×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
19. marts, 2012
Drukāt

Dzīvžoga frizēšanai

egles1

“Ir izaudzis egļu dzīvžogs (sveķaini skujkoki diezgan iespaidīgā garumā), kas cērpams vismaz vienu reizi gadā (rudeņos). Veikalos piedāvātie agregāti domāti lapu kokiem un krūmiem. Kur un ko ar benzīnu vai elektrību darbināmu varētu iegādāties egļu dzīvžoga cirpšanai?”
 Silvija Jaunjelgavas novadā

 

Egļu dzīvžogu apgriež augu miera periodā, kad iestājas vēss laiks un nav sniega, – no oktobra līdz agram pavasarim. Veģetācijas periodā, kad eglēm aug jaunie dzinumi, apgriežot zari sveķojas, tādēļ šajā laikā tās aiztikt nedrīkst. Pirmos divdesmit gadus šie skujkoki diezgan strauji stiepjas garumā. Ja tik liela dzīvā siena nav vajadzīga, vainags jāsamazina, stipri saīsinot pat metru garus viengadīgos zarus. Uzsākot formēšanu laikus un veicot to katru gadu, skujkoku augšanas spars mazinās un sāndzinumu un galotnes pieauguma vairs nav tik liels. Dzīvžogu apkopj vienreiz gadā, piešķirot tam trapeces formu.

Stādaudzētavas “Arumi” saimnieks Pēteris Duļevskis apgalvo, ka darbs ātrāk un labāk padarāms, ja izmanto divu veidu instrumentus: vispirms ar mehāniskajām dzīvžoga šķērēm nedaudz noīsina resnākās galotnes, pēc tam, piemēram, ar Husqwarna motoršķērēm veido dzīvžoga frizūru, pielīdzinot sānus un augšu.

 

Speciālās dzīvžogu šķēres izvēlas atbilstoši augu vecumam, augstumam un zaru lielumam. Jaunu un zemu eglīšu apcirpšanai būtu jāizmanto vieglākas šķēres ar mazāku jaudu un attālumu starp asmeņiem. Lieliem dzīvžogiem, kam ir spēcīgs ikgadējais pieaugums, un veidojamie zari jau diezgan resni, labāk izvēlēties šķēres ar garu asmeni. Tādas parasti sver vismaz 3 kg.

 

Vistuvāk Jaunjelgavai atrodas veikals “Viss Lauksaimniekam” (Aizkrauklē, Enerģētiķu ielā 11). Tur nopērkamas firmas “Bosch” elektriskās dzīvžogu šķēres AHS 550-24 ST, kas ir paredzētas lielu, vecu dzīvžogu formēšanai. Tām starp asmeņiem ir 24 mm, tāpēc pretī turēties nevar līdz pat 2,4 cm resni zari. Elektrodzinēja jauda ir 600 W, šķēru svars – 4 kg. Tās darbojas tikai tad, ja tur abām rokām. Tiklīdz viena roka atraujas no roktura un slēdža, asmeņi apstājas. Cena vidēji simts latu.

SIA “Gamma” (Rīgā, Jelgavas ielā 36) pēc iepriekšēja pasūtījuma var iegādāties Husqvarna 325HD75x motoršķēres, kas arī ir domātas lielu dzīvžogu apcirpšanai. Šķēru asmens garums ir 73,5 cm, ar tām var nogriezt zarus 1,5 cm diametrā. Instruments sver 5,9 kg. Cena – 409 lati. Šajā veikalā nopērkamas arī “Fiskars” mehāniskās dzīvžoga grieznes; asmens garums aptuveni 30 cm, cena vidēji 20 latu.

Asmeņu tīrīšanai izmanto speciālu aerosolu. To uzpūš uz šķērēm pirms griešanas un arī pēc – eļļošanai. Veikalos “Depo” šo aerosolu var iegādāties 250 ml fasējumā par 6,06 latiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+