×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. marts, 2012
Drukāt

Ebreju kapu apgānītāji tiesas priekšā

kapi_db_7

Vakar Rīgas apgabaltiesā notika pirmā tiesas sēde, kurā etniskā naida kurināšanā un ebreju kapu apgānīšanā 2009. un 2010. gadā tiek apsūdzēti rīdzinieki – 20 gadus vecais nepilsonis Vitālijs Titovs, 17 gadus vecais Krievijas pilsonis Pāvels Voitovs un 17 gadus vecais Latvijas pilsonis Rets Švedovs.

 

Tiesas procesa laikā visiem trim apsūdzētajiem bija vajadzīga tulka palīdzība, jo viņi latviski neprot.

 

Piesola “nāvi žīdiem”

Izmeklēšanā noskaidrots, ka V. Titovs bijis galvenais kūdītājs, kas jau kādu laiku iepriekš ap sevi pulcējis jauniešus, kuriem nav bijis īsti ko darīt: kopā nodarbojušies ar fiziskiem treniņiem un apguvuši nacionālsociālistiskas idejas. Grupai bijusi labi izstrādāta iekšējā konspirācija, saliedētība un augsta brālības izjūta. Tieši V. Titovs, uzzinājis, ka P. Voitovs ar tik lielu nepatiku izturas pret ebrejiem, stāstījis viņam par tā saucamās baltās rases pārākumu, ieteicis etnisku naidu kurinošu literatūru, aicinājis organizēt akcijas citas etniskas piederības cilvēku piekaušanai un deportēšanai no valsts. Atrazdamies V. Titova ideju iespaidā, P. Voitovs 2009. gada 7. novembrī Jaunajā ebreju kapsētā Rīgā apgāza astoņus kapa pieminekļus un no kāda kapa nolaupīja plāksnīti ar Dāvida zvaigzni, ko uzdāvināja savam draugam kā kopējas draudzības un kopīgas nepatikas apliecinājumu. Uz kapiem viņš bija aizgājis kopā ar citu draugu R. Švedovu, kurš palika gaidot uz ielas un kuram pēc tam palielījās par izdarīto.

 

Vitālijs turpinājis Pāvelu kūdīt, kurš tā rezultātā 2010. gada rudenī paziņojis draugam, ka plāno apgānīt ebreju kapus, lai izsauktu sabiedrības rezonansi un izraisītu etnisko naidu.

 

8. decembra vakarā Pāvels Jaunajā ebreju kapsētā ar svastiku – kāškrustiem, izmantojot melnas un baltas krāsas baloniņus, – apzīmēja 89 kapu pieminekļus un uz žoga uzrakstīja 14 uzrakstus krievu valodā “Nāvi žīdiem” un “Žīdus uz Buhenvaldi”, labi apzinoties, ko dara un ka šie uzraksti nozīmē tiešu aicinājumu uz ebreju deportēšanu un iznīcināšanu. Puisis gan nedaudz pārcentās, jo bija plānojis apgānīt “tikai” 88 kapu pieminekļus, jo “88” nacistiskajā simbolikā nozīmē “HH” jeb “Heil Hitler” (latīņu alfabētā burts “H” ir astotais pēc kārtas). Pēc tam P. Voitovs aizgājis uz mājām pie V. Titova, visu sīki izstāstījis, nomazgājis krāsas traipus no jakas un sadedzinājis cimdus, nav arī aizmirsis piezvanīt R. Švedovam, lai televīzijas ziņās noskatās sižetu par izdarīto “varoņdarbu”. Vēlāk policijai Rets stāstīja, ka ar Pāvelu iepazinies pirms vairākiem gadiem, tikušies gandrīz katru dienu. P. Voitovs stāstījis par saviem nacistiskajiem uzskatiem, par to, ka katrai tautai jādzīvo savā zemē un ka cilvēkus, kuri nav ārieši – čigānus, nēģerus, ebrejus –, vajag slepkavot. Tad P. Voitovs R. Švedovu iepazīstinājis ar V. Titovu.

Policija pie neģēļiem atrada vairākas “interesantas” lietas: metāla ķēdes, kasteti, vairākus pistoles makus, sejas maskas, dažādus laboratorijas piederumus un ķīmiskas vielas, beisbola nūju, daudzus nažus, stekus.

 

Grib vienoties 
par sodu

Lai gan apsūdzētie savu vainu atzinuši un nodarīto nožēlo, vakar tiesas sēdē lieta pēc būtības netika skatīta, jo advokāti kopā ar apsūdzētājiem lūdza pārtraukumu, lai mēģinātu vienoties ar prokurori par sodu bez tiesāšanās. Kā sacīja prokurore Rudīte Bilsena, darītājam P. Voitovam par etniskā naida kurināšanu un kapu apgānīšanu likums draud ar trīs līdz desmit gadu cietumsodu, bet acīmredzot sods būs mīkstāks, jo puisis ir nepilngadīgs; kūdītājam V. Titovam – cietumsods līdz trijiem gadiem vai naudas sods, vai piespiedu darbs, bet vērotājam un nozieguma slēpējam R. Švedovam – piespiedu darbs vai naudas sods. Vainīgie ir piekrituši cietušajiem segt materiālos zaudējumus.

 

Apsūdzētie nevēlējās ar mani runāt, sarunā ielaidās vienīgi R. Švedova vecmāmiņa, kura esot lielā šokā par notikušo. Nekas neesot liecinājis, ka mazdēls sapinies ar nacistiem, vēl vairāk: kapos, kuros pastrādāts noziegums, atrodas arī viņu piederīgo kapi, uz kuriem abi agrāk gājuši.

 

Vecmāmiņa pieļauj, ka uz mazdēlu sliktu iespaidu atstājusi vecāku šķiršanās. Reta māte tagad dzīvojot Anglijā un vēlas, lai dēls pēc iespējas ātrāk pārceļas uz dzīvi pie viņas. Mazdēls skolā nav labi mācījies, pabeidzis deviņas klases, tagad nekur nestrādā, dzīvojot pie vecmāmiņas, un abi iztiekot no viņas pensijas. Vasarā gan esot strādājis par krāvēju un saņēmis labas atsauksmes.

 

Gādās, lai atņem Krievijas pilsonību

Pensionētajam metinātājam Josifam Epšteinam tika apgānīti tēva, mātes un sievas kapu pieminekļi – viņš kāškrustus joprojām nav spējis notīrīt. Visvairāk viņam sāp, ka ar fašistu simboliem aptraipīts tēva gods, kurš Otrajā pasaules karā varonīgi cīnījās ar fašistiem un nopelnīja trīs Slavas ordeņus:

 

“Šiem neģēļiem jāsēž cietumā! Bet kā Latvijas–Krievijas draudzības biedrības loceklis es parūpēšos, lai tam Voitovam, kuram ir Krievijas pilsonība, tā tiktu atņemta. Es par to cīnīšos un to apsolu!” Vēl sirmais kungs kā kompensāciju no vainīgajiem lūgs piedzīt 1000 latus.

 

Savukārt pensionētā bibliotekāre Eleonora Arutjunova par tēva – bijušā P. Stradiņa slimnīcas ārsta – pieminekļa apgānīšanu prasīs 500 latu morālo kompensāciju un vēl 30 latus, kas iztērēti, lai postamentu noliktu vietā. Lai notīrītu kāškrustus, bijis jāpasūta ārzemēs speciāls krāsu noņēmējs. Pārdzīvojumi iedragājuši veselību. Kundze uzskata: liela vaina, ka jauniešiem ir fašistiski uzskati, jāuzņemas viņu ģimenēm un internetā pieejamajai naida kurināšanas aģitācijai.

Jaunajai sievietei Bellai Dankerei P. Voitovs nosmērēja pirms 17 gadiem mirušā tēva pieminekli: “Tēvs nomira, kad biju maziņa, – viņu neatceros. Kaps bija vieta, kur gāju satikties ar tēvu… Tas, kas noticis, ir nožēlojami, šiem cilvēkiem nav nekādu vērtību, tāpēc viņi aizraujas ar fašistisko ideoloģiju. Visus vajag iesēdināt cietumā, bet to Krievijas pilsoni pēc soda izciešanas deportēt uz Krieviju!”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+