Foto – LETA

E-vēlēšanas varētu neieviest līdz pašvaldību vēlēšanām 0

Iespēju balsot internetā varētu nepaspēt ieviest līdz pašvaldību vēlēšanām, kas notiks nākamā gada jūnijā, jo laiks sistēmas izstrādei un ieviešanai ir pārāk īss, otrdien izskanēja valdības komitejas sēdē.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”) pieļāva, ka līdz nākamā gada jūnijam, visticamāk, e-balsošanas iespēju vēl neizdosies ieviest.

“Līdz pašvaldību vēlēšanām mēs diez vai varēsim to palaist,” atzina premjers. Viņš norādīja, ka jāturpina diskutēt ar nozari un jāizpēta citu valstu pieredze, kur šīs vēlēšanas notiek.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru kabineta komitejā otrdien pēc ilgstošām diskusijām atbalstīja koncepciju par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi, taču līdz valdības sēdei Satiksmes ministrijai (SM) vēl jāveic precizējumi, jāvērtē iespējas samazināt tās izveidei nepieciešamo finansējumu, kā arī iespēju palaist pilotprojektu.

SM rosināja, ka platformu varētu izveidot Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC), lai sistēmu pārbaudītu un pēc tam lemtu, vai to ieviest. Pilotprojekta izmaksas varētu sasniegt 25–30% no kopējās summas, kas nepieciešama sistēmas izveidei. Premjers gan īsti neatbalstīja ieceri, ka ministrija ieguldīs līdz 30% no vairāk nekā miljona, un tad lems, vai tas ir vajadzīgs.

Viens no diskusiju objektiem bija, cik šāda sistēma būs droša un tās uzlaušanas iespējas. “Skaidrs, ka nekas nav pilnīgi drošs,” ironizēja premjers, jo tad arī būtu jāaizliedz lietot internetbankas. Eksperti un ministri nonāca pie secinājuma, ka 100% drošu balsošanu internetā, visticamāk, nebūtu iespējams nodrošināt. Svarīgi izveidot sistēmu, kas ir pietiekami droša un lai sabiedrība tai uzticētos.

Pamatojot e-vēlēšanu sistēmas izveides nepieciešamību, SM paskaidroja, ka kopš 1.aprīļa iedzīvotāji var lietot vēl vienu personu apliecinošu dokumentu – elektronisko identifikācijas karti, tādēļ var izveidoties situācija, ka tiem vēlētājiem, kuri būs izvēlējušies lietot tikai šo karti, nevis pasi, nebūs iespējams piedalīties vēlēšanās un referendumos, kur par piedalīšanos tiek iespiests zīmogs pasē.

Pret tik īsu sistēmas ieviešanas termiņu iepriekš kritiski izteicās eksperti, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija (LIKTA).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.