×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. decembris, 2013
Drukāt

Dzīve ar rubli: pagrīdes miljonāri, priviliģēto bodes un laucinieka tukšais maks (19)

TIRGUS_04-664x440

45 gadi ar rubli


Pirms eiro ēras, kas iestāsies 2014. gada 1. janvārī, piedāvājam ieskatu vēl vienā – padomju rubļa ērā, ko Latvijā pieredzēja vairākas paaudzes.

Latvijas iedzīvotāju īslaicīgā iepazīšanās ar padomju rubli 1940. – 1941.gadā neļāva iegūt priekšstatu, kas šī nauda bija patiesībā. Oficiālā propaganda atainoja rubli kā līdzvērtīgu lata nomaiņu, bet tautas atmiņas par cara rubļiem bija pietiekami pozitīvas, lai vērtētu jaunās varas naudaszīmes tikpat nosodoši, kā tās uzspiestās konfiskācijas un cenu celšanos. Lata izņemšana no apgrozības noslēdzās 1941.gada 25.martā, bet jau pēc trīs mēnešiem sākās karš.

Rubļi Latvijas teritorijā atgriezās pēc trīs gadiem, sekojot uzbrūkošajai sarkanajai armijai. 1944. – 1945.gadā padomju režīms vairs neatļāva nekādus naudas nomaiņas pārejas posmus. Kā tirdzniecībā, tā iestādēs ar pirmo darba dienu padomju varas apstākļos bija jālieto tikai rubļi. Tirgus naudas vietā Latvijā uz nākamajiem 45 gadiem bija ienākusi sociālistiskās sadales nauda.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Govs astes esmu atēdusies, krieviski izrunājusies, lai dzīvo brīva Latvija !

 2. krievu laikā nebija ne vainas,raudātāji jau bijuši visos laikos

  • Ko nu muldi! Tie bija KRIEVU laiki! Un kā tādi tie nemaz nevarēja būt labi! kaut varētu 10 automobiļus par vienu algu nopirkt!

 3. Kādēļ tāda ilūzija, ka “padomijā” nekur nebrauca. “Lielās” krievzemes laimes, lielākas algas un labākas dzīves meklējumos ,uz Baltiju gāzās 100-tiem tūkstoši cilvēku.Protams tas tika stimulēts(kompartija) ar jaunu rūpnīcu atvēršanu, augstāku dzīves līmeņi kā pārējā savienības teritorijā. Cilvēki ir vienmēr tiekušies pēc kā labāka.

 4. Vienīgais, ko O.K. acīmredzot pieprot ir rupji lamāties, bet par to Latvijā algu nemaksā. Un tāpēc viņš ar visu ir neapmierināts. Bet Andrim gribu jautāt, kuri tad ir šie “no gaisa parautie cipari”, bet ja nav pretī argumenti, tad šie citi tomēr dzīvo uz zemes. Šie cipari ir visiem zināmi un tāda arī bija šī realitāte, lai kā tas dažam labam nepatīk.

  • Iesākumā savus 500 latus saliec kopā ar īres un komunālajiem maksājumiem, ja esi dikti attapīgs, tad vari pamēģināt pavērtēt Latvijas PSR IKP rādītāja ietekmi uz latviešu dzīvi PSRS un tagadējās Latvijas IKP ietekmi attiecībā pret latviešu iespējām ES.

 5. Jā, un kas vēl savādāks? Ja pēc 50 padomju valdīšanas gadiem laukos minimālā pensija bija 28 rubļi
  preču deficīta apstākļos, tad pēc 20 atjaunotās Latvijas valsts gadiem minimālā pensija laukos ir 145
  lati preču pilnos veikalos, bet vidējā alga pārsniedz 500 latus. Protams, ka vecajās ES valstīs algu un sociālo garantiju līmenis ir vismaz 2 reizes augstāks, tāpēc arī cilvēki brauc uz turieni peļņā un vēl labākas dzīves meklējumos, jo robežas taču ir vaļā. Un ne jau visi brauc projām tāpēc ka te nav darba.
  Tas ir politiķu izdomājums, brauc arī mācīties, iegūt jaunas prasmes, apskatīt pasauli, utt. Padomijā tevi nekur nelaida, tāpēc tā ilūzija ka neviens nekur nebrauca.

  • Jums gan labi. Daži no gaisa parauti cipari un laime pilnīga. Ko lietojat? Citiem tomēr ir jādzīvo uz “zemes”.

  • Tikai nevajag pļāpāt par minimālo pensiju laukos, ja nezini. Tāda pansija laukos ir tikai bijušjiem pagastvečiem un vēl varbūt dažiem. Pārsvarā pensijas ir zem 100 Ls. Un algas laukos arī nepārsniedz minimumu,.

 6. Kas labāks vai savādāks salīdzinot ar padomju laikiem? Lūdzu: šodien cilvēkam ir vārda, darbošanās, izvēles un pārvietošanās brīvība! Ko tas nozīmē, tagadējā paaudze to nemaz nevar saprast, tāpēc bijušie komunisti te jauc jauno cilvēku prātus. Šiem izredzētajiem bija specveikali, kur viņi iepirkās par pārtikas un rūpniecības preču cenām, kas bija zem pašizmaksas, kamēr pārējie stāvēja bezgalīgās rindās un bieži vien “dienišķo desu” nemaz nedabūja, jo pārdevējs paziņoja, ka prece beigusies. Par valsts izdarībām drīkstēja runāt tikai komunistu ideoloģijai pareizā veidā, citādi bez problēmām varēja nokļūt pie”baltajiem lāčiem”. Uz ārzemēm laida tikai izredzētos un arī tad pēc rūpīga “filtra”

  • ;)))))

   Arī blefot ir jāprot, tomēr.

   Pat tādā gadījumā, ja prasti MELOT atļaujas SILEI pietuvināti “vienlīdzīgĀKie” cūklopi, vai pa lēto angažēti / pa smago nozombēti “pārējie” sīklopiņi.

   Muļķu Zeme, XXI gadsimts.

 7. Tas bija ,droši vien,skaisti..

 8. Kas ir savādāks vai pat labāks par populistiski nonievātajiem “padumjajiem laikiem” šajā pašreizējā “valstī” – pēc vairāk nekā 20 gadus “ilgtspējīgas” padzīvošanās līdz kliņķim nolaistā “brīvvalstī”?

  Savukārt, attiecībā uz “45 gadiem ar rubli” – līdz LATA iznīcināšanai un “jevrorubļa” ievazāšanai šajā pašreizējā “vērtību un tiesiskuma valstī” ir atlikušas vairs tikai 9 dienas.

  Muļķu Zeme “latv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

 9. Jā 1961. gadā, 12 gadus pēc iestāšanās kolhozā, mans vecaistēvs nodeva ekspluatācijā no jauna uzveltu dzīvojamo māju ar saimniecības ēkām. Patreizējā “veiksmes stāstā”, pēc 20 gadiem, vēl neesmu redzējis laukos nevienu no jauna uzceltu dzīvojamo māju. Secinājumi konkrēti…

  • Vai tavs vecaistēvs nestrādāja kolhoza būvbrigādē, noliktavā vai kantorī?

   • Noteikti nē , bērniņ ! Kantorī saņēma daudz mazāk ka slaucēja , traktorists ! Pašam arī gadījās strādāt kolhozā palīgražošnā / kokapstrādē / – Strādnieks varēja nopelnīt pat 1000 rubļus mēnesī , un kurtad vēl 13 alga !! Jā inženiera darbs netika novērtēts = tikai 300-400 rubļi mēnesī . Jā iestājies par biedru kolhozā tad NODOKĻI NETIKA ATVILKTI !!! Iztērēt gan bija maz iespēju – tādēļ arī būvējās uz nebēdu !

  • …vienkārši neesi bijis laukos!

Draugiem Facebook Twitter Google+