Praktiski
Mājas

Dzīve bez lustras. 7 idejas, kā iekārtot istabas apgaismojumu bez standarta lustras0

Foto-MOLTO Luce publicitātes materiāli

Vai jums kādreiz ir ienācis prātā, ka istaba pilnīgi mierīgi varētu iztikt bez griestu lampas – lustras? Vai iespējams izveidot pilnvērtīgu apgaismojumu un omulību bez lustras?

Lustra telpas centrā – tas ir stereotips, kas saglabājies vēl no seniem laikiem un katra bērnības. To lauzt nav nemaz tik viegli.
Piedāvājam septiņus veidus, kā radīt interjeru bez centrālā apgaismojuma, bet saglabājot pilnvērtīgi izgaismotu telpu.

1. Iebūvēti punktveida gaismekļi
Lielākoties lustras novietojumam dzīvojamās telpas centrā nav nekāda pamatojuma (ja vien centrā neatrodas arī ēdamgalds). Tas visbiežāk saistīts ar kādreizējo elektroinstalāciju, kas apgaismojuma izvadu paredzēja telpas centrā. Patiesībā visapgaismotākajā vietā parasti nekas neatrodas, bet telpa tiek izgaismota nevienmērīgi. Lustru var aizstāt vienmērīgi pa visiem griestiem izvietoti iebūvēti vai montējami uz virsmas, atsevišķi gaismas ķermeņi. Šāds apgaismojums telpu izgaismos daudz vienmērīgāk – gaišs būs arī telpas stūros. Turklāt atsevišķos gaismekļus savieno ķēdēs, ko iespējams ieslēgt arī pa grupām, tādējādi taupot elektroenerģiju.

2. Iekārti gaismekļi
Daži oponēs, ka lustrai nav tikai gaismekļa, bet arī dekoratīva elementa funkcija. Un bieži tā ir krāšņs akcents telpā. Lai nodrošinātu dekora funkciju, lustras vietā var izvēlēties iekārtu gaismekļu grupu ar interesantu formu vai krāsu, ko izvieto jebkurā telpas zonā. Iespaidu bagātinās gaismekļiem pieskaņota sienu apdare un mēbeles. Šādus gaismas ķermeņus var izmantot, lai īpaši izgaismotu dažādas funkcionālās zonas, kas piešķirs telpai plašumu un omulību. Savukārt lustra visu telpu savāc it kā zem sevis, ieliekot mākslīgā rāmī, un nepieļauj daudzfunkcionalitāti, kas īpaši aktuāla mūsdienās.

3. Trekveida prožektori
Prožektorveida gaismas ķermeņi, kas ērti montējami uz vadulām, ir viegli pārvietojami, grozāmi. Ar tiem viegli izgaismot gan grīdu, gan sienas un griestus. Mūsdienu prožektori ir kompakti, viegli, ar spēcīgām diožu spuldzēm. Vienkāršās formas un neitrālās krāsas neizbojās pat klasisku interjeru.

4. Gaismekļi uz trosēm
Šāda veida gaismekļi dod ļoti lielu mobilitāti un brīvību salīdzinājumā ar parasto lustru. Gaismekļi tiek stiprināti pie sienām un griestiem, un vajadzības gadījumā tos iespējams pārvietot. Turklāt elektrības vada izvada vietu nav nepieciešams mainīt. Troses savukārt arī kļūst par interjera elementu. Jāsaka gan, ka šāds apgaismojums vairāk piemērots jauniešu interjeriem, darba telpām, virtuvēm.

5. Griestu gaismas sistēma
Šis ir vēl viens lustras aizstāšanas veids. Sistēma sastāv no atsevišķiem moduļiem, kas tiek savā starpā savienoti. Šāda sistēma padara apgaismojumu ļoti individuālu – kā gaismas stipruma, spektra, tā dizaina ziņā.

6. Slēptā gaisma komplektācijā ar lokālo apgaismojumu
Slēptā gaisma ir apgaismojums, kas atrodas aiz izbūvētām karnīzēm, iebūvēto griestu plakņu malās, mēbelēs, nišās. Tā ir gaisma, kas spīd it kā caur spraugām, atvērumiem, liekumiem utt. Šī gaisma līdz ar to veidojas nedaudz noslēpumaina, dekoratīva un nesniedz pietiekamu apgaismojumu visai telpai. Tāpēc tā noteikti jākombinē ar tiešo apgaismojumu – galda lampām, sienas un stāvlampām dažādās telpas zonās pēc vajadzības.

Galerijas nosaukums

7. Gaismas līnijas
Lai arī pavisam vēl nesen ieviests apgaismojuma veids, tas jau guvis lielu popularitāti. Gaismas līnijas iespējams iebūvēt gan griestos, gan sienās, tās var būt arī piekārtā veidā un savienoties dažādās konfigurācijās. Arī spuldzes, kas izmantotas gaismas līnijās, var būt gan viena veida (led vai luminiscentās spuldzes), gan kombinētas (led, luminiscentās, halogēnlampas).

LA.lv