Ekonomika
Bizness

E-rēķini būs gada laikā1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Līdz 2019. gada aprīlim Latvijā plānots ieviest e-rēķinu sistēmu, kas darbotos gan publiskajā pārvaldē, gan privātajā sektorā, liecina valdības pieņemtais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojums.

Kā norāda VARAM, lai nodrošinātu e-rēķinu ieviešanu, sākotnēji nepieciešams vienoties par kopējiem standartiem, ieviest uz sadarbību spējīgus un starptautiskajiem standartiem atbilstošus risinājumus, kuri darbotos kā publiskajā, tā privātajā sektorā. Atbilstoši projekta “Eiropas Digitālais rēķins Latvijai” plānotajām aktivitātēm, projekta realizāciju nodrošinās četri sadarbības partneri no valsts un privātā sektora. Katrs no tiem būs atbildīgs par konkrētu aktivitāšu un uzdevumu īstenošanu.

Plānots, ka Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) galvenokārt būs atbildīga par e-rēķina integrāciju Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS). SIA “Tilde” un SIA “ZZ Dats” būs atbildīgi par e-rēķinu ieviešanu vairākās grāmatvedības un resursu vadības sistēmās. Savukārt Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) uzdevums būs pielāgot Eiropas standartu konkrētām Latvijas prasībām, balstoties uz jau paveikto darbu LIKTA darba grupās e-rēķinu jautājumos.

Plānots, ka, realizējot projektu, tiks nodrošināta plaša e-rēķinu izmantošana gan publiskajā, gan privātajā sektorā, jo, pamatojoties uz ES standartu, tiks izstrādātas vadlīnijas tā piemērošanai Latvijā, tāpat e-rēķins tiks integrēts EIS, kā arī valsts, pašvaldību un uzņēmumu grāmatvedības vai resursu vadības risinājumos.

Kā informē ministrija, patlaban projekts ir iesniegts izvērtēšanai programmā “Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments”. Projekta apstiprināšanas gadījumā būs nepieciešams uzņemties papildu valsts budžeta ilgtermiņa saistības projekta realizēšanai, jo programmas nosacījumi paredz, ka faktiski radušās izmaksas tiek kompensētas tikai pēc projekta īstenošanas un tā atskaites izvērtēšanas.

Projekta pieteikuma kopējās attiecināmās izmaksas plānotas 590 119 eiro apmērā, no kurām EK finansējums plānots 442 590 eiro apmērā.

LA.lv