×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. marts, 2012
Drukāt

Ebreju kapu apgānītāji lūdz piedošanu un brīvību


epsteins_ad_5

Šodien Rīgas apgabaltiesa paziņos spriedumu Rīgas Jaunās ebreju kapsētas apgānītāju lietā (par to rakstījām š. g. 1. martā), bet vakar notika otrā tiesas sēde, tajā savu rīcību skaidroja apsūdzētie un runāja advokāti.


“Latvijas Avīzes” iepriekšējā publikācija bija iemesls, lai apsūdzētie ar advokātiem lūgtu pasludināt tiesas sēdi par slēgtu, mēģinot rasu naida kurināšanu un kapu lietas saistīt ar tikumību, intīmām lietām, kā arī ņemot vērā divu apsūdzēto nepilngadību. Tiesnese I. Zemīte šo absurdo prasību noraidīja. Arī cietušais Josifs Epšteins, kuram tika apgānīti tuvinieku pieminekļi, sacīja: “Lai par vandaļiem uzzina visa Latvija un pasaule!” Tāpat tiesnese noraidīja vienošanos, ko prokurore Rudīte Bilsena bija panākusi ar apsūdzētājiem: viens gads cietumsoda reālajam vandalistam 17 gadus vecajam Pāvelam Voitovam, astoņi mēneši cietumsoda nacisma ideoloģijas iedvesmotājam 20 gadus vecajam Vitālijam Titovam un 40 stundu sabiedriskā darba vērotājam un neziņotājam 17 gadus vecajam Retam Švedovam. Kā sprieda advokāti, tā tiesnese rīkojusies, jo likums neparedz vienošanos par cietumsodu nepilngadīgajiem. Prokurore šādus pašus sodus pieprasīja arī vakardienas tiesas sēdē.

Apsūdzētie savos pēdējos vārdos lūdza piedošanu cietušajiem un tiesai, nožēloja izdarīto un lūdza nelikt cietumā, esot labojušies. V. Titovs ar skābi no sava ķermeņa izdzēsis nacistu tetovējumu, tagad strādājot labā vietā par pavāru. P. Voitovs sarūpējis sava klases audzinātāja dagestāņa un tagadējā darba devēja ebreja pozitīvu raksturojumu, sakot, ka tagad ar viņiem varot labi kontaktēties, kas agrāk nebija iedomājams nacistiskās ideoloģijas dēļ.

 

Advokāti mēģināja tiesu pārliecināt, ka apsūdzētie uz nozieguma takas nostājušies savu nenobriedušo personību dēļ, tāpēc pakļāvušies surogātideoloģijai, tādai kā lomu spēlei, arī tāpēc, ka ģimenēs bijušas problēmas. Tika vainota arī valsts, kas bez vecuma cenza ļauj piekļūt nacistiskai literatūrai.

 

Interesanti, ka P. Voitova ģimene uz dzīvi Latvijā no Maskavas pārcēlusies 2007. gadā. Kā stāstīja apsūdzētā Pāvela tēvs Mihails, Krievijā nekādas problēmas dēlam neesot bijušas, tās sākušās 2009. gadā, kad dēls saticies ar V. Titovu. Caurām dienām studējis nacisma ideoloģiju, savas dīvainās aizrautības dēļ nokļuvis jauniešu krīzes centrā. Pēc tam vecāki Pāvelu aizveduši uz Gaiļezera slimnīcas psihoneiroloģisko nodaļu, kur konstatētas tikai psiholoģiskas īpatnības – emocionālā nenoturība un grūtības ar abstrakto domāšanu, atzīts par pieskaitāmu. Dēls arī mājās mēdzis būt agresīvs. Tālāk sekoja noziegumi: astoņu kapu pieminekļu apgānīšana 2009. gadā un 89 kapu pieminekļu apgānīšana – 2010. gadā.

 

Attēlā: Cietušais Josifs Epšteins pārdzīvo un rāda, kādi izskatījās viņa tuvinieku pieminekļi pēc neliešu uzdarbošanās kapsētā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+