×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. septembris, 2015
Drukāt

Dzintars: Rinkēvičs bēgļu jautājumā izmanto iebiedēšanas taktiku (14)

Foto-LETAFoto-LETA

Raivis Dzintars

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) bēgļu jautājumā izmanto iebiedēšanas taktiku, otrdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni žurnālistiem sacīja Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Dzintars kritizēja pirmdien Ārlietu ministrijas (ĀM) izsūtīto paziņojumu, kurā tika izteikts brīdinājums par potenciālām politiskām, finansiālām un juridiskām sekām ilgtermiņā, ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu.

Viņš norādīja, ka paziņojumā paustais ir iebiedēšanas taktika. Vienlaikus NA noliedz, ka tā savā pozīcijā par nepieciešamību iegūt Latvijai īpašo statusu sarunās par bēgļu uzņemšanu, jo Latvijā dzīvo daudz nepilsoņu, bēgļus pielīdzina nepilsoņiem. “Nepilsoņi nav pielīdzināmi bēgļiem,” sacīja NA deputāts Rihards Kols.

“Ārlietu ministram jāaizstāv pozīcija, kas ir ļoti nepopulāra un pretēja iedzīvotāju vairākuma viedoklim. Līdz ar to, ja pietrūkst argumentu, tad jāizmanto iebiedēšanas taktika. Ir ļoti grūti to nosaukt kaut kā citādāk. Latvijas drošību garantēs nevis tas, cik mēs uzņemsim bēgļus, bet tas, ka pastāv vienota drošības sistēma, no kuras atkarīgi ir visi tās dalībnieki,” sacīja Dzintars.

Vienlaikus Dzintars atzina, ka var piekrist tam, ka gadījumā, ja Latvijas viedoklis retāk saskan ar citām ES dalībvalstīm, tas var ietekmēt aktivitāti atsevišķos jautājumos. “Tas var ietekmēt to, vai Latvijas gaisa telpā patrulēs Itālijas lidmašīnas, vai varbūt Lielbritānijas lidmašīnas. Tāpat, cik daudz būs jāiegulda darba, lai to panāktu. Taču, ja runājam par reāliem drošības riskiem, tad es vēlreiz uzsveru, ka tieši nekontrolēta migrācija, ko arī Latvija pagājušajā gadsimtā ir piedzīvojusi (..) tieši šī migrācija rada nopietnus drošības riskus,” viņš teica.

NA politiķi pēc tikšanās ar prezidentu atkārtoja iepriekš pausto, ka nepiekrīt papildu bēgļu uzņemšanai Latvijā un to, ka Latvija var solidarizēties ar citām ES valstīm, uz turieni nosūtot cita veida palīdzību, piemēram, ierēdņus, kas palīdzētu risināt pieaugošo patvēruma meklētāju problēmu. NA arī norādīja, ka partijai saskanējis viedoklis ar prezidentu jautājumā par to, ka Latvijai ir jāizrāda “proaktīva rīcība bēgļu krīzes risināšanai Eiropā”. “Mēs nedrīkstam tikai reaģēt uz notiekošo,” sacīja Dzintars.

Taujāti par to, vai bēgļu jautājums var ietekmēt valdības stabilitāti, Dzintars norādīja, ka to “allaž ietekmē daudz un dažādi jautājumi”.

“Pretrunas nostājā par bēgļu uzņemšanu var tikt izmantots kā iemesls, ja kādam būs vēlēšanās veikt zināmas rokādes un nomainīt atsevišķas amatpersonas. Ja skatāmies pēc būtības, tad ir redzams, ka, nokrītot šai valdībai, jaunās valdības sastāvs nekādā veidā neatrisinās šo situāciju. Opozīcijā esošās partijas Latvijas Reģionu apvienība un “No sirds Latvijai” paudušas līdzīgu pozīciju, kā pašlaik pauž NA un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Ja valdība kritīs, tad var diezgan droši apgalvot, ka šis [bēgļu jautājums] nav patiesais iemesls, un cēloņi ir citi,” uzsvēra politiķis.

Jau vēstīts, ka ĀM ziņojumā tiek norādīts, ka gadījumā, ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu, valstij ir sagaidāmas nopietnas politiskas, finansiālas un juridiskas sekas ilgtermiņā. Ministrija uzsver, ka Latvija zaudēs iespēju gūt ES institūciju atbalstu Latvijai interesējošos jautājumos, kā piemēram, Austrumu robežas stiprināšanā, kopēja ES ietvara izstrādē cīņai pret hibrīddraudiem, kompensāciju mehānisma noteikšanā saistībā ar Krievijas ieviestajām sankcijām un citos.

Ministrija brīdina, ka Latvija zaudēs ES un NATO dalībvalstu atbalstu Latvijai svarīgos jautājumos.

Tāpat ministrija uzsver, ka Latvija nonāks pretrunā ar tās līdzšinējo starptautiski pausto pozīciju par nepilsoņa Latvijā īpašo statusu. Izskanējušais arguments, ka Latvijā ir lielāks trešo valstu pilsoņu skaits, nekā citās Eiropas valstīs, ministrijas ieskatā pauž to, ka, šādi argumentējot, minētajā iedzīvotāju kategorijā tiek iekļauti arī Latvijas nepilsoņi. “Šāda populistiska argumentācija ir pretrunā ar nacionālo likumdošanu, un var radīt šaubas par Latvijas īstenotās politikas konsekvenci un apgrūtina valsts centienus starptautiski skaidrot nepilsoņa statusu. Ministrija stingri uzsver, ka Latvijas nepilsoņi nav pielīdzināmi patvēruma meklētājiem no trešajām valstīm. Ņemot vērā, ka šīm personām nebija tiesību automātiski saņemt Latvijas pilsonību, bijušajiem PSRS pilsoņiem tika izveidots īpašs pagaidu statuss – “bijušie PSRS pilsoņi, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības”. Latvijas nepilsoņi gan no nacionālās likumdošanas, gan starptautisko cilvēktiesību viedokļa ir uzskatāmi par Latvijas valstspiederīgajiem,” pauž ministrija.

ĀM atgādina, ka papildu politiskām un finansiālām sekām pieņemto ES lēmumu nepildīšana rada arī juridiskās sekas – pārkāpuma procedūru saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 258.pantu. Ja pārkāpums tiks atzīts ar ES Tiesas spriedumu un netiks novērsts, tad saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 260.pantu, dalībvalstij var tikt noteikta sodanauda vai kavējuma nauda par ES Tiesas sprieduma neizpildi. Turklāt sodanaudas samaksa neatbrīvo dalībvalsti no pienākuma izpildīt ES lēmumus.

Jau ziņots, ka Latvija nav piekritusi papildu bēgļu sadalei – pret to kategoriski iebilst koalīcijas partijas NA un ZZS. Iekšlietu ministrs pirmdien nedevās uz sanāksmi Briselē, jo Latvijai nav pozīcijas bēgļu jautājumā.

Koalīcijas vadošā partija “Vienotība” brīdinājusi par sekām šādai situācijai, norādot, ka tas var atstāt ietekmi uz Latvijas ekonomiku un drošību. Iepriekš ārlietu ministrs Rinkēvičs paziņoja, ka, nespējot vienoties par papildu bēgļu uzņemšanu, Latvija nonākusi starptautiskā izolācijā.

Savukārt “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa pauda, ka “šobrīd vērojamas konstitucionālās krīzes pazīmes, kā arī to, ka bēgļu jautājums var apdraudēt valdības stabilitāti”.

Vēstīts, ka ES iekšlietu un tieslietu ministri sanāksmē pirmdien Luksemburgā panākuši principiālu vienošanos par 120 tūkstošu papildu bēgļu sadali starp ES valstīm, tomēr ministriem nav izdevies vienoties par kvotām.

Iepriekš valdība vienojās, ka Latvija labprātīgi uzņems 250 bēgļu. Savukārt Junkers nāca klajā ar ierosinājumu par papildu bēgļu uzņemšanu. Saskaņā ar Junkera piedāvājumu Latvijai vajadzētu uzņemt vēl papildu 526 bēgļus.

Jaunais plāns par patvēruma meklētāju izvietošanu ES valstīs, kas paredzēs kvotu sistēmu, ir jāīsteno obligātā kārtā, savā runā Eiropas Parlamentā paziņoja Junkers.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mums nevajag ne ES ne NATO atbalstu. Liidz shim tas ir nesis tikai pagrimumu Latvijai visaas sfeeraas !

 2. Rinkēvičs seko Junkera piemēram!

 3. Dzintar, beidz krāmēties gar bēgļiem. Vai tad tu nerīkojies kā čekists – cīnies ar lozungiem, bet neatbalsti tiesiskumu valsti, neko nedari, lai tautai pieņemtu labvēlīgus likumus, lai uzlabotu tautas dzīvi, lai likvidētu “kvotas” medicīnā, kas ved tautu uz izmērdēšanu vai dzen citādā postā, nabadzībā.
  Ar tavu bezdarbību likvidē skolas, slimnīcas, Latvijas lauki iznīkst, tauta joprojām bēg trimdā. Nevienā lauku nostūrī nav pat normāla interneta un latviskas TV -3 LNTvai ir tādi, par ko jāmaksā vai pus pensijas.

  Un kad beigsiet balstīt maksātnespējas alkatību, kad tiesas sāks normāli strādā. Re, pat 88 gadu vecu cilvēku izmet no Traumām nakts laikā, vai vakarā, kuram vāja atmiņa un viņš nomaldās – neesot likuma, ka par izrakstīšanu jāpaziņo radiniekiem. Zini ko, atvainojiet, tā jau nekaunība un cilvēku nobeigšanas politika. Katram gadījumam likumu? Šādus ārstus, tāpat kā Zolitūdes 54 cilvēku nāvē, nākamā dienā jāarestē būvdarbu vadītājs, jo nedrīkst būvēt uz cilvēku galvām. Nav likuma vai Ušakova iestāde atļāva būvēt – slepkavot, teiktu Andris Bērziņš.

  Nē, šodien, Dzintar, ārstiem nav sirdsapziņas, nevis likuma. Krievu laikā (padomju totalitārismā?) šāds ārst jau nākamā dienā būtu aiz restēm, padzīts ar sū … dainu koku no slimnīcas.

  Tur tu, Dzintar, esi mēms un neklaigā, neceļ trauksmi. Vai tā nedara čekisti – ceļ traci it kā par “patiesiem”, svarīgiem gadījumiem, par ko izlems bez tevis, bet tauta iet posta zem taviem lozungiem, bēg masveidā projām ekonomiskajā trimdā, mazgā tualetes, slauka ielas, novāc atkritumus, mazgā traukus utt. Tā ir nekaunīga, čekistiska politika.

 4. Atliek tikai piekrist! Atbildēt

  Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns: “Eiropas ideja,ka kāds atļauj savā valstī ierasties bēgļiem un tad tos izdala citām dalībvalstīm,ir ārprātīga un netaisnīga.”
  Bet Dublinas regulu (kas paredz,ka tikai viena dalībvalsts ir atbildīga par patvēruma meklētāja pieteikuma izskatīšanu,lai nepieļautu “riņķojošo bēgļu” un vairāku pieteikumu jeb “asylum shopping” parādību) nav ievērojušas Itālija un Grieķija un pašlaik neievēro arī Vācija,ļaujot tūkstošiem bēgļu bez reģistrācijas izbraukt no valsts.Kādēļ gan mums tagad būtu jāuzklausa nepelnītus pārmetumus un draudus par pašu caurajām robežām?

 5. Neatkarīgi no mūsu katra politiskajiem uzskatiem un simpātijām,nevar nepiekrist Aivaram Lembergam:”Ja kāds taisās nodot Latvijas nacionālās intereses,pakļauties Eiropas Savienības šantāžai un draudiem,tad tāda valdība nevar pastāvēt. Tad ir jārīko ārkārtas vēlēšanas.”

 6. Junkera kvotas vai Latvijas drošību? Atbildēt

  “Tāpat tika paustas bažas par iespējamu teroristu apdraudējumu valsts drošībai,kad tajā bez reģistrācijas un dokumentu pārbaudes iekļūst tūkstošiem nelegālo imigrantu.” Skat.”Eiropa slēdz robežas.Vācija kapitulē bēgļu priekšā”,LA,15.09.2015.
  Taču tas nozīmē arī to,ka “Islāma valsts” solītie 4000 teroristi jau ir Eiropā! Vai mums obligāti,sekojot visiem Junkera priekšrakstiem,tos vajag arī Latvijā? Kā lasām,šajā pat “Latvijas Avīzes” numurā,rakstā”Nelegālais imigrants vai laipni gaidīts bēglis?”,bez reģistrācijas Eiropā,bez pirkstu nospiedumiem,bez dokumentiem nelegālais imigrants no Irākas Kurdistānas no Dīseldorfas,caur Heidelbergu dodas jau uz Helsinkiem! Bet citi jau iegādājušies biļetes uz Berlīni,Hamburgu,Briseli un Kopenhāgenu! Cik šādu radu,draugu un paziņu ieradīsies pie mūsu”brīvprātīgi” uzņemamajiem “bēgļiem”? Kur te ir drošība,ko pēc Rinkēviča vārdiem,mums garantē Eiropas Savienība? Vai varēsim Rail Baltic vilcienā būt drošāki,nekā Amsterdamas-Parīzes ātrvilcienā,vai Latvijā atveramajā IKEA mēbeļu veikalā justies drošāk nekā Zviedrijas Vesterosas pilsētas IKEA mēbeļu veikalā? Vai Latvijā,nebūs kā Maltā un migrants no Lībijas te sešus cilvēkus nesadurs? Vienīgā garantija-šo sirotāju armiju,kā viņus precīzi nosauca Viktors Avotiņš,Latvijā neielaist!! Un,neesam mēs vieni,kā apgalvo ministrs! Pret obligātajām bēgļu kvotām kategoriski iestājas arī Čehija,Slovākija,Ungārija,Polija,Rumānija,Bulgārija un pat Lielbritānija un Dānija!

 7. bet populisti un sarkanie baroni pie mums ir cieņā…

 8. Raksta autor! Lūdzu, kārtīgi pārlasiet un izlabojiet sava teksta trešās rindkopas 2. teikumu! Tā uzbūve ir tāda, ka neko nevar saprast. Raivis Dzintars parasti runā sakarīgi, tāpēc labāk viņu citējiet, nevis veidojiet šādus savārsmojumus, turklāt tik svarīgā lietā.

 9. Spiediens ir liels, ja pat Vācijas bērnu televīzijas kanālā “Kika” pagājušās svētdienas ziņās Baltijas valstis tika parādītas kā valstis, kas nevēlas uzņemt bēgļus, par vienu no iemesliem minot, ka šīs valstis neatrodoties bēgļu straumes virzienā… Un spiediens uz Baltiju turpinās augt, it kā mēs būtu šīs caurās pasaules lāpītāji vai atbildīgi par sabumboto Sīriju, Turcijas prezidenta nevēlamiem kurdiem, dažām Āfrikas valstīm, kur daži rok zeltu un dimantus un nevar vai negrib pabarot pārējos liekos…tāpēc, ka Eiropas lielvalstis, kā piemēram Vācija, Lielbritānija un Francija un Amerikas Savienotās valstis nespēj vairs tikt galā ar šo problēmu vai, pareizāk sakot, dažas no tām pat nav parādījušas savu labo gribu – vēlēšanos risināt bēgļu jautājumu un tagad grib novelt atbildību par, pašplūsmā pamesto, ļoti nopietno problēmu uz Baltijas valstīm, Poliju, Čehiju u.c. Daudz pārmetumus saņēmusī Ungārija par būvēto žogu bēgļu ceļā, kas vakar tika beidzot pabeigts un vismaz uz šī ceļa beidzot varēs kontrolēti t.i. civilizēti un likumīgi Eiropas telpā ierasties tie bēgļi, kam patiešām nepieciešams patvērums no kara posta un šausmām. Manprāt bēgļu jautājums nav tikai Eiropas problēma, tā ir visas pasaules problēma, gluži kā Otrā pasaules kara Baltijas bēgļu glābšanas akcija, ko paveica Vācijas jūras un gaisa spēku vienības, kā arī armijas desanta pionieri (celmlauži), iesaitot galvenokārt visus civilos kuģus, pat ir gadījums, ka vienas zemūdenes kapteinis izšķīrās par labu bēgļu t.sk. mātes un zīdaiņa transportēšanai no Austrumprūsijas uz Vāciju. Izdevās izglābt šķietami bezcerīgos apstākļos ap 2,5 miljonu cilvēku, starp tiem pusmiljonu ievainoto, nogādājot pāri Baltijas jūrai drošībā. Latvijai ir iespēja izvēlēties, – kļūt par marionetvalsti, ko vada no Briseles vai doties uz Briseli ar ārlietu ministru, kurš pats nav marionete, ar sakarīgiem, Latvijai vēlamas un izpildāmas iekšpolitikas priekšlikumiem, domājot par Latvijas un tās pamattautas interesēm un vajadzībām, kas šoreiz pilnīgi noteikti ir latviešu valoda, ko vēl joprojām samērā reti var dzirdēt galvaspilsētā un citās lielākajās pilsētās, atšķirībā no Vācijas, Anglijas, Francijas u.c.

 10. esi vecis un panāc tajos ES dokumentos par bēgļiem sakarīgu atrunu par esošo situāciju Latvijai, kā tas parasti ir citām valstīm Spānijai, Grieķijai, Itālijai utt.

 11. Varbūt ES un tai prātu izkūkojušajai bābai aišai merkelei ar veco žūpu muhamedu junkeru vispirms vajadzēja pajautāt, vai citas ES valstis vēlas uzņemt musulmaņus? Kāpēc notiek Vācijas diktāts citām suverēnām valstīm? Vai Latvija ir Vācijas kolonija? Nevar vispirms atvērt ES robežas un tad citām valstīm uzvelt uz kakla musulmaņu ordas!

 12. Jā , nepilsoņi nav pielīdzināmi bēgļiem, tie ir kolonisti vai okupanti un viņu pēcteči.

Draugiem Facebook Twitter Google+