×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. jūnijs, 2015
Drukāt

Pārvietojamās būves var kļūt ne tikai par pagaidu māju. Risinājumi un padomi (3)

Foto - Mārcis BaltskarsFoto - Mārcis Baltskars
Meistara padoms

Ekobūvniecības cienītājiem tradicionālās celtniecības speciālists Ojārs Skujiņš iesaka pārvietojamo māju siltināt ar vieglbetonu, kam piejaukta organiska smalce – skaidas, kaņepju spaļi, sasmalcināti salmi vai citi lauksaimniecības pārpalikumi. Ap māju izveido karkasu un piepilda to ar skaidbetona masu: divas daļas cementa, viena daļa kaļķu un septiņas daļas organiskās smalces. Masu sajauc ar ūdeni un iestampā veidnēs. Materiālam ir raupja, mūsdienīgi askētiska virsma, un to var pat nekrāsot. Uz jumta ieteicams likt koka šindeļus, kuri laika gaitā kļūs pelēki. Toties logus un durvis var krāsot košus.

Autori: Rebeka Rogale, Andris Ozoliņš

Nereti gadās tā, ka zemes gabals nopirkts, bet būvniecība rit lēnāk, nekā plānots, vai arī ir pieejama zeme, uz kuras māju būvēt nedrīkst vai nemaz negribas. Labs risinājums šādā situācijā ir pārvietojamās mājas. Tās ieņem savdabīgu vietu moderno būvju nišā, un no tām var izveidot gan pirtiņu, gan lepnu vasaras māju.

Pārvietojamās mājiņas

Iespējami vairāki varianti – vagoni (treileri), saliekamas moduļveida mājiņas un mazbudžeta arhitektoniski risinājumi. Pārsvarā visas pārvietojamās mājiņas ir siltinātas un piemērotas dzīvošanai arī ne pārāk aukstā ziemā. Tāpat mājiņām pieejama iekšējā elektroinstalācija ar rozetēm un vairāku gaismekļu pieslēgumu. Atšķirīga mēdz būt komplektācija ar sanitāro mezglu vai bez tā. Arhitektoniskajos risinājumos tā tiek iekļauta cenā, bet moduļu mājām standarta moduļa cenā šāds aprīkojums parasti nav iekļauts. Tāpat ir ar iekšējo un ārējo apdari.

Visiem variantiem ir kopīga priekšrocība – nav vajadzīgi masīvi pamati, jo mājas novieto uz speciālām koka brusu, laukakmeņu, betonētu stabu pamatnēm vai fiksētiem riteņiem. Agrāk, ja ēka nepārsniedza 25 kvadrātmetrus, tā tika uzskatīta par mazēku un projekts tai nebija nepieciešams. Kopš 2014. gada oktobra ir grozījumi Būvniecības likumā, kas nosaka – gan mazēka, gan gatava konteinertipa ēka (apbūves laukums līdz 60 kvadrātmetriem) ietilpst ēku pirmajā grupā, kam nepieciešams saskaņojums vietējā būvvaldē – jāiesniedz izpildīta paskaidrojuma pirmā daļa, ražotāja būvizstrādājuma tehniskā dokumentācija un grafiskais dokuments ar ēkas fasādi un ēkas novietojuma piesaisti konkrētā zemes gabala robežu plānā. Tāpēc vēl pirms mājas vai moduļa iegādes vēlams painteresēties, vai konkrētajā pašvaldībā nav nekas pret noteikta tipa mājas izvietošanu.

Ērtai dzīvošanai, protams, nepieciešama arī piekļuve inženierkomunikācijām. Ja zemes gabalā jau ir pieeja komunikāciju mezgliem, pievienošanās tiem ir jāsaskaņo būvvaldē. Ja ierīkotu mezglu nav, būs nepieciešams izstrādāt un saskaņot komunikāciju projektu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Totālā kontrole pār visu – arī to, kā sabiedriskā tualetē jūs dupsi noslaukāt

  2. privātīpašuma nav ja nevaru savā zemē būvēt ko gribu

  3. Ļoti burvīgas namiņi! Tajos Latvija varētu izvietot arī mūsu draugus no Āfrikas demokratizētajām valstīm. Šo mājiņu būve un bēgļu izvietošana var kļūt par Latvijas veiksmes stāstu kā demokratizācijas misiju turpinājums Irākā un Lībijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+