×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. jūlijs, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Žoržs Siksna ar “Genovevu” aprada pēc daudziem gadiem

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”

“Mikrofona” aptaujas dziesmas var iedalīt divās lielās grupās. Vienas tika rakstītas īpaši aptaujai, bet otras tajā iekļuva tādēļ, ka attiecīgajā gadā bija populāras klausītāju vidū. “Genovevu” Raimonds Pauls rakstīja speciāli aptaujai un lika uz to lielas cerības. Taču 1981. gada “Mikrofonā”, kurā piedalījās 26 kompozīcijas un par kurām nobalsoja vairāk nekā 28 tūkstoši klausītāju, kaut kas neaizgāja tā, kā cerēts, un “Genoveva” neierindojās pat labāko desmitniekā. Kā šodien atceros Maestro vilšanos.

“Genovevas” iegūtā vieta bija neierasta Raimonda Paula dziesmām, taču tam bija vairāki iemesli. Dziesma konkursam tika iesniegta pēdējā brīdī, tā netika īsti iespēlēta, un līdz ar to klausītāji to pa īstam nepieņēma.

Vairākkārt esmu runājis par šo dziesmu ar Žoržu Siksnu, kurš to iedziedāja pirmais un arī pārstāvēja aptaujā. Viņš stāstīja, ka nespējis uzreiz sarast ar “Genovevu”, un joprojām to ļoti pārdzīvo. Mūsu fonotēkā glabājas dziesmas agrīnais ieraksts, kurā viņš ar savu sniegumu nav apmierināts. Dziesmā esot kāda vieta, kura ne tikai griežot viņam ausīs, bet arī sirdsapziņā. Žoržs stāstīja, ka tikai pēc vairākiem gadiem viss esot nostājies savās vietās un tie jau simtos mērāmie dziesmas dzīvie izpildījumi koncertos esot daudz labāki par seno radioierakstu.

“Genoveva” ir skanējusi dažādās auditorijās un pieteikta ar atšķirīgiem nosaukumiem: “Genoveva”, “Ģenoveva”, “Ģenovefa”. Kurš gan ir īstais? Raimonda Paula atmiņu albumā, uz kura vāka rotājas pats Maestro ar akordeonu rokās, skaidri un gaiši rakstīts – “Genoveva”. Pie tā arī paliksim.

Žoržs par klausītāju atsaucības trūkumu nesūrojas. Dziesmai ir jestrs meldiņš, amizanti vārdi – kādēļ gan lai tā nebūtu iecienīta? Lai arī klausītājus “Genoveva” uzreiz nepaņēma, tā joprojām skan radio, dažādu mākslinieku koncertos, kā arī mājas svinībās. Ir pamats domāt, ka nākotnē nekas īpaši nemainīsies, un tā skanēs vēl ilgus gadus.

Šodiena tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. 18. jūnijā Jelgavā notikušajā sezonas noslēguma koncertā par gada tautā iemīļotāko dziesmu tika atzīta Dzintara Čīčas “Likteņlīnijas”, iegūstot 4181 balsis. Otrajā vietā ierindojās Santas Zapackas dziesma “Aiznes vējam” (2346 balsis), ar 65 balsu pārsvaru apsteidzot “Galaktiku” un Oranžā kora meitenes, kas izpildīja dziesmu “Kopā tik un tā” (2281 balsis). Šai gadā par dziesmām nobalsoja vairāk nekā 15 000 skatītāju un klausītāju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+