×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. janvāris, 2014
Drukāt

“E-klases” izstrādātāji vēršas pret skolēnu, kurš radis iespēju apiet portāla reklāmas (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs foto

Elektroniskās dienasgrāmatas “E-klase” izstrādātāji, SIA “Digitālās ekonomikas attīstības centrs” (DEAC), vērsušies pret kādu skolēnu, kura radītais programmas paplašinājums “Skaista klase” ļauj apiet portāla reklāmas un rakstus, atverot baltu lapu ar reģistrācijas logu. Lai panāktu “Skaistas klases” darbības pārtraukšanu, uzņēmuma pārstāvji pat ieradušies skolēna dzīvesvietā.

“Google Chrome” paplašinājuma “Skaista klase” autors vidusskolēns Aleksejs Popovs norāda, ka viņa radītais paplašinājums papildināja vietnes “e-klase.lv” CSS un JS kodu lietotāja pārlūkprogrammā, aizvācot “nevajadzīgu drazu” no lapas autorizēšanās formas.

Kā liecina “Facebook” publiskotā vēstule, pret skolēnu 28.decembra vakarā vērsies DEAC vadītājs Jānis Kaģis, norādot, ka “E-klase” nav devusi un nedos savu piekrišanu portāla “www.e-klase.lv” satura mainīšanai. Kaģis uzskata, ka šis produkts tiešā veidā pārkāpj gan pastāvošo likumdošanu par nesankcionētu satura mainīšanu, kas esot uzskatāma par satura viltošanu, gan “Google Webstore” lietošanas noteikumus.

Uzņēmuma vadītājs skolēnam uzstādījis ultimātu: “Gaidu apstiprinājumu uz šo e-pastu par prasības izpildi līdz 29.decembra vakaram. Ja prasība netiks izpildīta, vērsīsimies tiesībsargājošajās iestādēs par saukšanu pie atbildības par atbilstošo krimināllikuma un administratīvo pārkāpumu kodeksa pārkāpumiem.”

“SIA DEAC valdes loceklis Jānis Kaģis vispirms man mēģināja draudēt, sūtot e-pasta vēstules, bet tad, kad es norādīju uz to, ka Kaģa kungs nav pieminējis nevienu likumu, ko es būtu pārkāpis, sazinājās ar Rīgas valsts 1.ģimnāzijas, kurā es mācos, direktoru un mēģināja likt viņam sarīkot tikšanos ar mani un maniem vecākiem. Direktors atbildēja, ka skolai šajā lieta nav jāiesaistās, un ieteica viņiem kontaktēties ar mani personīgi,” pastāstīja Popovs.

Popovs uzskata, ka nekādus noteikumus nav pārkāpis, tāpēc “Skaistu klasi” no “Google Webstore” nav izņēmis. Pirmdien, 20.janvārī, skolēna dzīvesvietu apmeklēja “Magnusson” zvērinātu advokātu biroja pārstāvis, kurš puiša vecākiem personīgi izsniedza skolēnam adresētu vēstuli, kurā advokāts Aleksejs Valle norāda uz to, ka viņš ir likumīgs “DEAC pārstāvis”, kā arī uz to, ka “Skaistas klases” izmantošana esot pretrunā ar Autortiesību likuma 40.pantu. Šajā vēstulē advokāts arī brīdinājis, ka vērsīsies policijā, ja Popovs savu paplašinājumu neizņems no “Webstore”, biznesa portālam “Nozare.lv” pastāstīja skolēns.

Rezultātā skolēns tomēr padevies un pirmdien izņēmis paša radīto programmas paplašinājumu no interneta vietnēm. “Esmu saņēmis DEAC advokātu brīdinājumu ar atsaucēm uz Autortiesību likumu. Joprojām neuzskatu, ka būtu to pārkāpis, bet man nav laika, nervu, naudas un citu resursu, ko veltīt savai juridiskajai aizsardzībai. Esmu izņēmis “Skaistu klasi” no “Chrome Webstore” un “Github”. Publiski atvainojos katram no 84 cilvēkiem, kas to bija lejupielādējuši un izmantojuši,” paziņoja Popovs.

Sakarā ar to, ka situācija skar nepilngadīgu personu, DEAC pieaicinātais advokāts no komentāriem atteicies.

“Uzskatu, ka šāda DEAC rīcība ir ne tikai necieņas pret Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas administrāciju, kurai ir daudz svarīgāki pienākumi nekā DEAC interešu aizsardzība, izpausme, bet arī mēģinājums Latvijas internetā implementēt cenzūru, aizliedzot lietotājiem mainīt saturu, kas tiek attēlots viņu datoros. Tagad, kad es saprotu, ka man nav nekāda veida, kā aizsargāt sevi pašam, viss, kas man atliek, ir mēģināt panākt, lai pēc iespējas liels cilvēku skaits zinātu par šādu DEAC rīcību un izvērtētu to,” norāda skolēns.

Kaģis aģentūrai LETA apstiprināja, ka DEAC vērsušies gan pie vecākiem, aicinot satikties, gan pie Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas direktora ar aicinājumu organizēt tikšanos, gan arī paši nosūtījuši tiesu izpildītāju uz skolēna mājām. Skolēna adresi DEAC uzzinājuši pēc savas sistēmas datiem, kuru lieto arī pats Popovs. Kaģis šādu rīcību uzskata par korektu, norādot, ka citi mēģinājumi risināt šo problēmu caur saraksti ir bijuši neefektīvi. Kamēr informācijas apmaiņa notiekot sistēmas lietotāju vidū. Ierodoties pie skolēna mājās, datu aizsardzības pārkāpums neesot noticis, jo šī informācija nav nodota trešajām personām.

Uzņēmuma vadītājs skaidroja, ka Popova izstrādātais pārlūkprogrammas paplašinājums “Skaista klase” maina DEAC produkta vizuālo izskatu un datorprogrammas kodu un šī programma maina “E-klases” funkcionalitāti un saturu, kas pieder DEAC. Tā kā tas noticis bez DEAC atļaujas, skolēns esot rīkojies nelikumīgi un esot pārkāpis Autortiesību likumu, kas radot pamatu saukt viņu ne vien pie civiltiesiskās, bet arī pie kriminālatbildības. Kaģis arī piebilda, ka jebkurš dators esot vairāk vai mazāk publisks un esot bijuši gadījumi, kad vecāki sūdzējušies, ka “E-klasei” kaut kas ir salūzis, jo raksti un reklāmas vairs nav redzamas.

Popovs ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10.klases skolnieks. Vēl mācīdamies 9.klasē, viņš jau bija paspējis apliecināt sevi starptautiskā mērogā – iegūt divas bronzas medaļas starptautiskajā informātikas olimpiādē, atzinības rakstu starptautiskajā lingvistikas olimpiādē un uzvarēt vairākās Latvijas mācību priekšmetu olimpiādēs.

“DEAC pieder visas autortiesības uz mājaslapas “www.e-klase.lv” dizainu un datorprogrammas kodu. Atbilstoši Autortiesību likumam DEAC kā mantisko tiesību īpašniekam ir izņēmuma tiesības uz dizaina un datorprogrammas pārveidošanu. Tas nozīmē, ka potenciālajiem darba izmantotājiem attiecībā uz katru no darba izmantošanas veidiem un katru darba izmantošanas reizi ir jāsaņem autortiesību subjekta, šajā gadījumā – DEAC, atļauja. Saskaņā ar Autortiesību likumu ir vispārīgi aizliegts izmantot darbus, ja šāda atļauja nav saņemta,” teikts vēstulē, kuru skolēnam nosūtījuši DEAC advokāti.

“Ja līdz 2014.gada 24.janvārim Jūs savas nelikumīgās rīcības sekas nenovērsīsiet labprātīgi, mēs nekavējoties un bez papildu brīdinājuma vērsīsimies pret Jums visos iespējamos ar likumu atļautajos veidos, lai panāktu savu tiesību aizsardzību un Jūsu sodīšanu likumā paredzētajā kārtībā, tai skaitā griežoties ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu Valsts policijā,” piedraudējuši advokāti.

Skolēns paudis nožēlu, ka mēģinājumi padarīt savu un citu cilvēku dzīvi ērtāku beidzas šādi. “Visiem, kuri ir sekojuši šiem notikumiem, varu tikai atgādināt, ka jūsu tiesības un intereses ir pasargātas tikai tad, kad izmantojat atvērtā pirmkoda programmatūru, kā arī novēlēt, lai jums nekad nebūtu jāsaskaras ar cilvēkiem, kas jums teiks, ko jūs varat darīt ar datiem savā datorā, bet ko ne.”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Bet man darba devējs no visām lapām filtrē ārā reklāmas un videorullīšus. Vai šis superīgais advokāts nevarētu pačakarēt manu darba devēju?

 2. Tas nekas, ka es rullējot peli, samazinu burtu izmērus? Mainās taču dizains. Un samazinot logu pārlūkprogrammā, arī daļa reklāmu tiek aizsegtas. Ko nu?

 3. Vakar redzēju TV sižetu ar intervijam no abām pusēm. Jāsaka, ka tas onkulis izskatījās un izklausījās pagalam nepārliecinošs. Interesanto būs, ja vēl viņam piesies personas datu nelikumīgu izmantošanu (viņš tā arī nemācēja paskaidrot, kur ir ticis pie puikas personas datiem, tik mīklaini smaidīja kā trolejbusa durvīs iespiesta Mona Liza). Sak – ja jūs ar likumiem, tad mēs arī.
  Onkulis labāk būtu kādu kodu iestrādājis sava softā, kas neļauj atslēgt ko nevajag, nekā ar šakāļiem draudējis.
  Apriebušies tie legālā reketa autortiesību slaucēji.

 4. Aiztaisīja IM slaukuvi? Pie tam skolēns! Pareizi darīja!

 5. DEAC visu dara pats, valsts naudas un atbalsta nav, relax muudzhi!
  un smejas par jums , tiem kas neko nejedz!

 6. Autortiesību likuma 40.pantam ar šo gadījumu ir tikpat liela saistība, kāda būtu, teiksim, Jūras kodeksam vai tml. Citiem vārdiem, ja tas advokāts nespēja piemeklēt neko atbilstošāku, tātad DEAC prasība ir pilnīgi prettiesiska.

 7. Un tā DEAC ir panācis, ka dēļ dažām neparādītām reklāmām, dienas beigās chrome lapā ir pieejamas nu jau divas šādas programmas un tagad viņus apsmej pus Latvija. Lielisks PR – 11/10

 8. Nejēdzīga DEAC “ņemšanās”. Viņi pārdesmit lietotāju un viņiem neparādītu reklāmu dēļ sataisīja paši sev nepatikšanas – turklāt parādīja paši savu tiesisko analfabētismu, vēršoties ar savām sadomātajām pretenzijām pie skolas direktora, kuram (pat visoptimistiskāko ļaužu fantāzijās) nevarētu būt interese piedalīties šajā farsā. Programmētājs Aleksejs Popovs savas domas paudis tik līdzsvaroti – ka R1Ģ (un šīs skolas daudzajiem absolventiem visdažādākajos amatos) tagad ir pamats lepoties ar viņa veiksmēm ne vien informātikas, bet arī sabiedrisko attiecību lauciņā.

  Un ja kāds nevēlas skatīties reklāmas, tad e-klasei tās var pilnīgi likumīgi atslēgt arī tagad (kad A.Popova paplašinājums ir noņemts). Var, piemēram, izmantot e-klases mobilo versiju (ierakstot adreses lodziņā: “m” punkts “e-klase” punkts “lv”). DEAC varētu mēģināt atbildēt uz šo – uzliekot “redirect” (virzienmaiņu) uz savu reklāmām piebāzto sākumlapu, ja redzēs, ka cilvēks pieslēdzies nevis no mobilā telefona bet no datora. Bet pārlūkprogrammai (piemēram Google Chrome) var uzstādīt spraudni – “User-Agent Switcher for Chrome”, lai DEAC serverim izliktos, ka klients ir mobilais tālrunis.

 9. Šādu gadījumu dēļ es atbalstu “kreisos patriotus”. Tā ar varas partijām saistīto uzņēmumu iedomība ir uzkāpusi jau stikla kalnā …

Draugiem Facebook Twitter Google+