×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Vai jāsamazina valsts pārvaldē strādājošo skaits? (1)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Šodien valdībā apspriež valsts pārvaldes politikas attīstības pamatnostādnes 2014. – 2020. gadam, kas paredz reformas valsts pārvaldē. “Jau valdības rīcības plānā kā viens no galvenajiem darba virzieniem minēta valsts pārvaldē strādājošo skaita samazināšana, ietaupīto valsts budžeta naudu novirzot strādājošo atalgojuma celšanai. Ministru prezidente Laimdota Straujuma nesen vēlreiz publiski uzsvērusi, ka jāsamazina valsts pārvaldē strādājošo skaits. Plānots piešķirt ministriju valsts sekretāriem lielākas tiesības lemt par darbinieku skaitu un viņu atalgojumu.

Baiba Bāne, Finanšu ministrijas valsts sekretāre: “Piekrītot Ministru prezidentes teiktajam, tomēr neatbalstu nozaru ministriju pieprasījumus pēc papildu naudas valsts budžetā valsts pārvaldē strādājošo skaita nepamatotai palielināšanai. Lai valsts pārvaldē saglabātu kvalificētus darbiniekus, pašlaik aktuāla kļūst viņu motivācija, vienlaikus ņemot vērā valsts budžeta iespējas. Bet jau pašlaik ikviens vadītājs var novērtēt, kāds darbinieku skaits nepieciešams uzticēto darba uzdevumu veikšanai. Un, veicot optimizācijas pasākumus, tostarp darbinieku skaita samazināšanu, nodrošināt iespēju paaugstināt atalgojumu. Te jāpiebilst, ka kopš 2009. gada vidējais nodarbināto skaits valsts budžeta iestādēs strauji samazinājās. Salīdzinot ar 2008. gadu, tas pašlaik samazinājies par 26,9%. 2008. gadā valsts budžeta iestādēs vidējais nodarbināto skaits bija 78 900, bet 2014. gada oktobrī – 57 700. Tas pats sakāms par ministriju ierēdņiem: 2008. gadā bija 15 217, bet šogad viņu ir 11 685.”

 

Sanda Liepiņa, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre: “Ministrijas darba pienākumos ietilpst piecas jomas: izglītība, zinātne, sports, jaunatne, valsts valoda. Lai šos pienākumus spētu izpildīt labā līmenī, jau pašlaik darbinieku nepietiek. Nākamgad Latvija būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts, kas ministrijai uzliek vēl papildu pienākumu apkopot 28 dalībvalstu viedokļus. Vēl Āzijas un Eiropas sadarbības ietvaros ministrijai jāorganizē 52 valstu izglītības ministru un viņu pārstāvju tikšanās, kas notiks nākamā gada aprīlī Rīgā. Tāpēc pašlaik es neredzu iespēju, kā varētu samazināt ministrijas darbinieku skaitu.”

 

Mārtiņš Lazdovskis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs: “Ideja par valsts pārvaldē strādājošo skaita samazināšanu, protams, ir laba. Tomēr šo skaitu nedrīkst samazināt matemātiski. Vienlaikus jālūko, kādi ministriju un citu valsts pārvaldes iestāžu pienākumi un iesakņojušās birokrātiskās procedūras ir liekas, tāpat kādi pienākumi būtu saglabājami. Runājot par lielākām tiesībām valsts sekretāriem lemt par darbinieku skaitu un atalgojumu, jāatzīst, esmu piesardzīgs. Ja katrā ministrijā par darbinieku skaitu un algām lems atšķirīgi, vai neradīsim sev jaunas problēmas?”

 

Elita Krūmiņa, valsts kontroliere: “Lemjot par iespējamo valsts pārvaldē nodarbināto skaita samazinājumu, tas jāskata kopsakarā ar katrai valsts iestādei noteiktajiem pienākumiem un mērķiem. Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikts, ka valsts pārvaldē nodarbināto skaits ir nosakāms, ņemot vērā katrai ie­stādei noteiktās funkcijas un uzdevumus un to realizēšanai nepieciešamos resursus.”

 

Pēteris Krīgers, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs: “Man nav šaubu – valsts pārvaldē strādājošo skaits ir jāsamazina. Par to jau esam runājuši tajā laikā, kad Ministru kabinetu vadīja Valdis Dombrovskis. Šāds skaita samazinājums nekādas problēmas neradīs, pārvaldē paliktu tikai patiešām nepieciešami, profesionāli sagatavoti darbinieki. Viņiem varēs maksāt arī lielākas algas. Diemžēl pagaidām nekas neliecina, ka kāds kaut ko gribētu samazināt. Taisni otrādi – laiku pa laikam dzirdam par jaunu biroju un aģentūru dibināšanu.”

 

Uzziņa

Sabiedriskajā sektorā nodarbināto skaits 2013. gada 1. janvārī

Valsts budžeta iestādēs 57 741

Valsts kapitālsabiedrībās 41 389

Pašvaldībās 110 815

Pašvaldību kapitālsabiedrībās 32 905

Avots: Finanšu ministrija

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Hmmm….sajuta tada ka kopaa valsts parvaldee stradaa puse no valsts iedzivotajiem.veel klat naak armija tatad…..

Draugiem Facebook Twitter Google+