×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
18. marts, 2018
Drukāt

Džonsons apsūdz Krieviju nervus paralizējošās vielas “Novičok” krājumu veidošanā (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Britānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons

Krievija pēdējos desmit gadus slepeni veidojusi uzbrukumā dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai izmantotās nervus paralizējošās vielas “Novičok” krājumus, svētdien paziņoja Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons.

“Mums faktiski ir pierādījumi, ka pēdējos desmit gadus Krievija ne tikai ir pētījusi iespējas piegādāt nervus paralizējošo vielu nolūkā veikt slepkavību, bet arī ir izgatavojusi “Novičok” un veidojusi tās krājumus,” sacīja Džonsons intervijā britu sabiedriskajai raidorganizācijai BBC.

Nervus paralizējošās vielas izgatavošana un tās krājumu veidošana pārkāptu ķīmisko ieroču aizlieguma konvenciju, kuras dalībniece ir Krievija.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka neatkarīgie eksperti no Starptautiskās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) pirmdien paņems uzbrukumā Skripaļiem izmantotās nervus paralizējošās vielas paraugus, kā arī tiksies ar Lielbritānijas policijas un Aizsardzības ministrijas amatpersonām, kas izmeklē šo uzbrukumu.

Šie paraugi tiks nosūtīti uz “OPCW izvēlētām neatkarīgām laboratorijām ar augstu reputāciju, lai veiktu pārbaudes, un rezultāti ir gaidāmi ne agrāk kā pirms divām nedēļām”, sacīts Lielbritānijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Lielbritānija cer, ka OPCW testi apstiprinās Lielbritānijā iegūtos rezultātus un atspēkos apgalvojumus, ka uzbrukumā Skripaļiem izmantotā nervus paralizējošā viela nav nākusi no Krievijas.

Savukārt Krievijas vēstnieks Eiropas Savienībā (ES) Vladimirs Čižovs svētdien intervijā BBC deva mājienu, ka nervus paralizējošā viela varētu būt nākusi no Lielbritānijas militārās laboratorijas Portondaunas zinātnes parkā, kas atrodas tikai 13 kilometrus no Solsberijas, kur notika uzbrukums.

“Kad jums ir nervus paralizējoša viela vai jebkas cits, jūs to salīdzināt ar zināmiem paraugiem, ko glabājat savās laboratorijās,” sacīja Čižovs.

“Un Portondauna, kā mēs visi zinām, ir lielākais militārais objekts Apvienotajā Karalistē, kas nodarbojas ar ķīmisko ieroču pētījumiem,” teica Krievijas vēstnieks ES.

“Un tā atrodas tikai astoņas jūdzes no Solsberijas,” viņš norādīja.

Tomēr, atbildot uz jautājumu, vai ar to viņš grib teikt, ka Portondaunas laboratorija ir atbildīga par uzbrukumu Skripaļiem, Čižovs sacīja: “Es nezinu. Man nav nekādu pierādījumu par to, kas ticis izmantots.”

Viņš piebilda, ka vairāki zinātnieki, kas apgalvo, ka ir atbildīgi par nervus paralizējošo vielu izstrādāšanu, ir “izvesti no Krievijas un pašlaik dzīvo Apvienotajā Karalistē”, taču uzsvēra, ka pēc Padomju Savienības sabrukuma no Krievijas neesot izvesti ķīmiskie ieroči, un ka pašlaik Krievijai neesot nekādu nervus paralizējošo vielu krājumu.

Skripaļs kurš Krievijā 2006.gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, un viņa meita Jūlija 4.martā bez samaņas tika atrasti uz parka soliņa Anglijas Solsberi pilsētā. Viņi joprojām atrodas kritiskā stāvoklī slimnīcā.

Tiek uzskatīts, ka šajā uzbrukumā izmantota nervus paralizējošā viela “Novičok”, kuras krājumus savā arsenālā Krievija nekad nav oficiāli deklarējusi Starptautiskajai Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai (OPCW).

Lielbritānija uzbrukumā Skripaļiem apsūdzējusi Krieviju, un, reaģējot uz šo uzbrukumu, trešdien paziņoja par 23 Krievijas diplomātu izraidīšanu. Savukārt Krievija sestdien paziņoja, ka izraida tādu pašu skaitu britu diplomātu, un ka Lielbritānijai jāslēdz ģenerālkonsulāts Sanktpēterburgā un jāaptur Britu padomes darbība Krievijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Labāk sacer par ANDERSENU. Tomēr ārējas izskats daudz liecina par cilvēku.

  2. izrunājas tā itkā pats tiko butu pārskaitijis visus kremļa krājumus. diez pats izdomāja muļķibas parunāt, vai izlasija kārtejo “izlukdienesta ziņojumu”

  3. angļi raustās histērijā dēļ sava breksita

  4. Vai Latvijā ražo automašīnas???

  5. Derīgas automašīnas Pūķina kliķe ražot nemāk, tikai indes un spridzekļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+