AFP/LETA

ECB katru mēnesi iegādāsies obligācijas 60 miljardu eiro vērtībā 1

Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien paziņoja par jauniem monetārās stimulēšanas pasākumiem, katru mēnesi iegādājoties obligācijas 60 miljardu eiro apmērā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Obligāciju iegādes programma sāksies martā un darbosies līdz 2016.gada septembra beigām.

“Valsts un privātā sektora obligāciju kopējās iegādes mēnesī veidos 60 miljardus eiro. Tās paredzēts īstenot līdz 2016.gada septembra beigām un jebkurā gadījumā tiks realizētas, kamēr mēs ieraudzīsim ilgtspējīgas izmaiņas inflācijas tendencē,” norāda ECB prezidents Mario Dragi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau iepriekš tika sagaidīts, ka ECB ceturtdien paziņos par vērienīgas valstu obligāciju pirkšanas programmas īstenošanu, tādējādi cenšoties veicināt eirozonas ekonomikas izaugsmi un novērst reģiona nonākšanu bīstamā deflācijas periodā.

ECB bāzes procentu likmei atrodoties rekordzemā līmenī, Dragi jau iepriekš uzsvēra, ka bankai vairs nav daudz iespēju, lai veicinātu eirozonas ekonomikas izaugsmi ar tradicionālu monetārās stimulēšanas pasākumu īstenošanu.

Taču kritiķi pauduši bažas, ka Eiropas nodokļu maksātājiem nāksies maksāt par šādu tā dēvēto kvantitatīvās stimulēšanas programmu gadījumā, ja kāda valsts piedzīvos savu parādsaistību maksātnespēju.

Reaģējot uz šo kritiku, Dragi uzsver, ka šī programma veidota tā, lai vien 20% no šiem riskiem uzņemtos ECB, bet pārējos 80% uzņemtos iesaistīto valstu centrālās bankas.

Kvantitatīvā stimulēšana tiek uzskatīta par ECB līdz šim visspēcīgāko ieroci cīņā ar deflāciju, kas eirozonā reģistrēta pērn decembrī.
Dragi pauda viedokli, ka obligāciju iegādes programmai vajadzētu palīdzēt nodrošināt, ka inflācija atgriežas ekonomikai labvēlīgā līmenī.

“Mēs uzskatām, ka šodienas monetārās politikas pasākumi sniegs savu ieguldījumu inflācijas cerību uzlabošanā,” uzsvēra Dragi.
ECB prezidents arī izteicās, ka tagad deflācijas novēršanā jāiesaistās arī Eiropas Savienības valstu valdībām un Eiropas Komisijai.

“Tagad ir jārīkojas valdībām un komisijai. Monetārā politika var radīt pamatu izaugsmei, bet, lai izaugsme pieņemtos spēkā, ir nepieciešamas investīcijas,” norādīja Dragi.

Reklāma
Reklāma

Tāpat ECB ceturtdien arī nolēma nemainīt procentu likmes.

Procentu likme galvenajām refinansēšanas pozīcijām arī turpmāk būs 0,05%, kas ir rekordzems līmenis.

Tikmēr noguldījumu likme saglabāta mīnus 0,2% līmenī, bet diennakts procentu likme arī turpmāk būs 0,3%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.