×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2017
Drukāt

E–veselība pagaidām kliba

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), pārbaudot Nacionālā veselības dienesta (NVD) īstenotā e-veselības projekta funkcionalitāti, atklājusi daudz nepilnību. Pārbaudes rezultātā sniegtas vairāk nekā 20 rekomendācijas sistēmas ērtuma un lietojamības pilnveidošanai.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (NA) paustā, e-veselības sistēma pagaidām nepilda savu mērķi. “Sistēmas izveidošanas mērķis bija uzlabot iedzīvotāju iespējas saņemt, bet ārstiem un farmaceitiem iespējas sniegt kvalitatīvus valsts pakalpojumus. Tomēr, vērtējot paveikto, viennozīmīgi var secināt – šobrīd ir pāragri to apgalvot.”

VARAM pārbaudē secināts, ka plānotās informācijas sistēmas un e-pakalpojumi lietotājiem ir pieejami daļēji. “NVD rīcībā ir ļoti maz laika, lai informācijas sistēmas un e-pakalpojumi, kas pārbaudes brīdī nebija pieejami, kļūtu pieejami lietotājiem. Jau martā Latvijai Eiropas Komisijai ir jāiesniedz 2007. – 2013. gada plānošanas perioda noslēguma dokumenti. Savukārt, lai turpmāko gadu laikā nodrošinātu projektu ietvaros izstrādāto sistēmu un e-pakalpojumu lietošanu, Veselības ministrijai (VM) un NVD vēl ir ļoti daudz darāmā,” pauda Gerhards.

Pēc VARAM sniegtās informācijas, e-veselības sistēmas sekmīgai darbībai izšķiroša ir datu apmaiņas nodrošināšana starp e-veselības sistēmu un ārstu un farmaceitu jau šobrīd lietotajām informācijas sistēmām ārstu praksēs, aptiekās un slimnīcās. Saskarne ir izveidota, tomēr e-veselības sistēmas integrācija ar ārstu un farmaceitu informācijas sistēmām ziņojuma sagatavošanas laikā nebija nodrošināta – tikai izpildoties šim nosacījumam, e-veselības sistēma pilnvērtīgi darbosies. Ministrija arī secināja, ka līdz 2016. gada beigām lietotājiem ir pieejama tikai daļa no informācijas sistēmām (IS) un e-pakalpojumiem, kurus bija paredzēts izstrādāt projektu izpildes gaitā. Secināts, ka kopumā izstrādāta un pieejama lietošanai ir elektroniskā recepte, darba nespējas lapa, elektroniskā veselības karte, e-veselības portāla publiskā daļa, Veselības uzraudzības IS un profesionāļiem paredzētie e-pakalpojumi latvija.lv vidē, veselības aprūpes pakalpojumu klasifikācijas sistēma un lietotāju pārvaldība, nozares statistikas IS, tomēr kavējas citu portālā latvija.lv paredzēto e-pakalpojumu pieejamības nodrošināšana.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+