×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. septembris, 2013
Drukāt

Ebreju kopiena: Restitūcijas problēmu ar “salami taktiku” neatrisinās

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, kurš pagājšnedēļ viesojās ASV, pēc tikšanās ar Amerikas prezidentu Baraku Obamu un ASV viceprezidentu Džo Baidenu sacīja, ka runājuši par lielām lietām, nevis atsevišķām detaļām, tādēļ, piemēram, ebreju īpašumu tiesību jautājums neesot skarts.

 

Pieminēts holokausts, uzsverot, ka tam nav noilguma. 
Taču tas, ka ebreju īpašumu tiesību atjaunošana nav Latvijas un ASV attiecību galvenais temats, kā to iepriekš sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Pie pusdienu galda Baltajā namā – arī ebreju tēma”, “LA”, 30.08.2013.), nenozīmē, ka Ebreju draudžu un kopienu padome ir nolēmusi šo jautājumu vairs neapspriest. Zināms, ka padome ir izteikusi vēlmi vispirms atgūt piecus īpašumus Rīgā un Jūrmalā un ir pārliecināta, ka pie restitūcijas tēmas būs jāatgriežas. To norāda arī Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko, atbildot uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem. Atbildi saņēmām rakstiski, un A. Suharenko lūdza to publicēt neīsinātu.

 

 

Atbilde “Latvijas Avīzei”

Atbildot jums par virzību jautājumā par ebreju īpašumu restitūciju un valdības pretimnākšanu, varu jūs informēt, ka pēdējā laikā nekāds progress restitūcijas jautājumos nav bijis vērojams un tāda nav arī pašreiz.

Mūsu nostāja joprojām ir nemainīga un noteikta: mēs pieprasām visu ebreju organizācijām Latvijā uz 1940. gada jūniju piederējušo sabiedriska un reliģiska rakstura nekustamo īpašumu objektu pilnu restitūciju. Šī ir mūsu nepārprotama un principiāla pozīcija, kas labi zināma gan valstij, gan sabiedrībai. Šie objekti jo-projām paliek valsts, pašvaldību vai citā īpašumā.

Vēlētos arī uzsvērt, ka jautājumu par ebreju īpašumu restitūciju jebkurā gadījumā šādi vai citādi nāksies risināt. To neizdosies noklusēt, notušēt, ignorēt vai paslēpt aiz citiem svarīgiem jautājumiem cerībā, ka tas pamazām izgaisīs pats no sevis.

Restitūcijas problēmu arī neizdosies atrisināt, lietojot “salami taktiku” – sadalot sīkos gabaliņos un tādējādi padarot šo problēmu mazāk asu un aktuālu. Esmu pārliecināts, ka valdības locekļiem un Saeimas deputātiem beidzot ir jāsaņemas un jāpapūlas saprast un atzīt, ka pašreizējā situācija ne tikai draud Latvijai ar kādām neērtībām starptautiskajā arēnā, bet ir amorāla savā būtībā.

Valsts nu jau divdesmit gadus pārvalda un izmanto īpašumu, kas slacīts ar desmitu tūkstošu ebreju asinīm. 1941. – 1945. gadā nacisti un viņu līdzskrējēji Latvijā iznīcināja 80% ebreju kopienai piederīgo Latvijas iedzīvotāju. Šie asiņainie īpašumi nenesīs valstij ne labumu, ne labklājību. Tie ir pēc taisnības un bez jebkādiem nosacījumiem atdodami atpakaļ ebreju kopienai.

Attiecībā uz parlamenta partiju nostāju, būtu pareizāk, ja šo jautājumu jūs adresētu pašām partijām. Es vēlētos arī piebilst, ka jau ilgāku laiku nedz es, nedz kāds cits no ebreju kopienas vadītājiem neesam izteikušies presē par restitūcijas jautājumiem, tādēļ lūdzu šo komentāru uzskatīt par oficiālu un aktuālu Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes nostāju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+