×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
22. marts, 2013
Drukāt

E-prasmju nedēļā milzu interese


Foto - LETAFoto - LETA

Jau ceturto gadu martā Latvijā norisinās E-prasmju nedēļa, kuras laikā visa vecuma iedzīvotāji tiek aicināti iepazīties un apgūt dažādas informāciju tehnoloģiju (IKT) prasmes, lai spētu pilnvērtīgi izmantot jaunāko tehnoloģiju piedāvātās iespējas un atvieglotu savu ikdienu. 


 

Prasmes jau ir

E-prasmju nedēļa ir visas sabiedrības informēšanas kampaņa, kuras laikā tiek demonstrēta e-prasmju nozīme darbā, karjeras attīstībā un katra personīgajā izaugsmē šajā digitālajā laikmetā. Šīs nedēļas ietvaros tika organizētas dažādas apmācības, konferences un semināri, kuros varēja piedalīties visi interesenti gan Rīgā, gan dažādos Latvijas reģionos – kopumā tie bija 830 dažādi pasākumi, no kuriem daļu varēja vērot tiešsaistē jeb internetā.

“Nav noslēpums, ka gan Latvijā, gan ES un pasaulē ir vērojams liels IKT speciālistu trūkums un faktiski uzņēmumu starpā pašlaik notiek cīņa par speciālistiem,” norāda programmizstrādes kompānija “Rix Technologies”, kas E-prasmju dienās piedalās kopš to pirmsākumiem. Tieši šī iemesla dēļ projekta organizatori 2013. gadā īpašu uzmanību pievērsa jauniešiem un to karjeras iespējām saistībā ar e-prasmēm un IKT specialitātēm.

Piedaloties karjeras dienās, uzņēmums cer ieinteresēt jauniešus par darbu un izglītību IT nozarē, tāpēc viņus ļoti iepriecina, ka diviem no četriem jauniešiem, kas pie viņiem viesojas, jau ir ievērojamas priekšzināšanas un IT prasmes, kas rāda, ka jaunieši ir gan ieinteresēti, gan spējīgi darboties šajā jomā.

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) viceprezidente Māra Jākobsone priecājas, ka ar katru gadu atsaucība palielinās un “daudzos rajonos gan skolas, gan bibliotēkas, gan pašvaldības jau rēķinās, ka katru gadu norisināsies E-prasmju nedēļa, tāpēc jau savlaicīgi interesējas par programmu”. Viņa arī norāda, ka jo mazāka teritorija (pagasts vai novads), jo cilvēki ir vairāk informēti par dažādām aktivitātēm, tāpēc loģiski, ka rajonos pasākumi ir vairāk apmeklēti nekā Rīgā.

Šogad interesentiem bija iespēja piedalīties dažādos e-prasmju tiešsaistes testos un konkursos, kopumā 11, kas būs viens no veidiem, kā kontrolēt, cik liela bija Latvijas iedzīvotāju interese un līdzdalība e-nedēļā. Tāpat kā pirms gada, arī šoreiz visas nedēļas garumā darbojas “online” skaitītājs (pašreiz reģistrējušies jau 45 714 dalībnieki). Pagājušajā gadā Latvija ierindojās pirmajā vietā starp Eiropas valstīm ar 36 tūkstošiem E-prasmju nedēļas dalībnieku.

 

Memorands 
”E-prasmju partnerība”

Pasākuma atklāšanas dienā norisinājās augsta līmeņa politikas veidotāju diskusija, kuras tēma bija “IKT prasmes Latvijas ekonomiskai izaugsmei un nodarbinātībai”.

Svarīgs atklāšanas dienas notikums bija sadarbības memoranda parakstīšana par “E-prasmju partnerības” izveidi, kuru parakstīja LIKTA, VARAM, Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija un Latvijas interneta asociācija. Memoranda paredz augstākās un profesionālās izglītības iestāžu ciešāku sadarbību ar nozares asociācijām, lai gatavotu kvalificētus IKT speciālistus. 2012. gada nogalē VARAM veica pētījumu par iedzīvotāju ieradumiem izmantot e-pakalpojumus. Izrādās, ka tikai 25% pakalpojumus izvēlētos elektroniski un 41% dod priekšroku klātienes apkalpošanai. VARAM Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs Gatis Ozols skaidro, ka 89% iedzīvotāju baidās kļūdīties pakalpojumu veikšanā.

 

Sadarbības partneru skaits aug

E-prasmju nedēļas pasākumos iesaistīti vairāk nekā 50 dažādu partneru – ministrijas, valsts iestādes, kā arī dažādi reģionālie un nozaru partneri. Viens no galvenajiem sadarbības partneriem “Swedbank” šogad 48 vietās organizē apmācības internetbankas lietošanā, īpašu uzmanību pievēršot senioriem. Bankas mērķis ir sniegt senioriem nepieciešamās iemaņas, lietojot internetbanku, tādējādi atvieglojot viņu ikdienu, ietaupot laiku un līdzekļus. “Mūsu pieredze rāda, ka seniori ļoti labi apzinās internetbankas priekšrocības, tāpēc atsaucība uz organizētajiem semināriem un apmācībām ir liela un vietas aizpildās ļoti ātri,” stāsta “Swedbank” preses sekretāre Kristīne Jakubovska.

Arī “Rix Technologies” pozitīvi vērtē šo projektu un dēvē to par “atskaites punktu par to, kā uzlabojusies iedzīvotāju izpratne ar IKT rīkiem un to pielietojumu ikdienas dzīvē”.

E-prasmju nedēļā notikušie semināri apliecina, cik aktīvi nozare darbojas un katru gadu palielinās gan uzņēmumu vēlme piedalīties, gan arī iedzīvotāju skaits, kas izmanto piedāvātās iespējas pilnveidot savas zināšanas.

Šodien sadarbībā ar SIA “Latvijas Mobilais telefons” norisinās “Mobilā piektdiena”, kas ir E-prasmju nedēļas noslēdzošais pasākums. Tajā sabiedrība tiks informēta par mobilo internetu un mobilajām aplikācijām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+