×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. janvāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: “Vakara dziesma” – trīs spēcīgu personību kopdarbs

Arīva fotoArīva foto

Gunārs Jākobsons, «Mikrofona» aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Mikrofona ziedu laikos ļoti populāra un tautā iemīļota, taču sarakstīta “nepareizā laikā”. Tā īsumā varētu raksturot 1972.gada populārāko aptaujas dalībnieci “Vakara dziesmu”. Tā kā laikā no 1971.līdz 1976.gadam aptaujas oficiāli nenotika, dziesma nevarēja baudīt visu nopelnīto atzinību. Taču tas nekādi nemazina “Vakara dziesmas” vērtību.

Tās panākumu pamatā ir trīs pīlāri. Pirmais ir divmetrīgais sieviešu mīlulis Andrejs Lihtenbergs – jauneklis ar izteiksmīgu baritonu. Pēc profesijas būdams inženieris – konstruktors, Andrejs izmēģināja spēkus mūzikā un 1964.gadā sāka veikt ierakstus radio studijā. Te ierakstīti vairāki desmiti viņa dziesmu. Uz Andreja koncertiem dāmas plūda no malu malām, un arī uz Mikrofona redakciju nāca dažādi uzmanības un mīlestības apliecinājumi. Tika sūtītas vēstules, cimdi un šalles, maizes klaipi, dažādi suvenīri. Atceros, ka toreiz Mikrofona istaba jau bija pilna ar šādiem sūtījumiem. Vienā no mūsu pēdējām tikšanās reizēm saskrējāmies trešā stāva koridorā. Viņš nesa rokās lielu rupjmaizes kukuli un visus centās pacienāt. Arī man kāda rika tika. 1970.gadā Andrejs kļuva par Maskavas konkursa “Hallo, meklējam talantus” laureātu, apliecinot, ka ir patiešām talantīgs dziedātājs.

Otrs balsts ir komponists Valters Kaminskis. Viens no iemīļotākajiem vokālās mūzikas autoriem, kura dziesmas bijušas daudzu, ja ne visu Dziesmu svētku repertuārā. Pati populārākā no tām – “Mūžu mūžos būs dziesma”. Pasaules koru olimpiādes koncertā tā izskanējusi arī Mežaparkā, un tieši tās vārdi ir iegravēti Valtera piemiņas akmenī Cēsīs.

Viņš vienmēr bija tāds darbīgs, steidzīgs, enerģisks, nekad neatteica kādu skaidrojumu par dziesmu, par tās rašanos sadarbībā ar dzejnieku. Visu to, kas man interesēja, vadot reportāžas no Mežaparka lielās estrādes. Piesēdāmies uz kāda no estrādes soliem un viņš stāstīja, bet es pierakstīju.

Un, protams, trešais bija dzejnieks Imants Ziedonis. Gribu atgādināt, ka 1965.gadā, Mikrofona dzimšanas gadā, nāca klajā viņa slavenais krājums “Motocikls”, kas ātri guva milzu popularitāti. Viņa dzejas vārdus izmantojuši visi populārākie komponisti. Ar Ziedoni neesmu ticies bieži, izņemot to laiku, kad strādāju Kultūras redakcijā un mums bija pāris kopīgi projekti. Dažkārt sēdēdami radio kafejnīcā tos apspriedām, un tādās ikdienišķās, sadzīviskās sarunās nemaz nešķita, ka pretī sēž tautas dzejnieks, viena no spilgtākajām personībām mūsu tautas kultūrā.

Interesanti, ka šī bija viena no retajām aptaujām desmitgadē, kurā neuzvarēja Raimonda Paula dziesma. Vēl vairāk. Viņa dziesma nebija arī otrajā vietā, un pirmajā četriniekā bija tikai viena Maestro kompozīcija, un tā pati no tautā iemīļotās kinofilmas par Vella kalpiem.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par sev tīkamāko janvāra kompozīciju ikviens mūzikas cienītājs var nobalsot www.dzintaradziesmas.lv, pa bezmaksas telefonu 807 000 00 vai draugiem.lv “Amigo” lapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+