gan aptaujas rezultāti, gan cilvēku reakcija. Kad tā skanēja Tūjas pusē, kur es tolaik bieži uzturējos, līdzi dziedāja visa Tūjas pludmale, ieskaitot zvejniekus un zvejnieksievas. Šķita, ka to dziedāja arī pati jūra. Tā patiešām skanēja visā Latvijā.

Latviešu estrādes vēsturē “Baltā saule” palikusi kā pasaka un tā laika brīnums. Un arī tagad, pēc gandrīz pusgadsimta, šī dziesma nešķiet novecojusi. Iespējams, tas tādēļ, ka katram no mums ir sava iekšējā baltā saule, sava jūra un pludmale, sava laiva, kurā “mēs ar tevi vien”.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Jūnijā noslēdzās aptaujas trešā sezona, un par tās uzvarētāju kļuva Dzintara Čīčas izpildītā “Likteņlīnijas”. Ceturtā aptaujas sezona sāksies jau septembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+