×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. augusts, 2012
Drukāt

E-pasta vēstule var kalpot par pierādījumu (1)

Vai parastu e-pasta vēstuli (bez elektroniskā paraksta) var izmantot kā pierādījumu? Kā šāda vēstule jānoformē, lai iesniegtu tiesai? 
Ineta Rīgā

 

Zvērināta advokāte Ilona Jirgena apstiprina, ka e-pasta vēstules var izmantot kā pierādījumus. Par tādiem var kalpot visdažādākās lietas, un Civilprocesa likumā nav noteikts, kas var un kas nevar būt pierādījums. Likuma 97. pantā teikts, ka tiesa novērtē pierādījumus pēc savas iekšējās pārliecības, kas pamatota uz tiesas sēdē vispusīgi, pilnīgi un objektīvi pārbaudītiem pierādījumiem, vadoties no tiesiskās apziņas, kas balstīta uz loģikas likumiem, zinātnes atziņām un dzīvē gūtiem novērojumiem. Tiesai spriedumā jānorāda, kādēļ tā vienam pierādījumam devusi priekšroku salīdzinājumā ar citiem un atzinusi vienus faktus par pierādītiem, bet citus – par nepierādītiem.

Lai e-pasta vēstuli izmantotu kā pierādījumu, to vienkārši izdrukā uz papīra. Parasti iesniedz nevis vienu vēstuli, bet gan visu saraksti, lai parādītu, kā risinājušies notikumi. Tiesa pierādījumus vērtē kopumā, tādēļ e-pasta vēstule var kalpot tikai kā viens no tiem.

Protams, kad e-pasta vēstule izdrukāta uz papīra, to var arī viltot. Pamatojoties uz to, pretējā puse var iebilst, ka šādas vēstules nav bijis. Iespējams, būs grūti pierādīt, ka tā tomēr rakstīta, jo cilvēki regulāri iztīra savu e-pastu.

Iesniedzot tiesā dokumenta kopiju, uzrāda tā oriģinālu vai arī apliecina kopiju pie notāra. Izdrukāta e-pasta vēstule būtībā ir kopija. Būtu vajadzīgs kāds datorspeciālists, kurš apliecinātu, ka šī vēstule nav falsificēta. Taču šādu pakalpojumu diemžēl neviens nesniedz.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ko tā aita pļūta, uzaicina tiesu izpildītāju konstatēt konkrēta epasta atrašanās datorā faktu

Draugiem Facebook Twitter Google+