Latvijā
Sabiedrība

Eco Baltia VIDE: rūpējies par tīrību ne tikai talkā, bet arī ikdienā! 1

Foto: Bigstockphoto.com

Aprīļa beigās Latvijā norisinājās Lielā talka, kas kopš 2008. gada tiek rīkota ar mērķi padarīt Latviju par zaļāko valsti pasaulē. Taču, lai apkārtējā vidē un mājvietā vienmēr valdītu kārtība un tīrība, par to ir jārūpējas arī ikdienā. Eco Baltia VIDE apkopojuši sešus padomus, kā parūpēties par zaļu vidi un tīru mājokli.

1. Neuzkrāj lieko

Virknē rakstu, kuros apkopoti padomi mājas tīrīšanai, minēts, ka vismaz reizi gadā vajadzētu atbrīvoties no lietām, kas ilgāku laiku nav tikušas izmantotas (apģērbs, novecojušas elektroierīces, trauki, mēbeles utt.). Taču vēl ērtāk ir no šādām lietām atbrīvoties, tiklīdz tās vairs netiek aktīvi izmantotas – skapī/ noliktavā būs vairāk vietas.

Kā rīkoties, ja jūti, ka kāda no mājās esošajām lietām ir lieka? Viens no variantiem – atdot to kādam zināmam cilvēkam vai labdarības organizācijai – tādējādi Tu atbrīvosies no nevajadzīgā, bet kāds cilvēks, ļoti iespējams, iegūs ko tādu, kas viņam ļoti nepieciešams.

Bet, ja sakrājušās neejošas elektroierīces, Eco Baltia VIDE atgādina: tās nepieciešams nodot kādā no elektropreču nodošanas punktiem.


2. Vadies pēc plāna

Lai gan varētu šķist, ka mājas tīrīšanai jau nu gan plāns nav nepieciešams, tā nebūt nav. Izveidojot konkrētu grafiku, pēc kura vadīties, mājas tīrīšana un kārtošana noritēs daudz vieglāk un arī ērtāk. Plāna izveidē noteikti jāņem vērā tas, cik daudz laika dienā, nedēļā vai mēnesī tīrīšanas darbiem varēsi atvēlēt. Grafika veidošanai pieej ar vēsu prātu, necenšoties vienā stundā ietilpināt darbus, kuru paveikšanai nepieciešams vairāk laika – tas tikai radīs nepabeigta darba sajūtu.

3. Šķiro atkritumus

Šķirojot atkritumus, iespējams ievērojami samazināt to atkritumu skaitu, kas nonāks sadzīves atkritumu konteinerā. Tādējādi Tu vari ietaupīt atkritumu apsaimniekošanas tēriņus, kā arī parūpēties par zaļāku vidi sev apkārt. Pastāv maldīgs uzskats, ka atkritumu šķirošanai nepieciešams iegādāties trīs konteinerus, taču tā nav – pietiks ar izturīgu maisiņu vai kartona kasti, kurā ievietot gan stikla un plastmasas atkritumus, gan makulatūru. Kad maiss vai kaste pilna, dodies pie šķirošanas konteineriem un katru no atkritumu veidiem iemet attiecīgajā konteinerā. Turklāt šobrīd atkritumu šķirošana tiek padarīta vēl vienkāršāka, pārejot uz diviem konteineriem – vienā jāmet stikla iepakojums, otrā – plastmasa, makulatūra un metāla iepakojums.

Protams, šie nav vienīgie atkritumu veidi. Ja Tavā mājsaimniecībā ir metāla atkritumi, vari tos nodot kādā no metāla uzpirkšanas punktiem, par to iegūstot arī naudu, savukārt bīstamos atkritumus (baterijas, medicīnas atkritumus u.c.) jānodod kādā no tiem paredzētajiem nodošanas punktiem vai veikalos/ aptiekās, kur atrodami speciālie konteineri.

Savukārt lauksaimniekiem Eco Baltia VIDE piedāvā iepakojuma plēvju, maisu, mucu un citu lauksaimniecības atkritumu izvešanu par velti. To vari izdarīt, zvanot pa tālr. 27894555 vai rakstot uz e-pastu janis.paulins@vide.ecobaltia.lv.


4. Tīrot iekštelpas, ievēro virzienu

Veicot tīrīšanas darbus, nereti pieļaujam ļoti izplatītu kļūdu – sākam tīrīt galdu, tad izslaukām grīdu, taču beigās pamanām, ka no putekļiem jāatbrīvo arī plaukti vai žalūzijas, bet tas nozīmē, ka putekļi atkal lidos pa visu telpu, un sākotnēji notīrītās virsmas nāksies tīrīt vēlreiz. Lai vienu un to pašu darbību nenāktos atkārtot vairākas reizes, tīrīšanas procesā jāievēro šāds princips – tīri virzienā no augšas uz leju, no kreisās puses uz labo.


5. Veic tīrīšanu regulāri

Lai mājoklis vienmēr būtu kārtībā, nepietiks ar putekļu tīrīšanu un grīdas izmazgāšanu reizi nedēļā. Papildus tam, vismaz reizi mēnesī vajadzētu notīrīt arī vannas istabas sienas, iztīrīt izlietnes un tualetes podu, kā arī dušu. Nevar aizmirst arī par mīkstajām mēbelēm – tās regulāri nepieciešams attīrīt no putekļiem, izmantojot putekļu sūcēju ar piemērotiem uzgaļiem.


6. Motivē sevi

Ja vēlies, lai mājas un pagalma tīrīšana veiktos raitāk, izveido īpašu motivācijas sistēmu, piemēram, par katru reizi, kad veic mājvietas ģenerāltīrīšanu vai dārza sakopšanu, palutini sevi ar teātra vai koncerta biļeti, bet par katru nostrādāto stundu atļaujies kādu nelielu našķi. Šādi vari motivēt arī savu dzīvesbiedru, bērnus vai citus mājokļa iedzīvotājus.

Eco Baltia VIDE – vides apsaimniekošanas uzņēmums ar plašu pakalpojumu klāstu

Mūsdienās atkritumi sastopami ik uz soļa, un bez to apsaimniekošanas iztikt nav iespējams. Augstākās kvalitātes atkritumu apsaimniekošanu saviem klientiem piedāvā uzņēmums Eco Baltia VIDE. Taču tas nebūt nav vienīgais pakalpojums, ko iespējams atrast uzņēmuma piedāvājumā. Pieejama arī:

  • Telpu uzkopšana – gan ikdienas, gan ģenerāltīrīšana; logu un grīdas segumu kopšana, kā arī grīdas vaskošana;
  • Būvgružu un lielgabarītu atkritumu apsaimniekošana;
  • Sezonālie pakalpojumi – zāles pļaušana; sniega tīrīšana un izvešana; zaļo dārza atkritumu izvešana; lapu un zāles savākšana; jumtu tīrīšana;
  • Atkritumu šķirošana.

Ja arī Tu esi apsaimniekotāja meklējumos, vēlies saņemt profesionālu telpu uzkopšanu vai izvest būvgružus, Eco Baltia VIDE būs pareizā izvēle – šis uzņēmums ir līderis vides apsaimniekošanas nozarē Latvijā.

LA.lv