×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Ulda Marhilēviča spožā debija – “Lūgums”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvaFoto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Šoreiz mūsu uzmanības centrā nonākusi dziesma ar vairāk nekā 30 gadus ilgu vēsturi – “Lūgums”. Šī melodija man ir īpaši mīļa, un ne man vienam. 1983.gadā “Mikrofona” aptauja nenotika, un 1984.gadā tā pirmo reizi tika pārcelta uz Zemgales kultūras namu Slampē. Pēc tam, kad Raimonds Pauls paziņoja, ka vairs nepiedalīsies “Mikrofona” aptaujās, par favorītu kļuva viņa audzēknis Uldis Marhilēvičs ar dziesmu “Lūgums” Mirdzas Zīveres izpildījumā.

Neraugoties uz to, ka aptauja uz vairākiem gadiem tika pārtraukta, tās popularitāte bija tikai augusi. 1984.gadā tajā piedalījās 63 175 „Mikrofona” klausītāju. Šis gads zīmīgs arī ar to, ka Raimonds Pauls nodibināja savu speciālo balvu. Viņš to pasniedza savam audzēknim Uldim ar piezīmi, ka vistīkamākais šajā dziesmā ir klavieru pavadījums. Toreiz, kad radās šī dziesma, Uldis mācījās un palaidņojās konservatorijā, starp citu estrādes nodaļā. Konservatorijas kopmītnē viņš dungoja tās dziesmiņas tik ilgi savā galvā, kamēr izdungoja šo te – un tā kā bija mācību nobeigums, tad bija nepieciešama dziesma. Viņš dedzīgi šķirstīja dzejoļu grāmatas, arī Ārijas Elksnes, kas tolaik bija ārkārtīgi populāra. Starp citu, viņas krājumi izdoti tādos metienos, kādi šodien mums pat sapņos nerādās. Piemēram, izlase “Es visu mūžu mīlējusi esmu” izdota 60 tūkstošos eksemplāru.

Meldiņš ļoti harmoniski saslēdzās ar dzejnieces vārsmām, un tā radās šī dziesma. Pēdējā kursā esot, Uldis jau strādāja grupā “Opus”, kur sastapās ar Mirdzu Zīveri. Mirdza bija bērna kopšanas atvaļinājumā, un sākotnēji “Lūgumu” izpildīja cita soliste. Bet, kad Mirdza atgriezās, dziesmu iedziedāja viņa, un “Lūgums” kļuva par trešo no četrām dziesmām, ar kuru Zīvere uzvarējusi “Mikrofona” aptaujā. Tolaik daudzi mēļoja, ka tā esot labākā Zigmāra Liepiņa dziesma. Uldim par to bija ļoti liels prieks, un dziesmas popularitāte auga ļoti strauji, jo tai bija laba melodija, harmonija un ritms.

Tā gada 29.septembrī “Lūgums” pirmo reizi izskanēja Latvijas Radio ēterā. Tāda zīmīga sakritība, ka šajā dienā no dzīves aizgāja pati dzejniece.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par septembra dziesmām ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv Amigo lapā. Aptaujas 3.sezona rit pilnā sparā, un nupat noskaidroti pirmie divi finālisti. Tie ir Aigariņš ar dziesmu “Es Tevi gribu” un Rikardiona kompozīcija “Odiņš”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+