Mobilā versija
+12.3°C
Jānis
Sestdiena, 24. jūnijs, 2017
17. februāris, 2016
Drukāt

Dzīvnieki un dievi. Indieši sašutuši: vienā no štatiem ēdīšot govis! (3)

Foto - Juris LorencsFoto - Juris Lorencs

Atpūta Ramešvaramas pludmalē Tamilnadu štatā.

Neliels, bet visai indīgs feļetons laikraksta “The Times of India” 12. februāra numurā, veltīts govīm. Problēmas būtība: “Neskatoties uz Govju aizsardzības likumu, Harajanā dzīvojošajiem ārzemniekiem plāno ļaut lietot uzturā liellopa gaļu”.

Pieminētais likums visā Indijā kategoriski aizliedz nokaut govis, glabāt un lietot uzturā govs gaļu, par to draud kriminālatbildība. Ja kādā ēdienkartē lasāms vārds “beef”, tā ir bifeļa, ne govs gaļa. Savukārt Harajana ir neliels Indijas štats blakus galvaspilsētai Deli, kaut kas līdzīgs mūsu Mārupei, kur dzīvo turīgi indieši un salīdzinoši labvēlīgās ekoloģiskās situācijas dēļ arī daudzi ārzemnieki.
Protams, Harajanas varasvīru ierosinājumā nav runa par govs nokaušanu, vien par liellopa gaļas importu no Eiropas vai Amerikas. Tomēr jāšaubās, ka patreizējā Indijas politiskajā situācijā, kad reliģiskās partijas spēlē aizvien lielāku lomu, bet pie varas ir hindu nacionālistu BJP partija, šis ierosinājums “ies cauri”.

Kaut vai tāpēc, ka govs Indijā nav tikai dievības simbols – atšķirībā no ziloņa vai pērtiķa, kuru veidolos reiz iemiesojušies Ganešs un Hanumāns. Govs pati ir dievs.

Katrai tautai ir sava izpratne par dzīvnieku skaistumu. Ar laiku tā mainās, taču šķiet, ka vismaz līdz manai paaudzei latvieši (patiesībā visas Eiropas tautas) par skaistāko dzīvnieku uzskatījuši zirgu. Līdzīgi domā arābi un dažas citas musulmaņu tautas, kas blakus zirgam prot saskatīt arī kamieļa daiļumu. Suņi Austrumos joprojām nav modē – tos drīzāk piecieš. Citādi ar kaķiem – tie vismaz ķer peles un ir tīrīgi.

Indijā par skaistuma, gudrības, labklājības simbolu uzskata ziloni. Zēni savos viedtālruņos glabā ne vien klasesbiedreņu fotogrāfijas un puskailu aktrišu bildes, bet arī mīļāko ziloņu attēlus. Daži no tiem kļuvuši par visas Indijas zvaigznēm. Interneta forumos apspriež šo ziloņu ausu skaistumu, snuķa garumu un pieres platumu. Lielos reliģiskos svētkos Keralas štatā svinīgās procesijās piedalās līdz pat 60 masīvām zelta rotām greznoti ziloņi.

Bet dažkārt cilvēku dievinātajiem dzīvniekiem šī uzmanība vienkārši apnīk. Ik pa brīdim laikrakstos pavīd dīvaina ziņa: “jumbo run amok”, ko varētu tulkot kā “milzenis aizbēdzis”. Zilonis “norāvies” burtiskā un pārnestā nozīmē, aizskrējis dusmīgi taurēdams, savā ceļā sadragājot tirgotāju būdas un cilvēkus. Keralā vien šādos bēgšanas incidentos katru gadu samīda vairākus desmitus cilvēku, kas, rēķinot uz štata 40 miljoniem, patiesībā tāds nieks vien ir.

Tikmēr Harajanas štats jau paspējis iemantot nievājošu iesauku: “Hamburger Haryana”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vot tas tik bija raksts ! Nekad neesmu bijusi tālāk par Latviju ,jo nevaru atļauties , bet liels paldiesiņš ” LA.Lv.” par iespēju iepazīt tik tālu un exotisku zemi Indiju Lorenca personā ! Lorenca kungs tik saistoši un spilgti prot pasniegt ” Vēstules no Indijas ” , ka tās lasot liekas ka pati esmu Indijā !

  2. mēs jau sen ,te Latvijā , desās ēdam visu kas kustas !

  3. reiz ir Dievs, tad ir Dievs, ko tur daudz cepties!

FOTO: 30 stilīga tēla idejas jaunām meitenēm ar slaidām kājām (2)Vasarā tik ļoti sevi gribas parādīt no skaistākās puses: iedegums, viegla
Ikviens dīdās, izņemot godasardzi. Zinātne aiz "grozāmgrābšļa" trakumaIkviens dīdās, varbūt izņemot vienīgi goda sardzi pie Brīvības pieminekļa. Lai tas būtu pieskarties saviem matiem, grauzt nagus, spēlēties ar apģērbu vai rokās griezt pildspalvas, tu, visticamāk, dīdies daudzas, daudzas reizes dienā.
Vasals Latgolā! Septītā “1836 enduro km” moto ekspedīcija iezīmē Latvijas austrumus. 2.dienaĀrā rasina īslaicīgs lietus, bet visādi citādi laiks braukšanai ar moci ir lielisks. Pēc brokastīm laižam pētīt Latvijas vecākās dzelzceļa stacijas noliktavas ēku, par ko vakar stāstīja "šmakovkas" Jānis.
Draugiem Facebook Twitter Google+